مهربه نقل از مدیرکل نظارت بانک مرکزی نوشت: مشکل سپرده‌گذاران کاسپین تا آخر خرداد حل می‌شود؛ البته موسسه آرمان نیز غیرمجاز است و مردم نباید در آن سپرده‌گذاری کنند.

 عباس کمرئی در گفتگوی تلفنی با برنامه پایش شب گذشته گفت: موسسه اعتباری کاسپین متشکل از ۸ تعاونی غیرمجاز است که فعالیت می‌کردند، این هشت تعاونی عبارت‌اند از فرشتگان، امید جلین، بدر توس، پیوند، الزهرا، حسنات، دامداران و کشاورزان کرمانشاه، دامداران و کشاورزان مازندران هستند که به‌صورت غیرمجاز فعالیت می‌کردند و سپرده‌های مردم را با تبلیغات گوناگون جذب کرده بودند؛ این‌ها هیچ‌گونه التزامی در خصوص رعایت قوانین و مقررات نداشتند بنابراین با این منابع سپرده دارایی‌هایی را ایجاد کردند، تسهیلات داده‌اند و وارد سایر دارایی‌ها مانند املاک شدند.

مدیرکل نظارت بر بانک‌ها و مؤسسات اعتباری افزود: بانک مرکزی بحث ساماندهی این تعاونی‌ها را با توجه به برنامه پنجم توسعه در دستور کار خود قرارداد و تعاونی‌های غیرمجاز را منحل کرد. سپرده‌گذارانی که اکنون با مشکل مواجه شدند سپرده‌گذارانی نیستند که بعضاً نزد کاسپین سپرده‌گذاری کرده‌اند، این سپرده‌گذاران در آن هشت تعاونی غیرمجاز سپرده گزاری کردند، بانک مرکزی در راستای کمک به هم‌وطنان عزیز وارد عمل شدند چون یک‌راه این بود که آن هشت تعاونی منحل شوند و از محل فروش دارایی و بدهی‌ها پول سپرده‌گذاران پرداخت شود که میزان دارایی آن هشت تعاونی با پول سپرده‌ها همخوانی نداشت.

وی تصریح کرد: بانک مرکزی در قبال آن ۸ تعاونی مسئولیتی نداشت، بانک مرکزی برای اینکه هم‌وطنان دچار ضرر و زیان نشوند مسئولیت و سنگینی کار را پذیرفت و با اعطای مجوز به کاسپین در روزهای پایانی سال ۹۴ این کار عملیاتی شد. اکنون باید دارایی و این هشت تعاونی ارزیابی دقیق شود و این ارزیابی دارایی و اموال تا آخر فروردین‌ماه امسال به پایان می‌رسد.

کمرئی ادامه داد: احتمال دارد برخی از این تعاونی‌ها بین دارایی و بدهی‌هایشان تعادل برقرار نباشد و دچار کسری یا فزونی باشند. تاکنون دارایی ۵ تعاونی کارشناسی شده و به هیئت مدیر کاسپین تحویل داده‌شده است. سه تعاونی هستند که وضعیت آن‌ها با ۵ تعاونی دیگر متفاوت است و ان شالله باهمت مقامات قضایی آن سه تعاونی دیگر نیز تحویل هیئت‌مدیره کاسپین و هیئت تسویه شود؛ در عین حال، با توجه به اینکه روند کار سرعت گرفته تا آخر خرداد مشکل سپرده‌گذاران کاسپین حل خواهد شد.

وی در مورد مشکل سپرده‌گذاران موسسه آرمان گفت: قبل از اینکه کاسپین شکل بگیرد تخت عنوان آرمان فعالیت می‌کرد که یکی از شروط شورای پول و اعتبار برای اعطای مجوز تغییر نام موسسه به کاسپین بود. آن مؤسساتی که از بانک مرکزی مجوز دارد کاسپین است و موسسه که تحت عنوان آرمان فعالیت می‌کند، غیرمجاز است و آن دست مؤسساتی است که از هم‌وطنان خواهش می‌کنم در این موسسه و این‌گونه مؤسسات که مجوز ندارند سپرده‌گذاری نکنند.

 

3535

کد خبر 653242

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 11 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 9
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۰۶:۳۰ - ۱۳۹۶/۰۱/۲۱
  9 0
  جای هشدار از پلمب استفاده کنید
 • بی نام A1 ۰۶:۴۱ - ۱۳۹۶/۰۱/۲۱
  7 1
  سال دیگه میگفتی اون که درش بسته شده
 • amir IR ۰۶:۴۹ - ۱۳۹۶/۰۱/۲۱
  5 2
  سرمایه گذاری نکنید چون به بابک مرکزی باج نمی دهد.
 • رضا ۰۷:۲۳ - ۱۳۹۶/۰۱/۲۱
  6 2
  سلام ، چرااا بانك مركزي و دولت اجازه ميدهند ، اين بانكها بي پايه و اساس شعبه باز كنند و با ابروي بانك مركزي و دولت بازي كنن ، فردا بايد همين بانك مركزي ، دولت و قوه مقننه، مجريه ، و قضاييه هزينه كنند و دنبال شكايتهاي مردم باشند ، و اين خود هزينه و وقت و زمان ، دولت و مملكت رو فنا ميده
 • بی نام SK ۰۷:۳۰ - ۱۳۹۶/۰۱/۲۱
  7 2
  خیلی جالبه ک چطور یک موسسه غیر مجاز پولی داره تو کشور کار میکنه؟؟؟ یعنی چی که تو بانک آرمان سپرده گذاری نکنید . خب برید درشو تخته کنید دیگه . منم برم ی بانک بزنم همینجوری برخورد میکنید؟؟؟
 • بی نام A1 ۰۷:۳۶ - ۱۳۹۶/۰۱/۲۱
  5 2
  یعنی هیچ نهادی اینهارو ندید یهو شدن موسسه بابا ما ی انباری تو حیات خواستیم بزنیم دهیاری،ده مجوز میخواست اینارو
 • بی نام IR ۰۷:۵۶ - ۱۳۹۶/۰۱/۲۱
  6 1
  پس چرا منحل نمیشه و اجازه فعالیت داره
 • بی نام A1 ۲۲:۱۳ - ۱۳۹۶/۰۱/۲۳
  0 0
  شماها نخبه اید بخدا.۱۰ساله داره فعالیت میکنه الان مانمی فهمییم چیشدهشماگفتین غیر مجازه.اگه غیرمجازه چراچندین ساله داره فعالیت میکنه.کی بهش اجازه داده.چرا باید فعالیت کنه.چرابعد اینهمه سال ب مردم میگید چرا همون موقع جلوشو نگرفتید.چرا الان پلمپ نمیکنید هاااااا.ما هم نمیفهمیم عزیز بهمین خیال باش
 • بی نام A1 ۲۲:۱۷ - ۱۳۹۶/۰۱/۲۳
  0 0
  خسته نباشید خدا قوت