۰ نفر
۱ فروردین ۱۳۹۶ - ۰۷:۳۰
دیدار ترامپ و حیدرالعبادی در کاخ سفید

حیدر العبادی و دونالد ترامپ در دیداری در واشنگتن بر ادامه‌ همکاری بین عراق و آمریکا جهت ریشه کن سازی تروریسم و تقویت توان عراق در زمینه نظامی و دیگر زمینه‌ها تاکید کردند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، به نقل از ایسنا، حیدر العبادی، نخست وزیر عراق در جریان سخنرانی‌اش در آکادمی صلح آمریکا خاطرنشان کرد: عراق از تریبون‌های رسانه‌ای که از تروریست حمایت می‌کنند، رنج می‌برد.

نخست وزیر عراق در ادامه افزود: تلاش‌هایی برای تحقق ثبات در موصل وجود دارد و ما نیاز به حمایت و تامین مالی داریم. داعش همچنان از کمک مالی برخوردار است.

وی تاکید کرد: شکست دادن تروریسم تنها با راهکارهای نظامی ممکن نیست بلکه راهکارهای بهتری برای شکست آن وجود دارد.

نخست وزیر عراق بر لزوم طرح منطقه‌ای در این زمینه تاکید کرد.

حیدر العبادی همچنین عنوان کرد، آن چه که عراق در خصوص اصلاحات انجام می‌دهد آسان نیست، اما عراق و آمریکا می‌توانند با همکاری هم تروریسم را نابود کنند.

وی خاطرنشان کرد: عراق تبدیل به کشور دموکرات جدیدی شده است و ما باید به مردم این را نشان دهیم که ثروت ما همان آنها هستند. در این راستا حقوق مقامات دولتی کاهش یافته است. ما نمی‌گویم که کاری که انجام می‌دهیم در خصوص اصلاحات آسان است.

العبادی ابراز امیدواری کرد که انتخابات آینده روند جدیدی را رقم بزند.

وی گفت‌: هدف ترغیب عراقی‌ها برای بازگشت به کشورشان است.

نخست وزیر عراق تاکید کرد: دولت و رئیس جمهور آمریکا به اهمیت عراق در منطقه پی برده‌اند.

نخست وزیر عراق همچنین بعد از دیدار با ترامپ تاکید کرد که در جریان مذاکراتش با او اطمینان‌هایی درباره افزایش حمایت آمریکا از عراق در جنگ با داعش داده شده است.

العبادی گفت: ما به تاکید آمریکا در این زمینه دست پیدا کردیم و آنها گفتند این حمایت را حتی تسریع می‌بخشند تا عراق مسئولیتش را انجام دهد.

نخست وزیر عراق همچنین تاکید کرد: روابط عراق با عربستان شاهد یک رابطه گرم شده که در مسیر صحیح قرار گرفته و این فرصتی برای بهبود توسعه روابط با عربستان است.

وی ادامه داد: سفر وزیر امور خارجه عربستان به عراق نقطه تحولی در تحکیم روابط دو کشور بود.

العبادی گفت: ما خواهان حمایت جهانی برای بازسازی مناطق آزاد شده هستیم. مرحله مبارزه با داعش آسان نیست. ما باید هوشیار باشیم و برای تقویت ثبات و سازندگی برای مرحله پسا داعش تلاش کنیم.

نخست وزیر عراق تاکید کرد که کشورش به پیگیری قضایی کسانی که در جرائم تروریستی دست دارند، خواهد پرداخت و اصلاحات را در زمینه قضایی جهت تحت پیگرد قرار دادن مظنونان تروریستی ایجاد خواهد کرد و در جهت کاهش موانع در مسیر بازگشت آواره‌ها به منازلشان تلاش می‌کند.

العبادی خاطرنشان کرد که دونالد ترامپ بیشتر از دولت باراک اوباما، رئیس‌جمهور سابق آمریکا به جنگ با گروه‌های افراطی توجه دارد.

العبادی همچنین در دیدار با ترامپ تاکید کرد: ما به دنبال همکاری با آمریکا هستیم و روابط با واشنگتن راه حلی عراقی است. نیروهای مبارزه با تروریسم قوی‌ترین نیروها در منطقه هستند و ما به آن افتخار می‌کنیم.

نخست وزیر عراق افزود: ما در برابر مسیر تاریخی برای نابودی داعش قرار داریم و با همکاری‌مان می‌توانیم داعش را در داخل عراق، منطقه و جهان نابود کنیم.

وی تصریح کرد: نیروهای عراقی جنگ علیه داعش را رهبری می‌کنند و اندکی به آزادی موصل باقی نمانده است.

همچنین حیدر العبادی و دونالد ترامپ در دیداری در واشنگتن بر ادامه‌ همکاری بین عراق و آمریکا جهت ریشه کن سازی تروریسم و تقویت توان عراق در زمینه نظامی و دیگر زمینه‌ها تاکید کردند. در حالی که ترامپ به العبادی پایبندی کشورش را در زمینه مشارکت فراگیر با عراق در سایه توافقنامه استراتژیک تاکید کرد.

به‌ گزارش سایت شبکه سومریه نیوز، در بیانیه مشترک منتشر شده بعد از دیدار العبادی با ترامپ در کاخ سفید، آمده است که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا ضمن استقبال از حیدر العبادی، نخست وزیر عراق بر پایبندی کشورش به مشارکت فراگیر با عراق تاکید کرد.

در این بیانیه آمده است: ترامپ بر ادامه‌ حمایت آمریکا از عراق و ملت این کشور در جنگ مشترک علیه داعش تاکید کرد.

به موجب این بیانیه، ترامپ بر میزبانی العبادی در کاخ سفید به عنوان یکی از اولین مقامات جهانی تاکید کرد و از نقش عراق تقدیر و حمایت خود را از روابط مستحکم بین دو ملت آمریکا و عراق و اهمیت روابط بین دو کشور اعلام کرد.

العبادی و ترامپ در نشست خود از سطح همکاری نظامی ویژه‌ بین عراق و آمریکا در جنگ علیه داعش و عملیات آزادسازی موصل تقدیر کردند.

در این بیانیه آمده است که آن دو بر شکست دشمن به رغم وحشی‌گری آن و ادامه‌ مشارکت بین عراق و آمریکا جهت ریشه کن سازی تروریسم و تقویت قدرت این کشور در زمینه نظامی و زمینه‌های مهم دیگر با همکاری شرکای ۶۸ عضو ائتلاف ضد داعش تاکید کردند.

در این بیانیه آمده است، آمریکا تاکید کرد که به حمایت و آموزش نیروهای عراقی تا تحقق پیروزی قطعی و دائمی علیه عملیات داعش ادامه می دهد و از ظرفیت‌های عراق برای داشتن چنین شایستگی و توانایی تقدیر کرد و گفت‌: شراکت امنیتی بین عراق و آمریکا سنگ بنای مهمی برای امنیت دو کشور است.

همچنین در این بیانیه آمده است: امکان نابودی تروریسم تنها از طریق پیروزی نظامی محقق نمی‌شود. دو مقام عراقی و آمریکایی بر لزوم تقویت مشارکت بین دو کشور در زمینه‌های سیاسی و اقتصادی از طریق توافقنامه چارچوب استراتژیک مشترک توافق کردند.

به موجب این بیانیه، این دو مقام طی ماه‌های آینده گام‌های ضروری برای تقویت همکاری اقتصادی، سرمایه‌گذاری و گسترش چشم اندازهای همکاری در زمینه انرژی را بررسی خواهند کرد.

در این بیانیه آمده است: آمریکا از دیدگاه اقتصادی العبادی برای داشتن اقتصادی قوی و متنوع در عراق تقدیر کرد و آن را در جهت پاسخگویی به تمام نیازهای ملت عراق دانست و حمایت خود را از همکاری با عراق با صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی تاکید کرد.

در این بیانیه آمده است: واشنگتن از تلاش‌های العبادی برای تقویت وحدت عراقی‌ها و حل و فصل مشکلات انسانی که کشورشان به خاطر وحشیگری داعش با آن روبرو است، تقدیر کرد.

بر اساس این بیانیه، دو طرف بر لزوم توسعه و تداوم روابط مثبت بین عراق و کشورهای هم جوار در منطقه جهت تقویت ثبات در خاورمیانه و کمک به عراق در بازسازی ویرانی‌ها تاکید کردند.

در این بیانیه آمده است: ترامپ از تلاش‌های عراق در ایجاد روابط سازنده با کشورهای منطقه و نقش مهم آن در تقویت قدرت عراق جهت رویایی با تروریسم تقدیر کرد و گفت‌: عراق و آمریکا به این مشارکت فراگیر خود طی سال‌های آینده ادامه‌ خواهند داد.

حیدر العبادی صبح روز دوشنبه بنا به دعوت رسمی دونالد ترامپ وارد آمریکا شد.

49311

کد خبر 648015

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 5 =