ایرنا نوشت: وزیر نفت گفت: با توجه به منابع عظیم گازی در ایلام، این استان می تواند کمک کار وزارت نفت برای تامین گاز مناطق کشور است.

 بیژن نامدار زنگنه روز سه شنبه در آیین بهره برداری از فاز اول برداشت نفت از میادین مشترک نفتی آذر در استان ایلام اظهار کرد: توجه به میدان های مشترک و افزایش زنجیره تولید از مهم ترین برنامه های راهبردی وزارت نفت برای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی مورد تاکید رهبر معظم انقلاب است که تلاش شده تا این مهم در استان ایلام اجرایی شود.
وی افزود: با ورود مجموعه O1 برای برداشت از میدان نفتی آذر در استان ایلام شاهد تحولی چشمگیر در اجرای این طرح خواهیم بود.
وزیر نفت یادآور شد: با توجه به اینکه گازهای همراه هم اکنون در این پروژه بدون استفاده می سوزد لذا امیدواریم با تکمیل پروژه ان سی ال 3100 و پتروشیمی دهلران شاهد استفاده از گازهای همراه باشم که ثروت بسیاری را برای کشور و استان ایلام به همراه خواهد داشت.
زنگنه توسعه میادین چشمه خوش، چنگوله، پایدار غرب، تنگه بیجار و دانا را جزو برنامه های توسعه ای وزارت نفت در استان ایلام اعلام کرد و گفت: با توجه به منابع عظیم گازی در ایلام، این استان می تواند کمک کار وزارت نفت برای تامین گاز مناطق کشور باشد.
وی اضافه کرد: با توجه به فاصله یک هزار کیلومتری میدان گازی عسلویه، انتقال گاز این نقطه به مناطق شمالی کشور بسیار پرهزینه خواهد بود لذا با توسعه میدان تنگ بیجار و بهره برداری از این طرح در استان ایلام می توانیم از گاز استحصال شده این طرح برای تامین مناطق دیگر استفاده کنیم.
وزیر نفت تاکید کرد: بر اساس آخرین ارزیابی ها، ظرفیت توسعه میدان نفتی آذر به چهار میلیارد بشکه افزایش خواهد یافت که از این میزان 16 درصد قابل استصحال است که اگر بتوانیم یک درصد از این میزان را افزایش دهیم میزان برداشت به 40 میلیون بشکه خواهد رسید که 12 میلیارد دلار برای کشور ارز آوری خواهد داشت.
زنگنه افزود: هر دکل نفتی 200 نفر اشتغالزایی خواهد کرد که امیدواریم با توسعه این دکل های نفتی در میدان آذر ضمن اشتغالزایی شاهد رونق فضای کسب و کار در این استان و منطقه باشیم.
وی گفت: باید تلاش کنیم تا از این ثروت های ملی به بهترین شکل و با استفاده از فناوری های نوین استفاده بهینه نمائیم.
به گزارش ایرنا، بیژن زنگنه وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران روز سه شنبه به منظور شرکت در آیین بهره برداری از فاز اول برداشت نفت از میادین مشترک نفتی آذر و شرکت در شورای اداری از طریق فرودگاه شهدا، وارد استان ایلام شد.
استان ایلام یکی از استان های برخوردار از نظر منابع غنی نفت و گاز کشور است که در حوزه نفت با 6 درصد منابع نفتی کشور استان سوم و در حوزه گاز با 11 درصد منابع گازی کشور استان دوم از نظر ذخایر است.
میدان نفتی آذر یکی از میدان‌های نفتی کشور در شرق شهرستان مهران ودر 100 کیلومتری مرکز استان ایلام واقع است.
مرحله اول برداشت زود هنگام نفت از طرح توسعه میدان نفتی آذر شهرستان مرزی مهران در استان ایلام امروز در آیینی با حضور وزیر نفت با برداشت 15 هزار بشکه در روز آغاز شد.

46

کد خبر 646322

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 4 =