عضو فرهنگستان علوم گفت: بر اساس آیات قرآنی، ذوالقرنین یک شخص مؤمن و خداپرست بوده است اما به هیچ عنوان نمی‌توان نظری در خصوص پیامبری وی ارائه کرد.

در نخستین همایش کوروش هخامنشی و ذوالقرنین، در مرکز دائرة‌المعارف بزرگ اسلامی آیت‌الله سیدمصطفی محقق داماد، به عنوان سومین سخنران مراسم افتتاحیه گفت: ‌اگر پیامبران الهی نبودند، بشر «مفسد فی‌الارض» می‌شد و این اولیاء‌الله بودند که بشر را از این ورطه هلاکت نجات دادند.

به گزارش خبر آنلاین به نقل از فارس وی با تأکید بر گذشته شوم بشر که ناشی از جنگ و خونریزی و اسارت است، گفت: در گذشته، هنگامی که قدرتی در جنگ به پیروزی دست می‌یافت، زن و فرزندان طرف مغلوب جنگ را به اسارت می‌گرفت و حتی بیت «خیال تیغ تو با ما حدیث تشنه و آب است / اسیر خویش گرفتی بکش چنانچه تو دانی» حافظ نیز اشاره به این سنت غلط دارد.

عضو فرهنگستان علوم، کنوانسیون‌های چهارگانه ژنو پس از جنگ‌های جهانی را نتیجه تربیت صحیح بشر به دست انبیاء الهی دانست و گفت: اگر امروز بشر به جایی رسیده است که پثشینه تاریک و حیوانی خود را محکوم می‌کند،‌ به دلیل تلاش انبیاء الهی بوده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی، با استناد به آیات قرآن، «ذوالقرنین» را دارای قدرتی متأثر از خداوند معرفی کرد و گفت: قدرت وی ناشی از قدرتی است که خداوند به او داده و ذوالقرنین دارای رحمت و کرامتی ملهم از سوی خداوند است.

محقق داماد، با تأکید بر اینکه بر اساس آیات قرآنی، ذوالقرنین یک شخص مؤمن و خداپرست بوده است، ابراز داشت: به هیچ عنوان نمی‌توان نظری در خصوص پیامبری ذوالقرنین ارائه کرد. بنابراین، ادعای پیامبری کوروش از سوی برخی نیز صحیح نیست و برخی محققان، تنها در خصوص تطبیق نشانه‌های ذوالقرنین بر کوروش نظر داده‌اند.

عضو فرهنگستان علوم در پایان سخنان خود تأکید کرد: ایرانی‌بودن کوروش و تطبیق صفات ذوالقرنین بر آن، باعث افتخار است، اما نباید پشت گذشته پر افتخار خود پنهان شویم و تدبیری برای آینده در نظر نگیریم. 

کد خبر 64847

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 2 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 6
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • مهران محمدی IR ۱۷:۳۰ - ۱۳۸۹/۰۳/۰۷
  2 0
  این عبارت استاد را باید با طلای ناب نوشت:ایرانی‌بودن کوروش و تطبیق صفات ذوالقرنین بر آن، باعث افتخار است، اما نباید پشت گذشته پر افتخار خود پنهان شویم و تدبیری برای آینده در نظر نگیریم.امیدوارم مسئولین هم به این توصیه توجه کنند.
 • ایرانی IR ۲۱:۴۵ - ۱۳۸۹/۰۳/۰۷
  0 0
  آفرین بر این محقق داماد با آن تفسیر زیبایشان
 • ببر IR ۰۸:۲۳ - ۱۳۸۹/۰۳/۰۸
  2 0
  کوروش بزرگترین وبینظیرترین مملکت دار تو کل عمر زمین بود زنده باد کوروش
 • بدون نام IR ۱۳:۵۹ - ۱۳۸۹/۰۳/۰۸
  3 0
  بايدتبليغ خوبي دراين مورد بشود ايراني بودن افتخاراست وايراني ماندن افتخارتر خصلت ايراني:كمك به همنوع خود
 • پیمان PL ۱۵:۰۱ - ۱۳۸۹/۰۳/۰۸
  0 5
  به نظرم تاریخ شاهنشاهی باید از کتابای درسی حذف شود!!!!
 • بدون نام IR ۲۱:۱۳ - ۱۳۸۹/۰۶/۰۵
  2 0
  در شرایطی که هر کس به نام دین توهینی به ایران و میهن دوستس میکند این سخن از یک مرجع تقلید جای مباهات است