ایرنا نوشت: رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه در واکنش به لغو مجوز ورود هواپیمای وزیر امور خارجه این کشور به هلند اعلام کرد که بعد از همه پرسی قانون اساسی ترکیه پاسخ آنها را خواهد داد.

چاووش اوغلو قرار بود امروز به هلند سفر کرده و در خصوص جلب رای 'آری' برای همه پرسی تغییرات قانون اساسی در اجتماع ترک تبارهای هلند به سخنرانی بپردازد ولی مقامات کشور میزبان اعلام کردند که برای این برنامه مجوز لازم را صادر نکرده اند.
اردوغان روز شنبه در اجتماع مردم استانبول گفت: در حالی که وزیر امور خارجه ترکیه برای دیدار با هموطنان ساکن هلند قصد داشت به این کشور سفر کند، مجوز ورود هواپیمای وی ابطال شد و ما این اقدام را محکوم می کنیم.

وی افزود: هلند هر چه تلاش کند، اتباع ترکیه نقشه آنها را در خصوص همه پرسی تغییرات قانون اساسی ترکیه در روز 16 آوریل و روز همه پرسی بر هم خواهند زد.

وی خطاب به دولت هلند و آلمان گفت: 'هر چه می خواهید سختگیری کنید، هر چه می خواهید در کشور خود به تروریست ها پناه بدهید، ولی بدانید همه این ها علیه شما خواهد بود و به زیان شما تمام خواهد شد.'

رئیس جمهوری ترکیه بیان کرد: 'ما صبور هستیم و بعد از 16 آوریل اقدامات لازم را در پاسخ به این رفتارها انجام خواهیم داد.'

کشور هلند روز شنبه به بهانه مسائل ایمنی پرواز، اجازه ورود به هواپیمای حامل مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه در فرودگاه روتردام را نداد.
چاووش اوغلو در واکنش به لغو اجازه فرود به هواپیمای حامل وی اعلام کرد که اگر هلند اجازه فرود به هواپیمای من را ندهد ما نیز به طور متقابل اقدامات اقتصادی و سیاسی سنگینی را علیه هلند انجام خواهیم داد.

احمد ابوطالب شهردار روتردام هلند نیز در مصاحبه با خبرگزاری رویترز اعلام کرد که وزیر امور خارجه ترکیه اجازه برگزاری میتینگ و سخنرانی انتخاباتی در هلند را ندارد ولی از چاووش اوغلو به نحو شایسته استقبال خواهد شد.

لغو سخنرانی انتخاباتی مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه در شهر روتردام هلند در اجتماع ترک تبارها موجب اعتراض مقامات آنکارا شده و دولت ترکیه مدعی است که به همه سالن ها و مکان های سرپوشیده و مکان های تجمع در هلند ابلاغ شده که از واگذاری نوبت برای تجمع ترک تبارها خودداری شود.
این تصمیم دولت هلند که دو روز پیش نیز به صورت غیررسمی اعلام شده بود، با واکنش چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه مواجه شد.

سخنرانی انتخاباتی مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه در اجتماع ترک تبارهای آلمان پس از یک هفته مجادله بین مقامات برلین و آنکارا شامگاه روز سه شنبه هفته گذشته انجام شد و وی در اجتماع ترک تبارهای آلمان و خطاب به مسئولان کشور میزبان گفت: از شما تقاضا دارم که به ما درس حقوق بشر و دمکراسی ندهید.

وی اقدام دولت آلمان در لغو اجتماع انتخاباتی اتباع ترکیه در آلمان را مغایر با انسانیت، دموکراسی، حقوق بشر و آزادی اجتماعات دانست و اظهار کرد: در همه جای دنیا از دیدار هموطنان جلوگیری نمی شود و این ممانعت ها که در آلمان اعمال می شود به جایی نخواهد رسید و همه بدانند که ما از این اقدامات واهمه ای نداریم و از موضع خود عقب نخواهیم نشست.
وی که در کنسولگری ترکیه در شهر هامبورگ آلمان و در فضای باز در اجتماع اتباع ترکیه سخن می گفت، جلوگیری از سخنرانی مسئولان ترکیه در آلمان را یک اقدام هدفدار دانست.

هشت روز پیش سخنرانی دو مقام بلندپایه ترکیه در اجتماع هواداران کمپین 'آری' به همه پرسی تغییرات قانون اساسی این کشور با حضور ترک تبارهای آلمان از سوی مسئولان برلین لغو شد.
این امر موجب بروز تنش جدید در روابط برلین و آنکارا شده و واکنش تند رئیس جمهوری، سخنگوی ریاست جمهوری، وزیر دفاع، وزیر امور خارجه و وزیر اتحادیه اروپای ترکیه و تعدادی از مقامات ترکیه را در پی داشت.
ترک های آلمانی بزرگترین اقلیت قومی در آلمان را تشکیل می دهند به طوری که جمعیت ترک ها در آلمان بیش از چهار میلیون نفر و حدود 5.5 درصد جمعیت آلمان تخمین زده می شود.

ترک تبارهای هلند نیز دومین گروه جمعیت غیربومی این کشور محسوب می شوند و جمعیت آنها حدود 500 هزار نفر(سه درصد جمعیت هلند) تخمین زده می شود.
دولت ترکیه در انتخابات همه پرسی قانون اساسی این کشور چشم امید به آرای مثبت همه اتباع ترکیه ساکن داخل و خارج از این کشور دارد.
همه پرسی اصلاح 18 ماده قانون اساسی ترکیه برای گذر از نظام پارلمانی به نظام ریاستی در تاریخ 16 آوریل سال جاری میلادی (27 فروردین ماه) برگزار می شود و در این انتخابات افزون بر 58 میلیون نفر واجد شرایط رای دادن هستند.

برای برگزاری همه پرسی تغییرات قانون اساسی ترکیه، موافقان و مخالفان حق برگزاری تجمعات قانونی در داخل و خارج از کشور را دارند و بر این اساس، مقامات و چهره های سیاسی موافق و مخالف با این همه پرسی در داخل و خارج از ترکیه سخنرانی در تجمعات را برنامه ریزی کرده اند.

همچنین برای برگزاری این انتخابات، 164 هزار صندوق رای در داخل ترکیه پیش بینی شده و علاوه بر این، در 59 کشور نیز برای اخذ آرای اتباع ترکیه در خارج از کشور برنامه ریزی شده که رای گیری از آنها در 119 نمایندگی سیاسی و در 32 واحد گمرکی انجام می شود.

5252

کد خبر 645291

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =