۰ نفر
۲۰ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۱:۱۰

ایرنا نوشت: وزیر نفت کویت با اشاره به ادامه روند اجرای توافق نفتی وین که موجب ثبات قیمت نفت در بازارهای جهانی شده است از مذاکرات با صادرکنندگان عضو و غیر عضو اوپک برای تمدید اجرای این توافقنامه خبر داد.

وزیر نفت کویت در گفت و گویی با خبرنگاران تصریح کرد: نشست کمیته نظارت بر اجرای توافق نفتی وین در تاریخ 26 ماه جاری میلادی (مارس) به میزبانی کویت برگزار می گردد و مذاکراتی میان اعضای اوپک برای تمدید توافق نفتی وین انجام می شود.
این مقام کویتی گفت : در حال حاضر صادرکنندگان نفت بر اساس توافق کنونی تا پایان ماه ژوئن سال 2017 به اجرای توافق نفتی و کاهش حجم تولید پایبند خواهند بود .

سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در نشست رسمی سی ام نوامبر 2016 (دهم آذرماه) در وین برای نخستین بار از سال 2008 میلادی با کاهش تولید موافقت کرد تا با کم کردن از مازاد عرضه نفت در بازارها به بالا رفتن سطح قیمت ها کمک کند.
جمهوری اسلامی ایران تا رسیدن سطح تولید به میزان پیش از تحریم، از اجرای این توافق مستثنی شد. براساس این توافق اوپک یک میلیون و 200 هزار بشکه در روز از سطح تولید خود می کاهد.

اوپک همچنین موفق شد دهم دسامبر (بیستم آذرماه)، تولیدکنندگان نفت غیراوپک شامل روسیه، قزاقستان، گینه، آذربایجان، سودان، مالزی، عمان، سودان، بولیوی، مکزیک، بحرین و برونئی را با خود همراه سازد.

این تولیدکنندگان نیز در مجموع با کاهش 600 هزار بشکه در روز از تولید نفت خود موافقت کردند. این نخستین توافق کشورهای عضو اوپک و غیراوپک از سال 2001 میلادی تاکنون به شمار می رود.

 

35224

کد خبر 644912

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =