۰ نفر
۲۹ فروردین ۱۳۹۶ - ۰۳:۳۰

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران پس از یک روز مذاکرات فشرده در ترکمنستان، شامگاه دوشنبه برای ادامه گفت وگوها با مقام های گرجستان با هدف توسعه روابط وارد تفلیس پایتخت این کشور شد.

 

به گزارش خبرنگار اعزامی خبرآنلاین، دیوید جالاقانیا معاون وزیر امور خارجه گرجستان در بدو ورود از وزیر امور خارجه ایران در فرودگاه تفلیس استقبال کرد.
براساس برنامه اعلام شده، در این سفر قرار است دیدارهایی میان ظریف و مقام های بلندپایه سیاسی گرجستان انجام شود.
وزیر امور خارجه ایران سپس در چارچوب این سفر منطقه ای راهی کشور قرقیزستان خواهد شد.
ظریف به دعوت همتایان خود و به مناسبت بیست و پنجمین سالگرد استقلال سه کشور از جمهوری های سابق شوروی به منطقه آسیای میانه و قفقاز سفر کرده است.
یک هیات اقتصادی و صنعتی از بخش های دولتی و خصوصی نیز وزیر امور خارجه ایران را در این سفر همراهی می کنند.
ظریف امروز نیز در ترکمنستان با قربانقلی بردی اف رئیس جمهور این کشور دیدار و درباره توسعه مناسبات دوجانبه گفت و گو کرد که حدود دو ساعت طول کشید.
سخنرانی در نشست مشترک تجاری ایران و ترکمنستان با شرکت وزیر خارجه دو کشور و همچنین اعضای هیات همراه ظریف و فعالان اقتصادی دو کشور از دیگر برنامه های امروز این سفر بود.
همچنین در دیدار ظریف و رشید مرداف وزیران خارجه ایران و ترکمنستان در ساختمان وزارت خارجه این کشور، راهبرد توسعه هر چه بیشتر روابط به ویژه در بخش های اقتصادی و همکاری های تهران در صنعتی سازی ترکمنستان بررسی شد.
سخنرانی ظریف در جمع اساتید و دانشجویان انستیتو روابط بین الملل وزارت امور خارجه ترکمنستان در باره اهمیت همکاری های دوجانبه برای توسعه هر چه بیشتر مناسبات از جمله سیاسی و اقتصادی و همچنین حفظ صلح و ثبات در منطقه، پایان بخش برنامه سفر یک روزه وزیر خارجه و هیات ایرانی به عشق آباد بود.
همچنین در جریان دیدارها و مذاکرات انجام شده، بیست و پنجمین سالگرد استقلال ترکمنستان پس از فروپاشی شوروی و 25 ساله شدن برقراری روابط دو کشور گرامی داشته شد.
در چارچوب این مناسبت دوجانبه نیز نمایشگاه عکسی برپا شده که وزیر خارجه ایران و هیات همراه با میزبانان ترکمنستانی از آن بازدید کردند. .
گُرجِستان به پایتختی تفلیس در منطقهٔ قفقاز و اوراسیا مانند دیگر جمهوری سابق شوروی استقلال یافته پس از فروپاشی با دریای سیاه، از شمال با روسیه، از جنوب با ترکیه و ارمنستان و از جنوب‌شرق هم با جمهوری آذربایجان هم‌مرز است.
گرجستان به دلیل موقعیت ویژه جغرافیایی یکی از کشورهایی است که از روابطی خوب با اتحادیه اروپا برخوردار است و همچنین تمایل دارد وارد این اتحادیه شود که در برگیرنده فرصت های گسترده اقتصادی، اجتماعی و سیاسی خواهد بود.
49312

 

کد خبر 655920

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 8 =