مدیرکل امور بین‌الملل شرکت راه‌آهن از امضای سند استراتژیک میان راه‌آهن‌های ایران و روسیه در خلال سفر رئیس جمهوری به مسکو خبر داد.

به گزارش خبرآنلاین به نقل از وزارت راه و شهرسازی،عباس نظریگفت: در حضور رئیس جمهوری، قرارداد برقی کردن راه‌آهن گرمسار-اینچه برون به امضا رسید و متعاقب آن می‌توان از این فناوری و توان فنی روسیه در سایر خطوط همچون تهران-تبریز و بافق-بندرعباس استفاده کرد. 

او با اشاره به تفاهم‌ها و قرارداد‌های منعقد شده میان راه‌‌آهن‌های ایران و روسیه در سفر رئیس جمهوری به مسکو اظهار داشت: طی این سفر یک سند استراتژیک بین راه‌آهن‌های دو کشور در جهت برقی‌سازی برخی از محورهای شبکه ریلی کشور به امضا رسید. زیرا طبق برنامه باید ۵هزار کیلومتر از خطوط ریلی کشور برقی شود.

وی افزود: در حضور رئیس جمهوری، قرارداد برقی کردن راه‌آهن گرمسار-اینچه برون به امضا رسید و متعاقب آن می‌توان از این فناوری و توان فنی روسیه در سایر خطوط همچون تهران-تبریز، بافق-بندرعباس استفاده کرد. 

مدیرکل امور بین الملل شرکت راه‌آهن با بیان اینکه «انجام این اقدامات منوط به شروط وضع شده و تامین مالی از طریق دولت روسیه است» گفت: در صورت انجام تعهدات روسیه می‌توان از توان فنی و فاینانس دولت روسیه در زمینه همکاری مشترک ریلی بهره جست.

نظری در ادامه به پروژه برقی کردن راه‌آهن تهران-مشهد اشاره کرد و گفت: این پروژه نیز از لحاظ مذاکرات در مراحل نهایی قرار دارد و مذاکرات در خصوص نحوه تامین فاینانس و شرایط مالی با طرف چینی در حال انجام است.

وی خاطرنشان کرد: به غیر از شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی، بانک مرکزی نیز در این پروژه دخیل است، از این رو برخی الزمات از جانب بانک مرکزی تعیین می‌شود و با مشخص شدن آنها این پروژه نیز قابلیت عملیاتی شدن را به دست می‌آورد. از این رو این پروژه صرفا در حوزه وزارت راه و شهرسازی قرار نمی‌گیرد.

 گفتنی است، پروژه برقی‌سازی راه‌آهن گرمسار- اینچه‌برون در منطقه راه‌آهن شمال قرار دارد و شامل نوحی گرمسار- گردنه گدوک-پل سفید- قائم شهر- ساری-گرگان-اینچه‌برون می‌شود.

 

3535

کد خبر 653568

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 14 =