۰ نفر
۲ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۰۴:۰۶

جای خالی آیت‌الله هاشمی و حمایت‌های بی‌دریغ ایشان ازروحانی به‌شدت ملموس است.

به راستي انتخابات رياست‌جمهوري 96 فرصتي براي قدرداني و ياد از مردي را فراهم ساخته كه از همه توان و ظرفيت خود براي خدمت به نظام و مردم ايران بهره گرفت و همچنان از نقش تاثيرگذار او در انتخابات رياست‌جمهوري 92 وحمايت بي‌دريغ و قاطع او از روحاني به نیکی ياد مي‌شود.

بر اين اساس نبايد فراموش كرد كه آيت‌الله هاشمي به عنوان استوانه نظام با وجود آن همه بي‌مهري‌هاي بسيار معنادار نسبت به خويش، همچنان مصمم بود كه در انتخابات 92 ثبت نام كند. در آن مقطع زماني آيت‌الله هاشمي شرايط خاصي داشت اما با ورود خود به انتخابات به ملت ايران روحيه مضاعفي داد.

ورود آيت‌الله هاشمي به انتخابات محبوبيت وي را برخلاف انتظار رقبا بيش از پيش بالا برد. محبوبيت ايشان و نظر مساعد جامعه نسبت به آيت‌الله را مي‌توان از همان نظرسنجي‌هاي انتخابات 92 دريافت. موقعيت ايجاد شده در آن مقطع زماني براي رياست‌جمهوري مجدد آيت‌الله هاشمي تبديل به اندوخته بسيار با اهميتي شده بود. بنابر دلايلي آيت‌ا... صلاحيت ورود به انتخابات را پيدا نكرد و از مجموعه چهره‌هاي نزديك به ايشان و دولت اصلاحات تنها دو نفر در صحنه انتخابات بودند. يكي از آنها به آيت‌الله هاشمي و ديگري به رئيس دولت اصلاحات نزديك بود و به خاطر مصلحت كشور و به دلايل ديگر تصميم گرفته شد عارف از صحنه انتخابات كناره‌گيري كند.

كناره‌گيري عارف به نفع روحاني در انتخابات 92 تصميم بسيار خردورزانه‌اي از سوي آيت‌الله هاشمي، اعتدالگرايان و اصلاح‌طلبان بود و يك فرصت استثنايي براي اينكه كشور تا حدودي از آن وضعيت بحراني كه در آن قرار داشت، نجات پيدا كند. اين سه جريان براي نجات كشور از بحران و قرار گرفتن در ريل واقعي خود وارد يك ائتلاف استثنايي شدند. در اين ائتلاف آيت‌الله هاشمي نقش بسيار قابل ملاحظه‌اي داشت. آيت‌ا... هاشمي تكيه گاه بسيار ارزشمندي براي روحاني تلقي مي‌شد كه هر اندازه درباره اهميت اين تكيه‌گاه براي روحاني سخن گفته شود، بازهم كم است.

حمايت‌ها تا قبل از رحلت آيت‌الله هاشمي ادامه داشت، اما سه ماه قبل از رحلت آيت‌الله هاشمي، ايشان در منزل خود به آقای روحاني به صراحت اعلام كردند:« بايد در حوزه اقتصاد كارهايي را انجام دهيد، زيرا فشار بر روي مردم بسيار زياد است» به هر روي آقای روحاني محدوديت‌هاي قابل ملاحظه‌اي دارد، اما با اين همه رئيس فقيد مجمع تشخيص مصلحت نظام به ايشان به صراحت اعلام كردند كه بايد در گشايش اقتصادي كار جدي صورت گيرد. صرف نظر ازاينكه دولت روحاني در حوزه اقتصاد چگونه عمل كرد بايد اذعان داشت كه آيت‌ا...هاشمی پس از سه سال ونيم خدمت دولت يازدهم، بازهم به دنبال موفقيت روحاني بود. به هر روي با درنظر گرفتن واقعيت‌هاي موجود پيروزي آقای روحاني در صورتي امكانپذير است كه رئيس‌جمهور در دوره بعد بتواند نخبگان و ژنرال‌هاي قدرتمندي را به كار بگيرد تا مردم ايران تحقق مطالبات خود به ويژه اقتصاد را به وضوح مشاهده كنند.

حتي اگر آقای روحاني در دولت يازدهم در حوزه اقتصاد و ساير مسائل درست و موفق عمل كرده باشد، اما بازهم رئيس‌جمهور پشتوانه ارزشمند و عظيمي را از دست داد. زيرا آيت‌الله هاشمي با محبوبيت مردمي خود در انتخابات خبرگان نيز نشان داد كه با وجود آن همه هجمه موفق به جلب آراي بسيار بالايي در تهران شد. براي اثبات اين مهم باز هم مي‌توان نظري به انتخابات خبرگان داشت زيرا انتخابات خبرگان 94 نيك نشان داد كه رئيس فقيد مجمع تشخيص مصلحت نظام، بي‌نظير‌ترين راي مجلس خبرگان را در طول 37 سال گذشته كسب كرد. وقتي ايشان در تهران موفق به كسب چنين آرايي شد قطعا در انتخابات رياست‌جمهوري مي‌توانست آراي بسيار قابل توجه و بالايي كسب كند.

آيت‌الله هاشمي اين سرمايه عظيم مردمي و محبوبيتي را كه نتيجه اخلاص، درستي و صداقت وي بود براي روحاني به ارث گذاشت. بنابراين آقای روحاني بايد به درستي بينديشد كه از اين پتانسيل ارزشمند به‌طور مطلوب بهره ببرد؟ در صورت بهره مطلوب از اين پتانسيل به‌طورقطع بازهم در انتخابات پيش‌رو، همان پتانسيل عظيم مردمي از وي حمايت خواهد كرد. رئيس‌جمهور فراموش نكند كمتر كسي وجود دارد كه در روز‌گاري كه آيت‌الله با آن همه هجمه و تهمت روبه‌رو بود بازهم از او حمايت كرد. ياد آيت‌الله هاشمي گرامي باد؛ اميد مي‌رود كه دولت روحاني قدر اين فداكاري و از خودگذشتگي آيت‌الله هاشمي را بداند.

کد خبر 657248

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 14 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 4
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۰۴:۴۵ - ۱۳۹۶/۰۲/۰۲
  1 1
  یک .....کمتر
 • بی نام A1 ۰۴:۵۹ - ۱۳۹۶/۰۲/۰۲
  1 0
  اصلا جای ایشان خالی نیست و هنوز در فضای سیاسی حضور دارند. ندیدید چطور برادرشان را رد صلاحیت کردند. از اسم هاشمی هم می ترسند.
 • اباصلت A1 ۰۵:۱۸ - ۱۳۹۶/۰۲/۰۲
  0 0
  با سلام رو حش شاد
 • بی نام IR ۰۷:۰۲ - ۱۳۹۶/۰۲/۰۲
  1 0
  هر روز دلم برای بودنش بیشتر تنگ می شود