۰ نفر
۵ فروردین ۱۳۹۶ - ۲۰:۰۴
با چالش ماهی قرمز چگونه برخورد کنیم؟

روزبه زعفرانی *

نوروز و طبیعت به طرز شگفت انگیزی در هم آمیخته شده اند. کمتر ملتی را در جهان می شناسم که سال نو خود را همگام با بهار طبعیت و در همزیستی با آن جشن بگیرند.

چند سالی است که در کنار این همگامی، پرسشگری در مورد حفاظت از محیط زیست نیز به رویه ای معمول تبدیل شده است. این پرسشگری مقدس است و از توجه مردم به محیط زیست حکایت دارد.

پرسش هایی نظیر اینکه آیا درخت بکاریم یا نه؟
آیا کاشت سبزه عید، آسیب به محیط زیست نیست؟
و اخیرا هم جنبش "ماهی قرمز نخریم" به راه افتاده است.

در اینجا نمی خواهم وارد بحث های کارشناسی محیط زیست شوم و خوب یا بد بودن این موارد را زیر ذره بین ببرم ولی به نظرم باید در هر کاری راه میانه را در پیش گرفت.

در اولین روز بهار که ما آن را به عنوان آغاز سال نو جشن می گیریم طول شب و روز برابر و هر کدام معادل دوازده ساعت است. در اصطلاح به این روز اعتدال بهاری گفته می شود. آیا برای حل مساله هایی همچون سبزه و ماهی قرمز نیز بهتر نیست راه اعتدال در پیش بگیریم؟

عده ای بر این عقیده اند که کاشت سبزه نوروز هدر دادن هزاران کیلو گندم و هزاران لیتر آب است.

همینطور این عده معتقدند از بین بردن هزاران ماهی قرمز به عنوان یکی از زیباترین موجودات خدا نمی تواند سنخیتی با روز نو و زایش طبیعت داشته باشد.

شاید نظر این عده صحیح باشد اما آیا واقعا نق زدن می تواند راهکار مناسبی برای مبارزه با این موارد باشد؟ آیا هشدارهای دایم محیط زیستی وقتی به آنها عمل نشود، نمی توانند به بی توجهی نهایی مردم در مقابل هر توصیه محیط زیستی منجر شوند؟ آیا این توصیه ها نتیجه ای جز لوث شدن هر امر محیط زیستی ندارد؟

آیا بهترنیست از این موارد برای آموزش های محیط زیستی به فرزندانمان استفاده کنیم؟

مثلا بهتر نیست در هنگام کاشت سبزه به فرزندمان آموزش دهیم که برای سبز شدن یک بشقاب گندم باید چه مشقت هایی تحمل کرد. ظرفی تهیه کرد. دانه ها را خیس داد. پارچه ای روی آن کشید. هر روز مواظبش بود و آبش داد و در شرایط خاصی نگهداری اش کرد و بعد از او بخواهیم که در آینده قدر گندم و آب را بداند و بیهوده آن را هدر ندهد؟

آیا این آموزش و صرفه جویی های که در آینده از این آگاهی حاصل می شود، ارزش به زعم عده ای هدر رفتن یک مشت گندم را ندارد؟

آیا بهتر نیست به جای مخالفت با ماهی قرمز خوشکل عید، به چشم یک حیوان خانگی به آن نگاه کنیم .

نگارنده خود هنوز ماهی قرمزی را که سه سال پیش خریده ام برای نوروز امسال در کنارم داشتم و در این مدت نیز بارها از وجودش در خانه لذت برده ام و فکر می کنم او هم از اینکه اینقدر مورد توجه بوده است خوشحال است.

به جای اینکه به این ماهی کوچولو به عنوان زینت سفره نگاه کنم به چشم یک همراه نگاه کردم.

به جای مخالفت با خرید ماهی، هرجا که رسیدم به دوستانم یاد دادم که اگر ماهی می خرند فراموش نکنند که عمر مفید یک ماهی قرمز ده تا پانزده سال و بیشتر است. دلیل اصلی مرگ ماهی قرمز انباشت فضولات سمی است که خودش دفع می کند بنابراین برایش یک آکواریوم بزرگ در نظر بگیرد. آکواریومی که حداقل هفتاد و پنج لیتر آب داشته باشد. برایش یک پمپ اکسیژن بگذارد تا هوای لازم را فراهم کند و هرفته حدود بیست درصد آب آکواریوم را عوض کند. از تغییر سریع دمای آب جلوگیری کند و دمای آب را بین ده تا سی درجه سانتیگراد نگاه دارد. از غذای مناسب ماهی برایش استفاده کند. به ماهی قرمز دست نزند زیرا که آلودگی میکروبی برای ماهی قرمز کشنده است و ...

بیایید در برخورد با مسایل محیط زیست میانه رو باشیم و توصیه هایی نکنیم که اثر هر امر خیری را بی اثر کند و یاد آور آن داستان مولانا شود که :

از قضا سرکنگبین صفرا فزود
روغن بادام خشکی می نمود

* روزنامه نگار و کارشناس ارشد محیط زیست

۴۷۴۷

کد خبر 649023

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 17 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 9
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 4
 • بی نام DE ۲۲:۴۵ - ۱۳۹۶/۰۱/۰۵
  8 2
  من هم برای ماهی قرمزام غذای مخصوص ماهی قرمز خریده ام که گرسنگی نکشد. آبش را تعویض می کنم. در رودخانه هم رهایش نمی کنم. او را جز دکوراسیون خانه ام می کنم.
 • بی نام A1 ۲۳:۴۴ - ۱۳۹۶/۰۱/۰۵
  14 2
  واقعا چند نفر کاری رو که شما برای ماهی قرمزتون انجام دادید انجام می‌دن؟ خودتون به خوبی می‌دونید بسیار اندکند. چه ماهی، چه پرنده، چه سگ یا گربه با هر حیوان خانگی دیگه نیاز به یک تعهد برای نگهداری و مراقبت داره. اما اکثر ما بلیدم این ماهی رو بخریم. چند روز زجرش بدیم و بعد بکشیمش. و این اتفاقی هست که هر ساله برای میلیون‌ها ماهی اتفاق می‌افته.
 • امین لشگری A1 ۰۱:۳۱ - ۱۳۹۶/۰۱/۰۶
  3 3
  جناب زعفرانی عزیز کارشناس محیط زیست نه به ماهی قرمز نه به خاطر از بین بردن این موجود زیباست که به خاطر بلایی ایست که این هیولا به محیط زیست ایران آورده از شما که کارشناس محیط زیست هستید بیشتر انتظار میره کاش فقط یک سر به سد طالقان بزنید و گله ماهی قرمز رو ببینید که چه بروز ماش و کپور دریاچه آورده
 • بی نام A1 ۰۲:۰۷ - ۱۳۹۶/۰۱/۰۶
  9 0
  من ماهی قرمز دو سال پیشم رو دارم. اینقدر پیچیده نیست. توی یه تشت با شاید حدود بیست لیتر آب. هفته ای یه بار ابشو عوض میکنم و هر یکی دو روز، یه بار غذا میدم. یه بسته غذایی هزار تومنی یکسان جواب میده واسش واقعا مثل حیوون خونگی بوده واسم با دو هزار تومن خرج در دو سال فقط دست آلوده بهش نزنید. به دما هم حساس نیست زیاد فقط زیر ۵ درجه و بالا ٣۵ نباشه. کشتنش اخلاقی نیست چرا مردم چنین میکنن نمیفهمم. خب نخر نمیخوای نگه داری.
 • محمد A1 ۰۳:۳۳ - ۱۳۹۶/۰۱/۰۶
  8 1
  در مورد کاشت سبزه عید کاملا موافقم باید سبزها در خانه کاشته شود تا کودکان در کنار لذت طبیعی آن سیر کاشت و رشد گیاه آگاهی یابد نه اینکه سبزهای آماده از بیرون خرید و سر سفره هفت سین آورد.
 • مهرداد A1 ۰۳:۴۱ - ۱۳۹۶/۰۱/۰۶
  7 2
  من مخالفت با خرید ماهی قرمز رو تلاش در جهت کمرنگ کردن هفت سین میدونم.اول ماهی قرمز نخرید بعد سبزه نذارید چون گندم اسراف میشه بعد حتما تخم مرغ نذارید چون خیلیا تخم مرغ هم نمیتونن بخورن بعد هم.... ولی ارائه این راهکارها برای ابقای نوروز و هفت سین خیلی مفیده
  • سیستانی A1 ۰۶:۴۵ - ۱۳۹۶/۰۱/۰۶
   5 1
   در مورد اسراف کاشت گندم برای سبزه عید، باید متذکر شد ما ایرانیان آنقدر در موارد دیگر اسراف داریم که یک مشت گندمی که برای کاشت سبزه جهت شادی و نشاط ملی و ارزش نهادن به طبیعت و بهار سرف می شود ناچیز است یعنی در مقابل هزینه فایده آن بیشتر است اگر به عادات زندگی روزانه خودمان توجه کنیم روزانه چقد آب و نان و غذا حیف و میل می کنیم
 • شادان RU ۰۳:۵۲ - ۱۳۹۶/۰۱/۰۶
  2 3
  بله وقتی یک چیز غلط یک فرهنگ غلط مثل ماهی قرمز در سفره هفت سین نفوذ می کند به این آسانی قابل حل نیست. اصلاح فرهنگ محیط زیست زمان بر هست.
 • بی نام IR ۰۵:۱۱ - ۱۳۹۶/۰۱/۰۶
  5 5
  جنبش سنبل به جای سبزه : 1 اولش با سین شروع می شود 2 گیاه بومی ایران است 3 به رونق صنعت گل کمک می کند 4 زیبا است 5 نمادی از سرسبزی و زیبایی و عشق است 6 از هدر روی 2500 تن غلات و حبوبات برای سبزه جلوگیری می کنیم 7 عمر مفید بیشتری نسبت به سنبل دارد و بعد از عید هم میشه در خونه نگهداری کرد 8 آلودگی محیطی ندارد