ایرنا نوشت: عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در اشاره به تاتو یا خالکوبی که تزریق مواد رنگی به زیر پوست است، گفت: تاتو می تواند علائم بیماری سارکوئیدوز را که یک نوع بیماری سیستم ایمنی است، آشکار کند.

سارکوئیدوز از جمله بیماری های سیستم ایمنی بدن محسوب می شود که علت دقیقی برای آن مشخص نشده است. سیستم ایمنی به مکانیسم دفاعی بدن در برابر بیماری ‌های مختلف و عفونت اطلاق می شود. غدد لنفاوی به عوان یک مکانیزم دفاعی که در نواحی مختلف بدن هستند و نقش فعالی در سیستم ایمنی دارند، بر اثر بیماری سارکوئیدوز بیش از حد بزرگ می شود.

ریه مهمترین عضوی است که به واسطه سارکوئیدوز درگیر می شود اما این بیماری می تواند سایر اعضای بدن از جمله کلیه، مغز، قلب و چشم را هم درگیر کند. هرچند عامل ابتلا به سارکوئیدوز ناشناخته است اما گمان می رود که عوامل ژنتیک یا باکتری‌ها و ویروس‌ها در ابتلا به این بیماری نقش داشته باشند.

دکتر عاطفه عابدینی در این زمینه گفت: تاتو باعث می شود سیستم ایمنی بدن فعال شود و بسیاری از زنان بعد از انجام این عمل زیبایی متوجه ابتلای خود به این نوع بیماری می شوند. درواقع، دستکاری در یک قسمت بدن سبب آشکار شدن آن روی پوست می‌شود.

وی با این توصیه به زنان که به منظور حفظ سلامتی شان برای تاتو اقدام نکنند، افزود: جای اسکار جراحی ممکن است با ضایعات پوستی همراه باشد و افرادی هم که دچار اسکارهای پوستی هستند بیشتر در معرض خطر بیماری سارکوئیدوز هستند. این افراد حتما باید برای بررسی های دقیق به پزشک مراجعه کنند.

وی سارکوئیدوز را قابل کنترل دانست و گفت: هرچند مرگ و میر افراد مبتلا به این بیماری کم است، مگر اینکه ریه را به صورت شدید درگیر شده باشد، اما به هر حال می تواند در بیمار ناتوانی ایجاد کند.

سارکوئیدوز در گیلان و مازندران شیوع زیادی دارد

وی با اشاره به این که بیماری سارکوئیدوز در استان‌های گیلان و مازندران شیوع زیادی دارد، گفت: دلایل شیوع این بیماری در مناطق شمالی کشور تاکنون مشخص نشده و محققان در تلاش برای دستیابی به علت آن هستند. این فوق تخصص ریه گفت: برآورد می‌شود که حدود 15 هزار نفر در ایران مبتلا به این بیماری باشند ولی به علت ناشناخته بودن بیماری و دشواری تشخیص آن، به نظر می رسد دامنه شیوع بسیار بیشتر از این تعداد باشد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اینکه شیوع سارکوئیدوز در زنان تاحدودی بیشتر از مردان است، بیان کرد: این بیماری معمولا در اطفال و کودکان مشاهده نمی‌شود و در 2 دوره سنی، شیوع دارد که دوره اول بین 20 تا 30 سالگی و دوره دوم پس از سن 50 سالگی است.

وی اظهار کرد: این بیماری در خاورمیانه در ترکیه و ایران خیلی شایع است اما در کشورهای همسایه کمتر گزارش می شود که این موضوع می تواند بر اثر تشخیص ندادن آن باشد.

بررسی تازه ترین راه های تشخیص و درمان در دومین کنگره «تازه های سارکوئیدوز»

وی گفت: کنگره یک روزه 'تازه های سارکوئیدوز' به همت پژوهشکده سل و بیماری‌های ریوی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به منظور ارتقای دانش و کمک به راه‌های تشخیصی و درمانی با حضور استادان، امروز (31 فروردین) در سالن همایش‌های امیرکبیر بیمارستان دکتر مسیح دانشوری در حال برگزاری است.

عابدینی افزود: در این رویداد، مباحث بیماری‌های گرانولوماتوز ریوی، پاتولوژی سارکوئیدوز، تازه‌های درمانی ریه در سارکوئیدوز، درگیری‌های قلب و عروق در سارکوئیدوز، درگیری‌های چشمی در سارکوئیدوز، درگیری‌های پوستی در سارکوئیدوز و درگیری‌های غیرریوی در سارکوئیدوز مورد بحث و تبادل نظر قرار می‌گیرد.

47234

کد خبر 656839

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =