۱ نفر
۲۰ فروردین ۱۳۹۶ - ۰۴:۲۴
پایان اوپک نزدیک است

کارشناسان بر این باورند که اگر اعضای اوپک مجدد با یکدیگر متعهد نشوند،این کارتل نفتی با شکست رو به رو خواهند شد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین،اوپک بیش از عمر متوسط یک کارتل دارد؛کارتلی که حالا گفته می شود به شکست نزدیک شده است. در سالهای گذشته شکست ها و ضربه هایی که از بحران قیمت نفت به این کارتل وارد شده از محبوبیت آن کاسته و قدرتش را کم کرده است با این حال این گروه همچنان تلاش می کند که فرو نپاشد و استقامت کند. اکنون این سناریو مطرح است که برای موفقیت اوپک لازم است توافق اعضای اوپک که منجر به کاهش تولید نفت شد،یکبار دیگر تکرار شود تا آینده این کارتل را مشخص کند.

کارتل چیست؟

کارتلی گروهی است که تولید همفکر دارند. به طور جمعی برای هدف افزایش منافع و سود شان اقدام می کنند. مانند استفاده از محدود کردن عرضه، تغییر قیمت و یا از بین بردن رقابت با استفاده از راه های غیرقانونی. به طور میانگین عمر کارتل ها بیت 3.7 سال الی 7.5 سال بود است. در دو دهه گذشته کارتل ها توانستند قیمت ها را به اندازه میانگین 25 درصد تحت تاثیر قرار دهند.

تاریخ موفقیت اوپک برای افزایش قیمت نفت

از  آغاز شکل گیری کارتل اوپک،کشورهای عضو توانسته اند با تصمیم هایی که در این گروه گرفته اند، به افزایش قیمت نفت کمک کنند؛ هرچند که رفتار اوپک بیشتر به طور مستقیم به نفع اعضای خود اوپک بوده است.

اگرچه تحریم نفت به دلایل سیاسی در سال 1973 ، اوپک توانست از طریق کاهش تولید، قیمت نفت را از 3 دلار در 1973 به 12 دلار در 1974 برساند،اما در سال 1979 بحران انرژی زاییده افکار اوپک نبود. جنگ میان ایران و عراق تولید نفت را کاهش داد به طوری که حدود 12 ماه قیمت نفت افزایش پیدا کرد تا دوباره این موضوع به نفع اعضا شود.

اوپک برای بحران نفتی امروزه چه کار کرد؟

اوپک همانند سایر کارتل ها، از دو استراتژی برای افزایش قیمت نفت در بازار استفاده می کند؛ البته هر دو استراتژی برای این کارتل ناموفق بوده است.

در 2014، عربستان سعودی رهبر بالفعل اوپک، تلاش کرد برای خفه کردن رقیب خود تولید خود را در رقابت با نفت شیل امریکا  کاهش ندهد.در نتیجه قیمت نفت به کمترین میزان خود در فوریه 2016 بشکه ای 27 دلار رسید. این کاهش قیمت، موجب ورشکستگی شرکت های نفتی آمریکای شمالی در سال 2015 شد.

تولید نفت آمریکا نیز به اندازه 883 هزار بشکه در روز پس از بیشترین تولیدی که در آوریل 2015 9.7 میلیون بشکه داشت، در آگوست 2016 کاهش یافت. به همین ترتیب قیمت نفت به پایین تر از آنچه که اعضای اوپک پیش بینی می کردند، رسید. در همین حال بسیاری از تولیدکننده شیل نفتی با استفاده از تکنولوژی های جدید تولید می کردند.

هنگامی که استراتژی که در خصوص شیل نفتی آمریکا شکست خورد، اعضای اوپک در 30 نوامبر جلسه ای برگزار کردند و در رابطه با کاهش تولید گفت و گو کردند. با توجه به کاهش تولیدی که اتفاق افتاده بود، قیمت نفت به 53 دلار رسید و انتظار نفت 60 دلاری که اعضای اوپک انتظار داشتند، محقق نشد.

این روزها بازار انتظار دارد که قیمت نفت به بالای 50 دلار برسد.اما در عین حال تولید نفت شیل آمریکا در حال افزایش است. به همین دلیل اوپک دنبال راهکاری تازه است. اوپک در حال حاضر بازار را به نفت شیل امریکا باخته است و به همین دلیل دیگر تصمیم های اوپک تاثیری بر قیمت نفت نمی تواند بگذارد.

عربستان سعودی که رهبر اوپک بوده ،هم نقش خود را از دست داده است. حتی حالا که تولید این کشور کاهش یافته، بقیه اعضا به این موضوع توجه ویژه ای نمی کنند و تاثیرگذاری عربستان هم در اوپک رنگ باخته است.

کارشناسان می گویند، اگر اعضای اوپک دوباره متعهد نشوند و با یکدیگر همکاری نکنند، این کارتل به پایان خود نزدیک خواهد شد.

 

 

منبع: اویل پرایس

 

35224

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 652812

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =