۰ نفر
۲۵ اسفند ۱۳۹۵ - ۲۰:۱۵

ایسنا نوشت: دو جاسوس که در پوشش تفریحی در جزیره ابوموسی فعالیت می کردند، در نیمه دوم سال جاری دستگیر شدند.

سرهنگ علی میرشمسی، فرمانده مرزبانی هرمزگان در نشستی خبری، اظهار کرد: هر دو نفر دارای تجهیزات جاسوسی بوده که به دام ماموران دریابانی افتاده و تحویل دستگاه های مربوطه شده است.

وی ادامه داد: 87 باند قاچاق کالا و جرائم اقتصادی در سالجاری شناسایی، یکهزار و 124 نفر دستگیر، یکهزار و 115 فروند شناور و 235 دستگاه خودرو نیز در این ارتباط توقیف شد.

میرشمسی ارزش کالاهای قاچاق مشکوفه در سال جاری را 232 میلیارد تومان عنوان کرد و افزود: به علت دقت و تمرکز بیشتر نیروی انتظامی بر روی قاچاق کالا، قاچاقچیان کالا به سمت قاچاق مشروبات الکلی روی آورده اند.

وی گفت: خطر قاچاق مشروبات الکلی کمتر بوده و سود حاصل از آن نزدیک به قاچاق مواد مخدر است که همین امر دلیل این تغییر رویکرد محسوب می شود.

فرمانده مرزبانی هرمزگان بیان کرد: 50 نفر به دلیل قاچاق مشروبات الکلی در سال جاری دستگیر شده اند و میزان کشفیات مشروبات الکلی 24 درصد نسبت به سال قبل افزایش یافته است.

وی گفت: شناورهای حامل مشروبات الکلی در آب های بین المللی بار خود برای ورود به ایران را تحویل قایق های قاچاقچیان می دهند.

سرهنگ میر شمسی افزود: با اعمال مدیریت خوب در استان و برنامه ریزی و اجرای صحیح می توان از زمینه های فراوان و بسیار بکر شغلی موجود هرمزگان برای ایجاد اشتغال استفاده کرد.

فرمانده مرزبانی هرمزگان عنوان کرد: مشکل ته لنجی در استان بوشهر حل شده ولی هرمزگان هنوز با این مشکل رو به رو است، نیمی از بار لنج در استان بوشهر می تواند به عنوان ته لنجی محسوب شود ولی میزان ته لنجی در هرمزگان مشخص نیست.

میرشمسی گفت: برنامه ای در کشور برای کاستن از سهم استان بوشهر و اختصاص آن به هرمزگان وجود دارد و این احتمال که بوشهری ها با فشارهایی که وارد می کنند مانع اجرای این برنامه شوند وجود دارد.

وی اضافه کرد: مشکل کوله بری در مرزهای دریایی حل نشده و مشخص نیست به چه چیزی کوله بری گفته می شود.

این مقام انتظامی اظهار کرد: برخی بر این عقیده اند که دریابانی با اقدام های خود معیشت مردم را در معرض خطر قرار می دهد در صورتی که این نهاد تنها به وظایف خود بر مبنای قانون عمل می کند و معیشت مردم دارای مسئول و متولی خاص خود است.

وی با اشاره به برخورد با پدیده قاچاق مواد مخدر افزود: هشت هزار و 300 کیلوگرم انواع مواد مخدر در سال جاری کشف شد که نسبت به سال گذشته 40 درصد رشد داشته است.

سرهنگ میرشمسی برخورد با پدیده قاچاق سوخت را اقدام مهم دیگر حوزه ماموریتی دریابانی عنوان کرد و ابراز کرد: 2 میلیون و 500 هزار لیتر سوخت قاچاق در سال جاری کشف شد که 42 درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته است.

وی اظهار کرد: در درگیری ها با قاچاقچیان 46 هزار و 900 لیتر سوخت در دریا معدوم و 21 کیلومتر شبکه لوله کشی انتقال سوخت به دریا جمع آوری شد.

فرمانده دریابانی هرمزگان یادآور شد: در مجموع یک هزار و 922 پرونده در همه زمینه ها تشکیل شد که بیشتر آنها دارای ارزش ریالی بالایی بوده اند.

وی اظهار کرد: همچنین در مجموع امسال یک هزار و 700 تبعه بیگانه که ورود غیر مجاز داشته و یک هزار و 700 نفر مجرم در حوزه های جرایم امنیتی، اقتصادی، اجتماعی، مواد مخدر و غیره دستگیر شدند.

فرمانده انتظامی هرمزگان گفت: مردم و مسافران نوروزی برای حفظ امنیت خود از سوار شدن بر روی قایق ها و شناورهای بدون هویت، بدون پلاک و کارت شناسایی خودداری کنند.

وی گفت: علاوه بر پایگاه ها و پاسگاه های موجود 20 ایستگاه مرزبانی در راستای پوشش بیشتر نظم و امنیت دریایی برای مسافران نوروزی ایجاد شده است.

این مقام انتظامی اضافه کرد: طرح نوروزی دریابانی از 26 اسفند سال جاری تا 15 فروردین سال آینده با حضور حدود 6 هزار نفر نیرو اجرا می شود.

۴۷۴۷

کد خبر 646797

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =