هیئت داوری مربوط به مناقشه حقوقی، سرانجام رأی داد تراشه ساز آمریکایی 814.9 میلیون دلار به بلک بری پرداخت کند.

به گزارش خبرآنلاین، پس از انتشار این خبر سهام بلک بری 19 درصد رشد پیدا کرد.

کوآلکوم که با رأی هیئت موافق نبود مجبور است 814.9 میلیون دلار از حق اختراع پرداخت‌شده از سوی بلک بری بین سال‌های 2010 تا 2015 را بازگرداند.

 بلک بری ادعا کرده بود طبق برنامه موسوم به حق اختراع کوآلکوم / Qualcomm's royalty cap مبلغی بیش‌ازحد به کوآلکوم پرداخت کرده است که هیات داوری برای حل مناقشه تشکیل شد و سرانجام با محاسبه مجدد معلوم شد تراشه ساز آمریکایی بیش‌ازحد معمول و تعریف‌شده پول از بلک بری گرفته است.

قرار است مبلغ سود و هزینه‌های دادرسی حقوقی نیز به مبلغ موردنظر افزوده‌شده و سی‌ام ماه می  رقم نهایی اعلام شود.

اپل نیز ژانویه امسال با شکایت رسمی از کوآلکوم ادعا کرد تراشه ساز آمریکایی 5 برابر بیشتر از عرف از این کمپانی حق اختراع گرفته است.

مدیران حقوقی اپل می‌گویند رقمی که کوآلکوم از اپل گرفته است 5 برابر بیشتر از رقم دریافتی کوآلکوم از سایر سازندگان گوشی‌های هوشمند بوده و این منصفانه نیست.

اپل مدعی شده است کوآلکوم بیش از 1 میلیارد دلار از آنها اخاذی کرده است.

کوآلکوم نیز دوشنبه این هفته با طرح ادعای متقابل حقوقی اعلام کرد اپل موافقت‌نامه رسمی میان دو کمپانی را نقض کرده است و مفاد قرارداد درباره آیفون و آی پد را زیر پا گذاشته است. همچنین مدعی شده است که اپل در آیفون 7 با دست‌کاری فنی از پرفورمنس کامل و تعریف‌شده مودم کوآلکوم استفاده نکرده است و چهره فنی کوآلکوم را در نزد رقبا مخدوش کرده است.

مودم ساخت کوآلکوم به نام X12 سرعتی معادل 600 مگابیت بر ثانیه دارد و سرعت مودم اینتل XMM 3360 نیز 450 مگابیت بر ثانیه تعریف‌شده و این در حالی است که آیفون روی اپراتورهای ورایزون و اسپرینت از مودم کوآلکوم است و مودم روی آیفون AT&T از نوع اینتل و اپل سرعت 600 کوآلکوم را به 450 کاهش داده است تا صدای کاربران به دلیل اختلاف سرعت درنیاید.

به همین دلیل کوآلکوم با طرح ادعاهای واهی سعی دارد اذهان عمومی را منحرف کند تا سیستم اخاذی گونه خود را که سال‌هاست با آن سازندگان موبایل را می‌دوشد، زیر سؤال نبرد!

 

5656

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 654272

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =