با شروع پروژه‌ تامین انرژی‌های مورد نیاز شهری از طریق انرژی خورشیدی،‌ انقلابی در شهرنشینی در راه است.

یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌های مربوط به نیروگاه‌های خورشیدی برای جنوب‌غربی فلوریدا طراحی شده است. سلول‌های خورشیدی،‌ نور خورشید را به برق تبدیل می‌کنند و سازمان برق و قدرت فلوریدا برای ساخت یک واحد صنعتی نیروگاه خورشیدی به قدرت 75 مگاوات در یکی از شهرهای از پیش تعیین شده،‌ قرار است 350 میلیون دلار هزینه کند. این شهر که بابکوک‌رانچ نام دارد، در نزدیکی فورت‌مایر واقع شده است.

بر اساس برنامه تنظیم شده ایالت،‌ ساخت این واحد صنعتی اواخر سال جاری آغاز خواهد شد. اریک سیلاگی، ‌مدیر بخش توسعه سازمان صنایع همگانی، در گفتگویی مطبوعاتی، این پروژه نیروگاه خورشیدی را بزرگ‌تر از هر پروژه دیگری در تاریخ فعالیت این سازمان دانست و در این باره گفت: « اگر مسئولان قانون‌گذار و برنامه‌ریز ایالتی گام‌های لازم را برای حرکت رو به جلو بردارند،‌ ما برای احداث یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌های نیروگاه خورشیدی،‌ بسیار مشتاق هستیم.»

از سال 1387 / 2008، یک نیروگاه خورشیدی صنعتی به قدرت 60 مگاوات در کشور اسپانیا شروع به فعالیت کرده است. (هر مگا وات انرژی، معادل یک میلیون ژول انرژی در هر ثانیه است و توان تولیدی نیروگاه اسپانیا برای تامین انرژی 1.5 میلیون لامپ مهتابی معمولی کفایت می‌کند). اما اگر پروژه واحد صنعتی بابکوک‌رانچ بتواند به تولید 75 مگاوات برسد،‌ در نوع خود بزرگ‌ترین خواهد بود، ‌البته به این شرط که تا قبل از راه‌اندازی این واحد،‌ پروژه دیگری از آن پیشی نگیرد.

سازندگان این پروژه،‌ کیتسون و همکارانش،‌ امیدوارند که با ساخت این واحد صنعتی،‌ بابکوک‌رانچ اولین شهر دنیا باشد که بتواند همه انرژی مورد نیازش را از طریق انرژی تجدیدپذیر خورشیدی تامین کند.

سید کیتسون،‌ مدیرعامل شرکت کیتسون و شرکا درباره ساخت این واحد صنعتی می‌گوید:‌ «نیروگاه خورشیدی سازمان نور و قدرت فلوریدا،‌ اف.پی.ال، در شهر بابکوک‌رانچ ساخته خواهد شد. از آن‌جاکه صفحه‌های خورشیدی در سراسر شهر‌ روی سقف ساختمان‌ها نصب خواهند شد،‌ این پروژه انقلابی در توسعه انرژی پاک در فضای شهری خواهد بود.»

نماینده سازمان ملی انرژی پاک و صندوق حیات‌وحش جهان نیز از این پروژه حمایت می‌کنند و امیدوارند که این طرح بتواند روی سایر شهرهای آمریکا هم تاثیر مثبتی داشته باشد.

بر اساس خبرهای مربوط به این پروژه،‌ قرار است که بابکوک‌رانچ به سیستم بدون سیمی مجهز شود که به ساکنین شهر اجازه خواهد داد از طرفیت بسیار بالای خطوط دیجیتال استفاده کنند و از این طریق بتوانند از تکنولوژی‌های رایج یا جدید استفاده کنند. به علاوه این که از برنامه‌های تکنولوژی پاک نیز بهره‌مند خواهند شد.

شرکت کیتسون و شرکا در وب‌سایت بابکوک‌رانچ در مورد جزئیات این پروژه چنین نوشته است: می‌توان از طریق ایستگاه‌های تجدید شارژ، وسایل برقی را به راحتی شارژ کرد. این ایستگاه‌ها در همه جا به راحتی در دسترس خواهند بود. چراغ‌های نصب‌شده در معابر، انرژی خود را از نور خورشید دریافت خواهند کرد. شهروندان می‌توانند با استفاده از فناوری خانه‌های هوشمند،‌ هزینه‌های انرژی را کاهش دهند و خانه‌های خود را در بهترین حالت کارآمدی نگاه دارند. این در حالی است که فناوری‌های ابتکاری و انقلابی شبکه هوشمند،‌ استفاده انرژی شهر را نظارت و مدیریت خواهد کرد.

علاوه بر همه این‌ها،‌ سازمان برق و قدرت فلوریدا امیدوار است با این پروژه بتواند انرژی تولیدی نیروگاه آن‌قدر باشد بتواند انرژی بیشتر از حد نیاز نیزبه شبکه تزریق کند. شرکت کیتسون و شرکا امید دارد که شهر بابکوک‌رانچ بستری مناسب برای آزمایش‌های شرکت‌هایی شود که روی فناوری‌های پاک کار می‌کنند. کیتسون در این باره می‌گوید:‌ «برای شرکت‌ها،‌ کارکنان و خانواده‌هایی که بخواهد از امتیازات نوآوری و ابداع بهره‌مند گردند، بابکوک‌رانچ آزمایشگاهی زنده و شاداب خواهد بود.»

شهر بابکوک‌رانچ دارای 560 هزار متر مربع فضا برای فروشگاه‌ها، ‌ادارات، ‌خانه‌ها و سلول‌های خورشیدی صنعتی خواهد بود و انتظار می‌رود که حدود 2 میلیارد دلار هزینه در بر داشته باشد. هنوز قیمت 19500 خانه پیش‌بینی شده در پروژه برآورد نشده، اما به گفته شرکت کیتسون و شرکا،‌ قرار است که این خانه‌ها برای کارکنان و خانواده‌ها مقرون به صرفه باشند.

سی‌نت، 9 آوریل- ترجمه: بهنوش خرم‌روز

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 6484

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 9 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • yadollah asgari IR ۰۹:۰۳ - ۱۳۸۹/۰۸/۰۹
    0 0
    very good