۰ نفر
۲۳ فروردین ۱۳۹۶ - ۰۴:۲۰

شرق نوشت: شایعه پشت شایعه. این وصف حال این روزهای دولت است. روز یکشنبه خبر تعطیلی شرکت ٩٠ساله داروگر آمد که فردای آن روز ازسوی رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران تکذیب شد.

«سه کشتی بنزین گم شدند». این ادعای یکی از نمایندگان مجلس است که با عنوان رئیس سابق شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی در برنامه مناظره کارشناسی شبکه اول سیما حضور یافت و از گم‌شدن سه کشتی خبر داد.
شرکت ملی پالایش و پخش فراورده‌های نفتی ایران هم در واکنش به این ادعا، گم‌شدن سه کشتی بنزین وارداتی در اواخر سال ١٣٩٥ را کذب محض و دروغ مضحکی دانسته است. شرکت ملی پالایش و پخش فراورده‌های نفتی ایران در اطلاعیه‌ای در واکنش به ادعای یکی از نمایندگان مجلس درخصوص «گم‌شدن ٣ کشتی بنزین وارداتی» اعلام کرد:
گم‌شدن سه کشتی بنزین وارداتی در اواخر سال ١٣٩٥ کذب محض بوده و دروغ مضحکی است و واردات بنزین از طریق گمرک و با اسناد مورد تأیید سازمان استاندارد صورت پذیرفته و در صورت وجود مستنداتی در این زمینه لازم است به مراجع قانونی ذی‌ربط ارجاع شود تا پیگیری‌های بعدی به‌عمل‌ آید.
در این اطلاعیه با اشاره به اینکه در برنامه مناظره که یکشنبه مورخ ٢٠/١/٩٦ شبکه اول سیما درخصوص ضرورت استفاده یا عدم استفاده از کارت هوشمند سوخت آقای حاجی‌دلیگانی، نماینده محترم مجلس، برخی مطالب خلاف واقع و به‌دور از هرگونه مستندات کارشناسی را مطرح کرده، آمده است:
با نزدیک‌شدن به انتخابات ریاست‌جمهوری، متأسفانه برخی جریان‌ها و فعالان سیاسی با فضاسازی‌های دروغین و ایجاد توقعات کاذب، زمینه را برای تخریب دولت و دستاوردهای آن مناسب دیده و یک نماینده محترم در روزی که در صحن علنی مجلس دو سؤال پی‌درپی از وزیر نفت مطرح کرد که عموم نمایندگان محترم مردم آنها را وارد ندانسته و از توضیحات وزیر قانع شدند .
همان شب در تلویزیون اتهامات واهی دیگری را که غیرکارشناسی بوده و موجب تخریب امید مردم می‌شود از تریبون رسانه ملی مطرح کرده است.
شرکت ملی پالایش و پخش در این اطلاعیه با تأکید بر اینکه افزایش رشد مصرف حدود پنج درصدی بنزین با توجه به افزایش تولید ناخالص ملی و افزایش تعداد خودروهای تولیدی طی سال‌های مورد اشاره، امری منطقی بوده و ناشی از قاچاق فرآورده نمی‌باشد، آورده است: گم‌شدن سه کشتی بنزین وارداتی در اواخر سال ١٣٩٥ کذب محض بوده و دروغ مضحکی است و واردات بنزین از طریق گمرک و با اسناد مورد تأیید سازمان استاندارد صورت پذیرفته و در صورت وجود مستنداتی در این زمینه لازم است به مراجع قانونی ذیربط ارجاع شود تا پیگیری‌های بعدی به‌عمل‌ آید.
این شرکت درباره اجرای طرح دیسپچینگ نیز تصریح کرده است: اصل اجرای طرح دیسپچینگ و تکلیف قانونی شرکت ملی پخش در این‌خصوص، کاملا محرز و ضروری بوده و منافاتی با وجود یا عدد موجود سامانه هوشمند ندارد.
شایان ذکر است کل بودجه مصوب طرح فوق جهت کلیه تأسیسات و انبارهای نفت و جایگاه‌های سوخت وفق مصوبات معادل ٢١‌میلیارد تومان می‌باشد که تاکنون صرفا هشت درصد آن (حدود ١,٥‌میلیارد تومان) هزینه گردیده است. لذا ارقام ٤٠٠‌میلیارد تومان بودجه برآوردی و هزینه‌کرد ٢٠٠‌میلیارد تومان مورد اشاره جناب آقای دلیگانی، کاملا به‌دور از واقعیت است.
از سوی دیگر حدود ٧٠ درصد از پیشرفت کار در سال‌های ١٣٨٩ تا ١٣٩٢ صورت گرفته که انتصاب مسئولان رده‌بالای وزارت نفت در دولت یازدهم و نسبت خویشاوندی ذکرشده در این مقطع زمانی هنوز تحقق نیافته بود. شرکت ملی پالایش و پخش در پایان این اطلاعیه به منظور اثبات غیرکارشناسی‌بودن سخنان این نماینده خاطرنشان کرده است: با فرض تأیید ادعای آقای حاجی‌دلیگانی مبنی بر نیاز ٤٠٠‌ میلیارد تومانی بودجه برای هر جایگاه عرضه سوخت مایع و احتساب سه هزار و ٤٠٠ جایگاه موجود، بالغ بر ١٣٦٠‌هزار‌میلیارد تومان!؟
بودجه مورد نیاز این طرح است که این مبلغ نجومی موید تحلیل‌های یک‌سویه و آدرس‌های غلط برای هجمه به عملکرد مثبت و شفاف دولت یازدهم در این زمینه است. 

3535

 

کد خبر 653835

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =