۰ نفر
۱۵ فروردین ۱۳۹۶ - ۰۸:۰۲

مهر نوشت: رئیس کل بیمه مرکزی بر لزوم توسعه استارتاپ‌های صنعت بیمه تاکید کرد وگفت: صنعت بیمه می تواند در زمینه تولید و اشتغال نقش موثری ایفا کند و هم اکنون نیز ۵۰۰هزار نفر از این صنعت ارتزاق می‌کنند.

عبدالناصر همتی در نشست خبری امروز خود با خبرنگاران گفت: علیرغم پیشرفت های سالهای اخیر صنعت بیمه اما هنوز راه زیادی در پیش است این در حالی است که با اعلام سال اقتصاد مقاومتی تولید و اشتغال، بیمه هم می تواند فعال شود، البته ایجاد اشتغال در دنیا به سمتی پیش رفته که بخش خدمات فعال باشد؛ در عین حال هم اکنون ۵۰۰هزار نفر از جمعیت کشور از صنعت بیمه ارتزاق می کنند.

رئیس کل بیمه مرکزی افزود: با توجه به روش های جدید در فروش بیمه می توان روی استارتاپ های این بخش تمرکز کرد؛ این در حالی است که بیمه جزو خدمات مولد است که به رفاه و توسعه کمک می کند.

وی تصریح کرد: یکی از موارد تحقق فرمان مقام معظم رهبری توجه به صنعت بیمه است، البته در سال گذشته اقدامات خوبی انجام شد که از جمله آن می توان به رشد ٢٢ درصدی صنعت بیمه اشاره کرد و این رشد کمک کرد که ضریب نفوذ بیمه بالای ٢ درصد تثبیت شود.

به گفته همتی، باید ضریب نفوذ را به استانداردهای بین المللی نزدیک کنیم البته میانگین ضریب در منطقه منا ١.٨ درصد است که ایران بالاتر از این میانگین است ولی باید خودمان را با دنیا مقایسه کنیم.

رئیس کل بیمه مرکزی گفت: ظرف دو ماه آینده آیین نامه های بیمه شخص ثالث نهایی و ابلاغ می شود به خصوص نرخ ها و جریمه ها اگر ابلاغ شود، به زودی اجرایی می شود که البته الحاقیه بیمه نیز منتفی شده که امسال اجرایی می شود.

وی اظهار داشت: تاکید بر ذخیره گیری لازم برای خسارت معوق شخص ثالث، در قانون جدید در نظر گرفته شده است و اجازه ندادیم یک شرکت بیمه ای در صورت نیاز به ذخیره گیری، سود اعلام کند. البته این بحث نظارت مالی است و امید داریم انباشت خسارت معوق را نداشته باشیم.

اگر بیمه‌ها حداقل سرمایه را تامین نکنند، ادغام یا منحل می‌شوند

همتی گفت: حداقل سرمایه شرکتهای بیمه بدون توجه به امکان تامین آن، بالا در نظر گرفته شده بود که امکان تامین آن نبود ولی اکنون حداقل سرمایه شرکتهای بیمه ١٥٠ میلیارد تومان شد که تا پایان سال باید تامین شود.

همتی با بیان اینکه شرکتهایی که تا پایان سال نتوانند سرمایه لازم را تامین کنند باید ادغام یا منحل شوند، گفت: البته مجوز شرکت بیمه مختلط ارایه نخواهد شد.

وی افزود: در بیمه های عمر جدیت کافی را در نظارت داریم. در عین حال واگذاری برخی پروژه ها به خارجی ها آغاز شده و اکنون تفاهمات خوبی انجام شده؛ البته شرکتهای بزرگ بیمه ای دنیا قصد همکاری با ایران را دارند؛ با توجه به اینکه مبادله با بانکهای بزرگ سخت است ولی با بیمه های بزرگ خارجی توانستیم خوب وارد همکاری شویم.

پرداخت ۶۵۰میلیارد تومان خسارت بیمه توسعه

وی در خصوص آخرین وضعیت بیمه توسعه نیز گفت:٦٥٠میلیارد تومان از خسارت بیمه توسعه پرداخت شده است و مابقی نیز در حال انجام است و برای بخش پرداخت شده نیز، وثایق و املاک لازم اخذ شده است.

مجوز دوشغله‌های بیمه باطل شد

رییس کل بیمه مرکزی با بیان اینکه نمایندگی های بیمه ها و شبکه فروش پالایش شده اند و برخی دو شغله ها هم در این میان شناسایی شده اند و مجوز آنها ابطال شده است.

کاهش قیمت ۹درصدی بیمه‌ها

وی از حذف مالیات بر ارزش افزوده بیمه ها خبر داد و از ارزانی نه درصدی بیمه ها سخن گفت. وی اظهار داشت: همانطور که رییس کمیسیون اقتصادی مجلس وعده داده تا ٤ ماه آینده کار تصویب نهایی می شود و امیدواریم ابلاغ هم سریع صورت گیرد.

رییس کل بیمه مرکزی از پیشنهاد حذف مالیات بر ارزش افزوده انواع بیمه نامه ها خبر داد و گفت: با این اقدام، مبلغ بیمه نامه ها ۹ درصد کاهش خواهدیافت ضمن اینکه امسال خرید الحاقیه بیمه منتفی است.

ایجاد صندوق‌ بیمه حوادث طبیعی

همتی یکی از برنامه های بیمه مرکزی در سال ٩٦ را گزارش دهی شرکتهای بیمه بر مبنای IFRS دانست و گفت: ایجاد صندوق بیمه حوادث طبیعی یکی دیگر از برنامه ها است که باید شرایطی را فراهم کرد که مردم فقط دغدغه حادثه را داشته باشند نه اینکه نگران خسارت باشند.
وی افزود: بر اساس تکلیف، تا پایان برنامه ششم باید سهم بیمه عمر به ٢١ درصد برسد.

وی با بیان اینکه از این پس به سمت جذب سرمایه در صنعت بیمه حرکت خواهیم کرد گفت: طبق قانون خارجی ها تا ٤٩ درصد می توانند در صنعت بیمه ما سرمایه گذاری کنند که تصور ما این است که این مرضوع امسال اتفاق افتد.

همتی با بیان اینکه باید به صندوق های بازنشستگی نظارت کرد گفت: باید نهاد ناظری وجود داشته باشد که بر عملکرد این صندوق ها نظارت کنند؛ البته در همه جای دنیا ناظری که بر بیمه ها نظارت عالیه دارد، بر صندوق های بتزنشستگی هم نظارت دارند؛ البته اگر قرار باشد بیمه مرکزی نظارت کند بر صندوق های جدید و تاسیس شده نظارت کند چراکه نظارت از صندوق های فعلی از بحث نظارت گذشته است و باید ابتدا آنها را سلماندهی کرد.

وی از اعلام آمادگی بیمه مرکزی برای انتشار صورتهای مالی در سایت کدال خبر داد و گفت: صورتهای مالی بیمه مرکزی کاملا شفاف است و مرتب گزارش آن منتشر می شود.

35225

کد خبر 651314

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 15 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام IR ۰۸:۲۷ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۵
  14 0
  حذف مالیات بر ارزش افزوده نه تنها در بیمه نامه که در بسیاری از خدمات دیگر لازم است این عنوان بازیچه تحمیل هزینه های ناشی ار بهره وری پایین و ناکارایی بخش های مختلف اقتصاد پوسیده و در حال موت نفتی ایران شده تا مدیر نماها و کارگزاران سفارشی و خودی به مدد تحمیل این نوع هزینه بخشی از مشکلات ناشی از نادانی و عدم لیاقت و کاردانی خود را بپوشانند و گرنه حتا در خود انگلیس و کشورهای اروپایی هم آش مالیات بر ارزش افزوده به این شوری برای ملتها تهیه و سرو نمی شود.
 • بی نام A1 ۱۲:۳۰ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۵
  0 0
  یکی از دلایل رکود ادامه دار اقتصاد ایران مالیات بر ارزش افزوده است