تحقیقات جدید نشان می‌دهد مقایسه میزان درآمد با دوستان و دیگر اعضای خانواده باعث ناراحتی و افسردگی می‌شود.

دانشمندان با تحلیل کردن تحقیقاتی که در سطح اروپا انجام شده است متوجه شدند افرادی که حقوق خود را با دیگران مقایسه می‌کنند رضایت و شادی کم‌تری در زندگی خود دارند. این موضوع خصوصا زمانی که یک فرد حقوق خود را با دوستان و دیگر اعضای خانواده مقایسه می‌کند نمود بیش‌تری پیدا می‌کند.

این تحقیقات که نتایج آن در نشریه اکونومیک به چاپ رسیده است نشان می‌دهد که افراد فقیر بیش از سایرین بعد از مقایسه حقوق تحت تاثیر قرار می‌گیرند.

محققان از مدرسه اقتصاد پاریس، از اطلاعات تحقیقات اجتماعی اروپا استفاده کردند که شامل بیش از 19 هزار شرکت کننده در 24 کشور این قاره بود.

این تحقیقات نشان داد افرادی که حقوق خود را با دیگران مقایسه می‌کنند معمولا احساس شادی کم‌تری دارند.

پاسخ‌های این افراد نشان می‌دهد هرچه قدر توجه به این مقایسه‌ها بیش‌تر باشد به همان اندازه نیز افراد نسبت به زندگی خود رضایت کم‌تری دارند.

در این تحقیقات مشخص شد هیچ تفاوتی بین زنان و مردان در مورد تعداد دفعاتی که آن‌ها حقوق خود را با دیگران مقایسه می‌کنند وجود ندارد.

هم‌چنین دانشمندان متوجه شدند مقایسه حقوق بین کارمندان کم‌تر از مقایسه با دیگران باعث بروز ناراحتی  و افسردگی در بین انسان‌ها می‌شود. اما در عوض مقایسه حقوق با دوستان ناراحت‌کننده ترین اثر را روی روحیه افراد دارد.

تحقیقات نشان می‌دهد افراد در کشورهای فقیر بیش‌تر از کشورهای ثروتمند حقوق خود را با دیگران مقایسه می‌کنند. هم‌چنین در این کشورها فقیرترها بیش‌تر از ثروتمندان دست به این مقایسه می‌زنند.

محققان معتقدند زمانی که شما حقوق خود را با همکاران خود مقایسه می‌کنند حتی ممکن است احساس بهتری داشته باشید. چرا که شاید این امید در شما به وجود آید که درآمد آینده شما نیز افزایش پیدا می‌کند.

اما در کل در صورتی که شما مرتبا خود را از لحاظ حقوق دریافتی مقایسه کنید زندگی برای شما غم انگیزتر می‌شود.

پروفسور کاری کوپر کارشناسان سلامت و روانشناسی سازمانی از دانشگاه لانکاستر در این باره گفت: افرادی که دائما خود را با دیگران مقایسه می‌کنند معمولا نسبت به خود اعتماد کافی ندارند.

اما من به آن‌ها توصیه می‌کنیم خود را با دیگران مقایسه نکنند و نسبت به آن چیزی که هستند رضایت داشته باشند. تحقیقات نشان داده است مقایسه خود با دوستان دانشگاه و مدرسه بیش‌ترین تاثیر منفی را روی روحیه انسان‌ها دارد.

بی‌بی‌سی ، 29 می

کد خبر 65014

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 3 =