۰ نفر
۱۹ فروردین ۱۳۹۶ - ۰۲:۴۲
رمزگشایی از یارانه ۲۵۰هزار تومانی

یارانه 250 هزار تومانی اما در شرایطی مطرح می شود که هیچ نکته ای درباره تبعات پرداخت این یارانه بر قیمت ها، و منابع تامین اعتبارات آن از سوی طراحان گفته نمی شود.

زهرا علی‌اکبری: می گویند یارانه 250 هزار تومانی ، نه حالا که ایران در آستانه انتخابات است، سال گذشته حوالی همین ماه ها بود که حلقه حامیان رییس جمهور سابق از یارانه 250 هزار تومانی سخن گفتند، آن هم درست زمانی که مجلس برای دو سال پیاپی با تصویب سیاست هایی سختگیرانه دولت را به کاهش شمار یارانه بگیران فرا می خواند و در گزارش های دوره ای خود خواستار توضیح مقامات دولتی در باب چرایی سرپیچی از اصل قانون بود . حالا جمعی از کاندیدهای احتمالی ریاست جمهور هم صدا شعار افزایش مبلغ یارانه ها را می دهند ، 250 هزار تومان نیز فعالا سقف شعارهای انتخاباتی است .

 یارانه 250 هزار تومانی اما در شرایطی مطرح می شود که هیچ نکته ای درباره تبعات پرداخت این یارانه بر قیمت ها، و منابع تامین اعتبارات آن از سوی طراحان گفته نمی شود . شاید برای دریافتن اصل موضوع بد نباشد مراجعه ای به اصل قانون هدفمندی یارانه ها صورت گیرد .

 طبق قانون یارانه ها از محل افزایش قیمت حامل های انرژی و بهای کالاهای یارانه ای تامین می شود ، به این ترتیب آنچه در جریان شعار توخالی و اقتصاد افکن یارانه 250 هزار تومانی بازگو نمی شود میزان افزایش قیمت و تورمی است که در اثر پرداخت این مبلغ به مردم در جامعه ایجاد خواهد شد . برای درک بهتر انچه رخ می دهد کافی است نگاهی به قیمت کالاها پیش از هدفمندی یارانه ها و پس از آن بیندازید .

قیمت هر لیتر شیر در آخرین هفته آذرماه سال 1389 ، پیش از هدفمندی یارانه ها ، طبق آمارهای ارائه شده از سوی بانک مرکزی هزار تومان در هر لیتر بود . هر کیلو تخم مرغ قیمتی در حدود 1400 تا 1500 تومان داشت . هر کیلو گوشت گوسفندی با استخوان به قیمت 14 تا 16 هزار تومان فروخته می شد و گوشت گوساله نیز بین هشت تا 10 هزار تومان به فروش می رسید . بسته های 500 گرمی چای خارجی 5 هزار تومان قیمت داشت و روغن نباتی به قیمت کیلویی 1850 تومان به فروش می رسید . برنج درجه یک ایرانی 2500 تومان و برنج درجه دو و خارجی به ترتیب 1600 و 1500 تومان بود .

 همین اقلام درست یک سال پس از هدفمندی یارانه ها اما تغییراتی جدی را تجربه کرد ، بهای هر لیتر شیر از هزار تومان به 1340 تومان رسید . هر کیلو تخم مرغ 3150 تومان بود و برنج وارداتی به قیمت هر کیلو 2 هزار تومان رسید .

برنج درجه یک و درجه دو با افزایش قابل ملاحظه قیمت به ترتیب به نزدیک چهار هزار تومان و سه هزار تومان رسید . هر کیلو گوشت گوسفندی در آذرماه سال 1390 حدود 17 هزار تومان و هر کیلو گوشت گوساله حدود 11 هزار تومان قیمت داشت . چای وارداتی به آستانه 6 هزار تومان در هر کیلو رسید و روغن نباتی لیتری 2300 تومان فروخته می شد . این تنها بخشی از داستان پر غصه یارانه هاست چرا که با از راه رسیدن طوفان تورمی در سال 1391 که از سوی وزیر اقتصاد دولت دهم به در رفتن لنگر نرخ ارز مرتبط بود، قیمت ها رشدی قابل ملاحظه را تجربه کرد و سه سال پس از اجرای قانون هدفمندی یارانه ها یعنی در سال 1392 بهای این اقلام رشدی سرسام آور را تجربه کرده بود .

 درست سه سال پس از اجرای قانون هدفمندی یارانه ها هر لیتر شیر 2500 تومان قیمت داشت و هر کیلو گوشت گوسفندی مرز 30 هزار تومان را پشت سر گذاشت . گوشت گوساله در این دوره حتی روی 32 هزار تومان را نیز دید . هر بسته 500 گرمی چای خارجی 15 هزار تومان و هر لیتر روغن 4600 تومان قیمت داشت . برنج درجه یک و درجه دو به ترتیب به هفت هزار تومان و 5600 تومان در هر کیلو رسیده بود و هر کیلو تخم مرغ 4600 تومان فروخته می شد. این ها در حالی اتفاق افتاد که یارانه همچنان 45 هزار و 500 تومان باقی مانده بود .

  در این میان قیمت هر قطعه سکه بهار آزادی از 327 هزار تومان در آذرماه سال 1389 به 866 هزار تومان در آذرماه سال 1392 رسید . هر دلار نیز در آذرماه سال 1389 از 1046 تومان به 2948 تومان در آذرماه سال 1392 افزایش یافته بود .

 در عین حال حتی تامین این مبلغ نیز برای اجرای کامل قانون هدفمندی یارانه ها کفایت نمی کرد و بررسی ها نشان می دهد بخش سلامت و تولید نتوانستند از نمد یارانه ها صاحب کلاهی برای خود شوند در حالی که در قانون بهره مندی این بخش ها از یارانه ها پیش بینی شده بود .

 حال اگر بر فرض محال همان نسبت ها در نظر گرفته شود، می توان چنین در نظر گرفت که زلزله ناشی از پرداخت یارانه 250 هزار تومانی 5 برابر بزرگتر از یارانه 45 هزار و 500 تومانی برای اقتصاد ایران خواهد بود . با این فرض می توان در نظر گرفت که اگر نسبت های فوق برای قیمت ها در نظر گرفته شود، بهای اقلام مهم مصرفی چه خواهد شد .حتی تصور 5 برابر شدن میزان افزایش قیمت ها در صورت اجرای این طرح نیز می تواند برای تمامی طبقات جامعه ایران ، اعم از برخوردار و نیازمند تکان دهنده باشد ، افزایش قیمت دلار 181 درصد در سه سال بود، اگر این نسبت در 5 ضرب شود و میزان قیمت فعلی در نظر گرفته شود، آن وقت بهتر است به دلار 34 هزار تومانی، در صورت رسیدن یارانه ها به 250 هزار تومان اندیشیده شود تا ابعاد خطرات ناشی از این طرح ، حتی اگر در ابعاد یک شعار باشد ، بهتر درک شود .  (منبع : بانک مرکزی - قیمت ها به تومان )

نوع کالا

قیمت در اذرماه 89

قیمت در اذرماه سال 92

درصد افزایش

شیر ( هر لیتر )

1000

2500

150

برنج ( هر کیلو )

2500

7000

180

گوشت گوسفند (هر کیلو )

15000

30000

100

گوشت گوساله (هر کیلوم )

9000

32000

255

تخم مرغ ( هر کیلو )

1600

4600

187

چای ( بسته 500 گرمی )

5000

15000

200

روغن مایع (هر لیتر )

1850

4600

148

دلار

1046

2948

181

سکه طرح قدیم

376000

866000

130

 

3535

کد خبر 652429

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 41
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام IR ۰۳:۳۹ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۹
  هر کی بده من با حداقل 50 هزار نفر از رفقا بهش رای میدیم
  • بی نام IR ۰۸:۵۴ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۹
   اشتباهی مثبت دادم
 • بی نام A1 ۰۴:۱۵ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۹
  وای به حال ملتی که برای جلب ارای کاندیده ها از سیب زمینی و وعده پول استفاده کنن. به کجا میره این جامعه تا کی مردم می خوان اینجوری رفتار کنن مقسر خودشون هستن نه کسایی که این جور حرفها رو میزنن اگه ملت یک نه بزرگ به این خط فکری بگه دیگه کسی جرات همچین اعوام فریبی نمی کنه
  • بی نام A1 ۱۹:۵۲ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۹
   9 251
   قول سود سهام عدالت نیمه دوم سال و دیگر هیچ
 • بی نام A1 ۰۴:۴۸ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۹
  انگار نون داره که چنین وعده های دروغی و خانمانسوزی میدن
 • بی نام A1 ۰۴:۵۷ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۹
  چه رمز گشائی کردین.....یعنی برخی کشورهای اروپائئی و کشورهای برخوردار که به مردم خودشون یارانه میدهن اینجوری حساب و کتاب میکنن؟؟؟؟؟ کافیه یه مراجعه به اینترنت کنی ببینی چند تا کشور دارن یارانه میدن ..... یعنی فقط دولت باید بگیره؟؟؟؟؟؟
  • بی نام RO ۰۹:۵۸ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۹
   كدوم مشور ؟ ايران تنها كشوري
  • بی نام A1 ۱۰:۵۵ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۹
   كدوم كشور؟ ايران تنها كشوري است كه يارانه نقدي پرداخت مي كنه ، لطفا درباره واقعيات صحبت كنيد
  • بی نام A1 ۱۱:۱۰ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۹
   تقریبا هیچ دولتی یارانه نقدی در اختیار مردمش نذاشته، کجایه اینترنت شما خوندی؟؟؟؟ اونها در قالب خدمات به مردمشون میرسن که نه باعث بالا رفتن تورم میشه و نه استفاده ابزاری به دست یه سری آدم بیسواد یا سو استفاده کن
  • بی نام A1 ۱۵:۳۲ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۹
   22 87
   بفرماييد تحقيق كنيد فقط ايران يارانه نقدي ميده ، بقيه در قالب هاي ديگر كمك مي كنند
  • احسان A1 ۲۲:۳۹ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۹
   24 93
   عموجون.کلا حال عمومیت خوبه؟ در مرفه ترین کشور ها با بالا ترین سطح خدمات اجتماعی و بیشترین حجم تولید ثروت نرخ مالیات بر درامد حتی به 42 درصد هم می رسه و علاوه بر اون هیچ یارانه یا سوبسیدی هم پرداخت نمی شه.حتی به فقرا و بی خانمان ها به این شرط که جویای کار باشند خوراک و جای خواب می دن اما پول نقد هرگز.نمونه های فراوانی وجود داره.سوندسوئیسنروژفنلاندژاپن و ...وقتی دانش ندارید سکوت پوشاننده عیبه
  • بی نام IR ۰۸:۳۷ - ۱۳۹۶/۰۱/۲۰
   5 109
   نمونه بارز کشور امریکاست که سالها قبل یارانه پرداخت میکرد و میکند.یعنی فکر میکنید اسم یارانه به فارسی هم اونجا باید باشه تا بفهمید؟؟اونهایی که منفی دادند از دنیا بی خبرند.عقل ندارند.حتی کارمندهای خبر انلاین که خودشون نظر میگزارند و مثب منفی میدهند
 • سعید A1 ۰۵:۰۱ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۹
  انتخابات آمریکا نشان داد که شعار های غیر منطقی و عوام پسند در چه حد موثر است ایران هم یکبار طعم تلخ شعارزدگی را خورده است که امیدوارم دیگر تکرار نشود
 • بی نام A1 ۰۵:۴۷ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۹
  عوام فریبی از امتیازات مثبت مسئولان و کارشناسان مرتبط با آنان به حساب می آید شما رسانه ها چرا در پرده ابهام بیان می کنید
 • بی نام IR ۰۵:۵۱ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۹
  جونم به یارانه 250 هزار تومانی
  • بی نام A1 ۱۰:۵۶ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۹
   چرا ميگي جونم به يارانه ٢٥٠ توماني، بگو جونم به دلار ٣٤ هزار توماني
 • رودهن A1 ۰۶:۱۶ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۹
  هنوز یک عده ای فکر میکنن با دریافت یارانه همه چیز خوب وعالی میشه .... پرداخت یارانه با تورم همراهه...
 • دات کام A1 ۰۶:۳۸ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۹
  پرنده های قفسی عادت دارن به بی کسی هر کی بریزه یارانه فکر می کنن...
 • بی نام IR ۰۶:۵۶ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۹
  ما را با این یارانه بیچاره کردند ، واقعا قیمت های قبل از هدفمندی الان مثل رویاست .
 • بی نام A1 ۰۸:۵۹ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۹
  ضعف اطلاع رسانی و نبود آگاهی و عقب ماندگی اطلاعاتی باعث میشه هر فرد بیاد خانه مردم را با شعار خراب بکنه و باعث عقب ماندگی اقتصادی کشور برای چندسال بشه.
 • بی نام A1 ۱۳:۱۵ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۹
  الان واقعا اونی که اومده گفته ۲۵۰ هزار تومان چی فک می کرده؟
 • بی نام A1 ۱۳:۱۵ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۹
  ۲۵۰ هزار تومان با نفت ۵۰ دلاری ایول بابا
 • بی نام A1 ۱۳:۱۵ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۹
  واقعا یارانه رو باید حذف می کردن
 • بی نام A1 ۱۳:۱۵ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۹
  چی بگم من اخه کی میاد یارانه ۲۵۰ تومنی میده اخه
 • بی نام A1 ۱۳:۱۶ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۹
  یادش بخیر سوییس رفراندومی برای یارانه برگزار کرد، ملتش گفتن نمی خوان کاش یاد بگیریم
 • بی نام A1 ۱۳:۱۶ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۹
  برای همین خارج موفقه داداش
 • بی نام A1 ۱۳:۱۷ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۹
  اصن این یارانه از اکجا اومده اخه
 • بی نام A1 ۱۳:۱۷ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۹
  4 291
  واقعا ببین نمیشه این استاد و تبعید کرد؟
 • بی نام A1 ۱۳:۱۷ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۹
  13 81
  چقد ملت بدبختی شدیم که خوشحالیم پول مفتی میگیریم
 • بی نام A1 ۱۳:۱۸ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۹
  ای بابا چی بگم من واقعا خیلی ناراحت کنندس که می خوان ما رو با پول بخرن
 • بی نام A1 ۱۳:۱۸ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۹
  8 196
  مگه آدامسیم که بخرینمون
 • بی نام A1 ۱۳:۱۸ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۹
  واقعا باید کمپین نه به یارانه راه اندازی کرد
 • بی نام A1 ۱۳:۱۸ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۹
  همین یارانه هاست که پدر اقتصاد کشور و درآورده
 • بی نام A1 ۱۳:۱۹ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۹
  من دیگه از این بحث یارانه که هر ساله داره رخ می ده خسته شدم
 • بی نام A1 ۱۹:۴۹ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۹
  4 350
  چه رمزی کمی حقوق های نجومی را کاهش و به یارانه اضاف میکنند.خون نجومی بگیران پررنگتره یعنی؟یا کشور ارث پدریشان است؟
 • ایمان A1 ۰۴:۵۰ - ۱۳۹۶/۰۱/۲۰
  منفی ها کاملا دست کاری شده . خبرآنلاین یه بررسی کن مشکل چیه و چطور رای میدن
 • مژگان IR ۰۵:۲۳ - ۱۳۹۶/۰۱/۲۰
  جریان این همه رای منفی چیه یعنی این همه ادم منتظر یارانه 250 تومنی هستن؟ چند ساله عدد یارانه تغییر نکرده ولی تورم الی ماشاا... رفته بالا بعد میگن یه رقمی اینا همه شون یکی هستن فقط قیافه هاشون فرق میکنه به خدا پاتونو از روی گلوی مردم بردارین دیگه
 • بلالمی A1 ۰۶:۰۴ - ۱۳۹۶/۰۱/۲۰
  خبر انلاین منفی ومثبت جابجا شده لطفا دریاب خیلی تابلو است
 • جواد IR ۰۶:۱۰ - ۱۳۹۶/۰۱/۲۰
  7 158
  برید تحقیق کنید عربستان ماهی حداقل چهار میلیون به عربا یارانه میده پول نفتشونو میده به مردم اگه پول نفتمونو به ما بده ماهی باید پنصدتومن بدن
 • بی نام A1 ۱۸:۵۹ - ۱۳۹۶/۰۱/۲۰
  2 537
  به نظرم در این بازار مکاران که وعده و وعید میدند و ۴ سال هم کاری نمیکنند؛ یارانه ۲۵۰ تومانی ملموس و قابل پیگیری است. وعده رونق و اعتبار پاسپورت و روابط خارجی خوب و غیره کیفی هستند و آخرش معلوم نمیشه طرف وعدهاشو عملیاتی کرده یا نه. همون ۲۵۰ تومان یارانه رو بدید.
 • بی نام A1 ۱۹:۲۵ - ۱۳۹۶/۰۱/۲۰
  4 320
  این متفی دهندگان که یارانه نمیخواهند چطور در فراخوان رئیس جمهور برای انصراف از دریافت یارانه شرکت نکردند؟بعید میدانم این منفی ها واقعی باشند