۰ نفر
۲۱ اسفند ۱۳۹۵ - ۰۵:۱۱
مهر قبولی شاخص‌ها بر اقتصاد روحانی

سال 1395 در حالی به پایان می رسد که از پس سال های انتظار تورم تک رقی است و رشد اقتصادی بالاتر از هفت درصد ایستاده است .

 به گزارش خبرانلاین، این بدان معنا نیست که موقعیت امروز ایران بهتر از موقعیتی است که در سال 1390 و پیش از تشدید تحریم ها وجود داشته است . مسعود نیلی ، مشاور اقتصادی رییس جمهور می گوید با رشد بیش از 7 درصد اقتصاد ایران به شرایطی که در سال 1380 داشته ، بازگشته است و این نکته خود موید ان است که راه درازی در پیش روست .

 آخرین سال دولت یازدهم اما در حالی سپری شد که نمره قبولی عملکرد این دولت از سوی بسیاری از کارشناسان در کارنامه اش ثبت شد . این گزارش مروری دارد بر توفیق های حاصل شده در سال 1395 ، سال میانی دهه نود .

 تورم

مطابق وعده داده شده از سوی رییس جمهور ، در آخرین سال فعالیت دولت یازدهم نیز روند نزولی نرخ تورم تداوم یافت . نرخ تورم به محدوده هشت درصدی وارد شده است . پیش بینی ها دلالت بر تداوم این روند در سال آینده دارد . به این ترتیب می توان انتظار داشت از پس 4 دهه ، اقتصاد ایران با تجربه دو سال پیاپی تورم تک رقمی ، رکوردی تازه را در کارنامه خود ثبت کند . کنترل نرخ تورم در اقتصاد کشوری که با یکی از دیرپاترین تورم های جهان روبروست ، مساله ای قابل تامل است . ایران در سال های گذشته همواره با تورمی دو رقمی و در برخی سال ها حتی در محدوده 20 تا 40 درصد روبرو بوده است .  دولت یازدهم در سال های فعالیت خود توانست هر سال بیش از سال قبل نرخ تورم را مهار کند .

 رشد اقتصادی

 آنها که بر آمارهای ارائه شده در خصوص رشد اقتصادی سال 1394 مانور می دادند، امسال ترجیح می دهند با بی اعتنایی از کنار رشد 7.8 درصدی در نیمه اول سال جاری و رشد بیش از 7 درصد در 12 ماهه امسال بگذرند و با شانه بالا انداختن بگویند این رشد متکی بر نفت است .

 هر چند رشد اقتصادی ایران متکی بر نفت است اما باید توجه داشت ایران در یکی از سخت ترین و حساس ترین برهه های تاریخی توانست بازارهای از دست رفته نفت خود را احیا کند . در حالی این اتفاق رخ داد که حتی ناظران بین المللی نیز بر این اعتقاد بودند که ایران به زمان بیشتر و همکاری مبسوط تری از سوی تولید کنندگان برای باز پس گیری بازارهایش نیاز دارد ، اتفاقی که در عمل رخ نداد و دیدیم ایران توانست در زمانی بسیار کوتاه و بدون مساعدت کشورهای تولید کننده نفت ، در گام اول بازارهایش را احیا نماید . در عین حال باید توجه داشت که رشد ارزش افزوده در بخش کشاورزی، خذمات، صنعت و نفت مثبت بود و تنها بخش ساختمان با رشد منفی روبرو است .

 بهبود رتبه اعتباری

 این نکته شاید برای بسیاری از مردم ملموس نباشد . بهبود رتبه اعتباری ایران . این رتبه برای سرمایه گذاران داخلی و البته بیشتر خارجی اهمیت دارد . این رتبه تعیین می کند که اوراق قرضه دولت ها خریدار دارد یا خیر . مبنای عمل بسیاری از نهادها و شرکت ها و بنگاه های بین المللی همین رتبه است . ایران در سال 1390 ، در آستانه تشدید تحریم ها و بالا گرفتن چالش ها، رتبه اعتباری 7 از 7 را کسب کرد ، یعنی بدترین رتبه اعتباری ممکن در جهان . این نمره در سال جاری با اجرایی شدنبرجام به 6 رسیده است . بالا بودن رتبه اعتباری هزینه های تامین مالی را برای کشورها بالا می برد .

ورود سرمایه خارجی

 هیات های اقتصادی متعددی پس از اجرایی شدن برجام راهی ایران شدند . تمایل برای سرمایه گذاری در ایران از سوی بسیاری از شرکت های آسیایی و اروپایی اعلام شد و حتی نگاه خیره برخی شرکت های آمریکایی به بازار ایران احساس شد .

 تا پایان بهمن سال جاری 9.5 میلیارد دلار سرمایه خارجی وارد ایران شد که در نوع خود رکوردی قابل توجه محسوب می شود . ایران برای اجرایی شدن مفاد برنامه ششم حساب ویژه ای روی سرمایه های خارجی باز کرده است .

تراز تجاری مثبت

 اتفاق بزرگ دیگری که در این سال رخ داد مثبت ماندن تراز تجاری ایران بود . ایران همواره با وارداتی بیش از صادرات غیر نفتی اش روبرو بود و مثبت شدن تراز تجاری ایران آرزوی بزرگی بود که سال ها مقامات دولتی و سیاستگذاران به دنبال آن بودند . حالا از پس سال های طولانی ایران با تراز تجاری مثبت روبرو شد . گمرك ایران با انتشار كارنامه تجارت خارجی كشور تاکید کرد صادرات غیر نفتی ایران به 38 میلیارد و492 میلیون دلار رسید كه در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 21 صدم درصد افزایش داشته است.

میزان واردات ایران در مدت یاد شده به  38 میلیارد و 415 میلیون دلار رسید كه در مقایسه بامدت مشابه سال قبل 3 و 47 صدم درصد رشد داشته است.مازاد تراز تجاری ایران در این مدت به مثبت 77 میلیون دلار رسید كه نشان می دهد تراز تجاری كشورمان همچنان مثبت است.

3535

کد خبر 644960

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 15
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • سعید A1 ۰۶:۱۵ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۱
  آفرین بر دولت تدبیر وامید پایان شب سیه سفید است
  • بی نام A1 ۰۹:۴۵ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۲
   35 19
   دولت که انتخابات را ببرد با خیال راحت یارانه همه مردم را قطع خواهد کرد و دستش هم باز است تا جا دارد دلار را گران کند حالا می بینید چون دیگر محتاج رای مردم نخواهد بود.
 • بی نام A1 ۰۶:۴۹ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۱
  از دولت روحانی و به خصوص تیم اقتصادی تشکر می کنم.
 • بی نام IR ۰۷:۰۴ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۱
  87 51
  اين شاخصها را نمي‌دانم ولي در مورد رکود به نظرم دولت ناموفق بوده.
  • سلیم A1 ۰۸:۰۳ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۱
   76 34
   اگرگزارش صندوق بین المللی پول را بخوانید متوجه میشویدمگراینکه مثل دلواپسان خودرا به خواب بزنید
  • فریبرز A1 ۰۸:۴۸ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۱
   65 6
   بله رکود هست ، خیلی جاها هم هست ... در دوره قبل دلالی و نابود کردن طبقه حقوق بگیر از محل سفته بازی و دلالی بسیار رونق داشت ... همه بخر بفروش شدیم ... تحصیل کرده ها و ... دلار به لطف دلالی چهار برابر شد مسکن از دسترس خارج شد رسما ... اینها ساماندهی می خواهد ... نباید خروج صنعت اصلی کشور که همان صنعت ساخت است و صدها شغل و میلیونها نفر به آن متصل هستند وبقیه کسب و کارها را به حرکت وا میدارد، از رکود مثل دوره های گذشته با افزایش شدید قیمت باشد ... علت دوم رکود بانکهای ورشکسته ای هستند که به دام بازی ملک و سودهای عجیب و غریب آن افتاده اند و دولت چون به آنها بدهکار شده نمی تواند به آنها فشار بیاورد که بهره سپرده و تسهیلات را کاهش دهند چون عملا منابعشان قابل نقد شدن نیست ...
  • بی نام IR ۱۰:۰۶ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۱
   60 6
   تقصیر احمدی نژاده
 • امیر DE ۰۸:۵۰ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۱
  79 76
  باید اثارش درزندگی مردم مشاهده بشه همش دروغ است این ارقام.چرا با مردم صادق نیستید بیشترشرکتها تعطیل شدن رکود وبیکاری وگرانی مردم رابیچاره کرده.به فگرمردم باشید ول کنید این ارقاما
  • سجاد IR ۰۹:۳۳ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۱
   61 19
   درست کردن چیزی که خراب شده به این آسانی ها نیست به خصوص اقتصاد اقتصاد یک اهرم نیست که تکانش دهیم و آثارش را مردم ببینند ... تغییر اقتصاد و دیدن آثار آن نیاز به حداقل دو تا سه سال زمان دارد . این ارقام کاملا با مردم صادق هستند و برای درک صداقت این شاخص ها، مردم باید اطلاعاتشان را در بحث اقتصاد بالا ببرند ...
  • بی نام A1 ۱۰:۰۶ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۱
   29 10
   باید عاقلانه وبی طرفانه قضاوت کرد نه اینکه همینکه یک شخصیتی فرمایشی کرد همه همان صحبت هارا تکرارکنیم اگر شخصیتی ویا مسئولی به زیر دست خود خورده گرفت مثل پدری است که به فرزند خود علاوه بر رضایت ازاو ازاوانتظار دارد بهتر باشد اگردرجا بگوید نه همه چیز خوب ومورد رضایت است آن فرزند یا شخصیت کمی حالت اطمینان خاطر به خود می دهد وتقریبا حالت تنبلی که طبیعتا به انسان دست میدهد لذا مامردم عوام باید حقیقت را بگوییم اگر مشکل بیکاری هست اگر رکود اقتصادی هست باید فرصت داده شود تاکم وکسریهارا جبران کند بله مامردم خیلی خوشحال میشویم اگردولت به هرایرانی نفری فقط سیصد هزار تومان عیدی بدهد اما آن موقع باید مرغرا ک 15هزارتومان بخریم سخت است ولی خداییش ارزش ریالرا این دولت حفظ کرده وخیلی کارهای اقتصادی دیگر.
  • بی نام IR ۰۴:۰۶ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۲
   19 3
   خانه از پایبست ویران است...کو تا جاله چوله ها پر شه
 • بهنام A1 ۰۹:۴۰ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۱
  45 16
  ای بابا حرف زدن زیاد ولی یه کمی به این بازار شب عید نگاه کنید ببینید اینا با این حرفها درست است الان قدرت خرید مردم چقدر است نزدیک انتخاباته همش حرفها و بلف های انتخاباتی مثل اوایل انتخابات که چکار میکنم و و و
 • بی نام IR ۰۸:۲۹ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۲
  16 7
  قدمهای دولت در اقتصاد محکم و آرام است. رفتار های شتاب زده در اقتصاد حتی اگر نتایج کوتاه مدت داشته باشد عواقب بلند مدت دارد. حالا که درآمدهای نفتی در حال زیاد شدن هست دولت باید مواظب باشد در تله نیافتد. در این چند سال گذشته سود کارهای واسطه گری و سفته بازی خیلی کم شده است ولی وضعیت تولید کم کم بهتر میشود.
 • ایمان A1 ۲۰:۵۷ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۳
  0 0
  ازقدیم گفتن خراب کردن چه آسون .درست کردن چه مشکل.خوب باید واقع بین بود ونه رویایی .همین که مثل ونزوئلانشدیم جای شکرش باقیه.
 • محمود A1 ۲۱:۰۲ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۳
  0 0
  یادمان نرفته قیمتها ساعت به ساعت بال میرفت مردم از ترس بالارفتن قیمت از هم برای خرید و ذخیره هرچند نیازی هم نداشتند رقابت میکردن برای فروشنگان و بعضی بازاریها کاکاسبی پررونق بود یکشبه با بارفتن یک کالا سودی کلان کسب میکردن خوب انها دورانی طلایی بودکارخانه ها بلیل واردات رو به تعطیلی گذاشتن من با توجه به کارم همیشه به کاخانه ها برای بازدید علمی میرم الان کارخانه های در حال تعطیلی و ورشکسته با تولید بالا و کامیونهای حمل برای فروش و صادرات میبینم روحانی باید باشد تا محصول کار به ثمر بنشیند.