«خبرجنوب» نوشت: رتبه نخست ارزان ترین کشور جهان به لحاظ هزینه برای گردشگران در حالی به ایران اختصاص یافت که به گفته معاون گردشگری فارس این رتبه فرصت طلایی برای استان محسوب می شود زیرا تمامی تورهای ورودی و گردشگرانی که به صورت انفرادی هم به ایران سفر می کنند حتما به فارس می آیندو این موضوع توسعه و رونق گردشگری را در پی دارد.

مجمع جهانی اقتصاد در بخشی از گزارش جدید خود موسوم به «گزارش رقابت پذیری مسافرت و گردشگری 2017» به بررسی قدرت رقابت 136 صنعت گردشگری جهان از نظر قیمت پرداخته است.
ایران در صدر ردهبندی جهانی قدرت رقابت صنعت گردشگری از نظر قیمت کالاها و خدمات قرار گرفته است.
شاخص رقابت صنعت گردشگری از نظر قیمت، بر پایه قیمت کالاها و خدمات مورد نیاز گردشگران در هر کشور تهیه شده و نمرهای از 0 تا 10 به هر کشور داده شده است که هر چه این نمره بیشتر باشد دلالت بر قدرت رقابت بیشتر آن کشور از نظر قیمت ها در جذب گردشگران دارد.
ایران نمره 6.66 را در این شاخص کسب کرده است که بالاترین نمره در جهان است. پس از ایران، مصر و مالزی قرار گرفتهاند.
کشورهای الجزایر، اندونزی، بوتان، یمن، قزاقستان، تونس و هند نیز در رتبه های چهارم تا دهم از این نظر قرار گرفته اند.
بنا بر این گزارش ، فارس استانی چهار فصل است که همواره مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی است و با دارا بودن چهار اثر جهانی و نزدیک به سه هزار اثر تاریخی ،فرهنگی و طبیعی به عنوان قطب گردشگری کشور همواره مطرح است و شاهد این ادعا هم به بازدید بیش از 9 و نیم میلیون نفر مسافر و گردشگر نوروزی امسال از جاذبه های گردشگری مذهبی و تاریخی این استان
بر می گردد.استانی که طبق آمار ارایه شده با رشد 36 درصدی ورود گردشگران خارجی همراه بوده است و طبق آمارهای ارایه شده و به گفته مدیر کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری فارس در دوازده ماه گذشته ۳۹۲ هزار و۴۶۶ گردشگر خارجی از اماکن گردشگری استان شامل مجموعه تاریخی-فرهنگی حافظیه، مجموعه جهانی تخت جمشید، مجموعه تاریخی - فرهنگی سعدی، مجموعه تاریخی ارگ کریم خان و مجموعه جهانی پاسارگاد بازدید کردند .
مصیب امیری از عوامل ورود گردشگران خارجی به استان فارس را هتل های مناسب و زیرساختهای گردشگری، ظرفیتهای تاریخی، طبیعی جهانی و ملی و پروازهای بینالمللی از فرودگاههای شیراز، لامرد و لارستان دانست و بیان کرد: بیشترین آمار ورود گردشگران خارجی مربوط به فرانسویها و پس از آن گردشگران آلمان، ایتالیا، چین است.
وی همچنین گفت: مجموعه تاریخی- فرهنگی حافظیه، مجموعه جهانی تخت جمشید، مجموعه تاریخی - فرهنگی سعدی، مجموعه تاریخی ارگ کریم خان و مجموعه جهانی پاسارگاد به ترتیب بیشترین میزان بازدید گردشگران خارجی را به خود اختصاص دادند.
در اين رابطه سيدمويد محسن نژاد، معاون گردشگري فارس با تاكيد بر اينكه براي توسعه و رونق گردشگري بايد هر تهديدي را به فرصت تبديل كنيم، به خبرنگار ما گفت: مطرح شدن ايران به عنوان كشوري ارزان براي گردشگران بي شك يك فرصت محسوب مي شود و بايد از آن بهره كافي را برد.
وي ادامه داد: بدون ترديد با مطرح شدن اين مبحث شاهد افزايش حضور گردشگران خارجي در ايران و به تبع آن شيراز خواهيم بود چرا كه اكثر گردشگران خارجي كه به كشورمان مي آيند، ترجيح مي دهند با تور و گروهي سفر كنند.
معاون گردشگري اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري فارس در ادامه اضافه كرد: تورهاي گردشگري عمدتا هزينه هاي كمتري را براي مسافران درپي دارد و اغلب گردشگران به اين سفرها تمايل بيشتري نشان مي دهند.
محسن نژاد ادامه داد: خوشبختانه طي سال هاي اخير شاهد روند افزايش حضور گردشگران خارجي در ايران بوديم كه اميدواريم اين روند همچنان ادامه يابد.
وي بر لزوم تبليغات گسترده در كشورهاي هدف گردشگري تاكيد كرد و افزود: هنوز هم جاذبه هاي ايران به ويژه استان فارس براي بسياري از گردشگران ناشناخته است و جا دارد در اين حوزه تبليغات و معرفي اين جاذبه ها بيشتر شود تا شاهد رونق اقتصادي و گردشگري باشيم.

46

کد خبر 655533

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =