ایرنا نوشت: معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط‌ زیست گفت: 2 ماده از لایحه هوای پاک در زمینه بیمه فرسودگی خودرو و توسعه حمل‌ و نقل عمومی تصویب ‌شده است و بزودی دیگر مفاد این لایحه مصوب می‌ شود.

 معصومه ابتکار شامگاه چهارشنبه بعد از نشست شورای اداری لرستان با اشاره به تصویب 2 ماده مهم هشت و 9 لایحه هوای پاک افزود: براساس ماده هشت این لایحه خودروهایی که به سن فرسودگی برسند باید از رده خارج شوند و دارنده خودروها باید از ابتدا بیمه جدیدی با نام بیمه فرسودگی خودرو را پرداخت کنند که در صورت اجرایی شدن این ماده از ابتدا سهمی برای بیمه فرسودگی خودرو گذاشته می ‌شود و هنگامی ‌که خودرو به سن فرسودگی برسد وجه تعویض آن تامین می‌شود.

وی اظهار کرد: از رده خارج شدن خودروهای فرسوده علاوه بر منافع زیست ‌محیطی منافع اقتصادی نیز به دلیل ایجاد اشتغال جدید در صنعت بازیافت خودرو که فرآیندی مهم است، دارد.

وی ادامه داد: ماده دیگر در ارتباط با حمل ‌و نقل عمومی در شهر و سایر اقداماتی بود که باید شهرداری ‌ها برای توسعه آن و حمایت از طرح ‌هایی همچون اتوبوس و مترو انجام دهند تا در شهرها نیز شاهد توسعه حمل‌ و نقل عمومی باشیم.

به گفته وی مفاد بسیاری از لایحه هوای پاک باقی ‌مانده و امید است ظرف هفته آینده این لایحه به تصویب کامل برسد و قانونی جامع و روزآمد برای هوای پاک اجرا شود.

ابتکار با مهم خواندن نقش تالاب‌ ها در عرصه زیست ‌محیطی وضعیت تالاب‌ های استان لرستان را براساس گزارش‌ های ارائه‌ شده مطلوب توصیف و بیان کرد: مهم ‌ترین موضوع برای تالاب‌ ها در مرحله نخست تکمیل مطالعات است و باید برای همه تالاب ‌های کشور مطالعات مربوط به مدیریت زیست ‌محیطی تالا ب‌ها با مشارکت جوامع محلی تکمیل و برنامه مدیریت تالاب‌ ها اجرا شود.

وی اضافه کرد: این مهم در استان لرستان نیز پس از تنظیم در شورای مدیریت برنامه‌ ریزی استان با مشارکت بخش‌ های مهم اجرا خواهد شد.

رئیس سازمان حفاظت محیط‌ زیست امکان ایجاد بخش‌ های گردشگری در روستاهای اطراف تالاب‌ ها و اجرای طرح‌ های طبیعت ‌گردی توسط روستائیان را از مزایای اجرای این طرح برشمرد.

47234

کد خبر 651956

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 10 =