روزنامه شهروند نوشت: همه چیز درکمتر از ١٣ساعت اتفاق افتاد. نامه پلیس امنیت ساعت ٨ شب به نظافتچی تحویل داده شد و ٩ صبح روز جمعه، ٣ مأمور پلیس امنیت با حکمی در دست، آمدند و ساختمان را تخلیه کرده و روی درش را برچسب زدند: «ساختمان جمعیت دفاع از کودکان کار و خیابان پاسگاه نعمت‌آباد پلمپ شد».

درنامه عنوان شده بود؛ مسئولان جمعیت باید در ٢٤ساعت به پلیس امنیت مراجعه کنند. یکی از اعضای جمعیت که تا مشخص‌شدن دلیل پلمپ نخواست نامش عنوان شود، دراین‌باره به «شهروند» می‌گوید: «دلیل اصلی پلمپ مشخص نیست و باید امروز برای بررسی موضوع به پلیس امنیت مراجعه کنیم.» به گفته او، بیش از ١٠‌سال ازفعالیت این جمعیت می‌گذرد و تاکنون چنین مشکلی پیش نیامده است، اما محمد لطفی که از دیگر اعضای این جمعیت است و سال‌هاست درهمین ساختمان به کودکان افغان و ایرانی درس می‌دهد، در گفت‌وگو با «شهروند» توضیح بیشتری می‌دهد: «روز پنجشنبه بعد ازگرفتن نامه، مدیر داخلی جمعیت در راه پلیس امنیت بود که به او خبر دادیم ساختمان پلمپ شده است، اما متاسفانه با توجه به این‌که روزهای پنجشنبه اداره‌ها تا ساعت ١٢ فعال هستند، مدیر ما به محل نرسید و کار به شنبه موکول شد.» به گفته این عضو جمعیت دفاع از کودکان کار و خیابان، حالا سه روز است که ساختمان پلمپ است و کودکان از نشستن پشت نیمکت‌ها محروم هستند و معلوم نیست تا چه زمانی این وضع ادامه داشته باشد: «اینجا هر روز نزدیک به ١٢٠ تا ١٥٠ کودک برای آموزش می‌آیند، بیشتر کودکان کم‌سن‌و‌سال تا ١٥‌سال در وسط هفته و کودکان ١٣ تا زیر ١٨‌سال در روزهای آخر هفته به‌ویژه جمعه به این جمعیت می‌آیند.» همین هم شد تا روز گذشته، کلاس‌های درس درفضای سبزی که درنزدیکی جمعیت است، برگزار شود: «روزهای جمعه شلوغ‌ترین روز هفته است، خیلی ازبچه‌ها که عمدتا سن بالاتری نسبت به بقیه بچه‌ها دارند و درطول هفته سرکار می‌روند، در روزهای جمعه به این جمعیت مراجعه می‌کنند، اما از آنجایی که دیروز ساختمان پلمپ بود، ناچار شدیم کلاس‌ها را درفضای سبزی که درنزدیکی جمعیت است، برگزار کنیم تا بچه‌ها از درسشان عقب نمانند. برخی از آنها ازمسیرهای خیلی دوری به این محل می‌آیند و نباید با درهای بسته مواجه شوند.» حالا ساختمان جمعیت حمایت از کودکان کار و خیابان قابل استفاده نیست و لطفی درباره علت پلمپ آن توضیح می‌دهد: «آن‌طور که درنامه پلیس امنیت آمده، ظاهرا مشکل از مجوز است، درحالی ‌که ما هر دو‌سال یک‌بار مجوز را در وزارت کشور تمدید می‌کنیم و هربار اسامی اعضای هیأت‌مدیره را به آنها می‌دهیم و تاکنون هم ایرادی از ما نگرفته‌اند. البته درکنار وزارت کشور ما با سازمان بهزیستی هم در ارتباط هستیم؛ چراکه این سازمان هم درکنار وزارت کشور برای فعالیت سازمان‌های مردم‌نهاد مجوز می‌دهد، تاکنون چند بار درخواست مجوز از این سازمان هم داده‌ایم اما تاکنون جوابی به ما نداده‌اند.» به اعتقاد این عضو جمعیت دفاع از کودکان کار و خیابان، به‌طورکلی روی فعالیت سازمان‌های مردم‌نهاد به‌ویژه آنهایی که به صورت مستقل فعالیت می‌کنند، حساسیتی وجود دارد، به همین دلیل هم گاهی چنین برخوردهایی می‌شود.
البته لطفی، گذری هم به بیانیه‌ای که یک‌ماه پیش ازسوی کمیسیون حقوق بشر، علیه این جمعیت منتشر شد، می‌زند: «یک‌ماه پیش بود که این کمیسیون علیه ما بیانیه‌ای را دریکی از خبرگزاری‌ها منتشر کرد و درآن عنوان کرده بود که جمعیت دفاع از کودکان کار و خیابان، کودکان را مورد ضرب و شتم قرار می‌دهد، محیط نگهداری از آنها غیربهداشتی است و در آنجا به بچه‌ها آموزش‌های کمونیستی و بهایی داده می‌شود. البته ما به این نامه پاسخ دادیم، اما خبرگزاری منتشر‌کننده این بیانیه، حاضر به انتشار جوابیه ما نشد.» حالا به گفته این عضو جمعیت دفاع از کودکان کار و خیابان، مشخص‌ترین دلیل پلمپ، معرفی‌نشدن اعضای هیأت‌مدیره و مشکل مجوز اعلام شده است.
لطفی می‌گوید: «این جمعیت ‌سال ٨٣ فعالیتش را شروع کرد و گروه هدفش کودکان مهاجر و ایرانی بازمانده از تحصیل است. کودکانی که به دلیل فقر و مشکلاتی که بر سر برگه‌های هویتی دارند، نمی‌توانند آموزش رسمی ببینند. اغلب هم کودکان کار هستند».
خبر پلمپ جمعیت دفاع ازکودکان کار و خیابان، به گوش قاسم‌زاده، رئیس هیأت‌مدیره شبکه یاری هم رسیده است. شبکه‌ای که به‌طور وسیع در ارتباط با کودکان کار، فعالیت می‌کند. او به «شهروند» می‌گوید: «درباره جزییات پلمپ جمعیت اطلاع دقیقی نداریم.» او این را هم می‌گوید که جمعیت دفاع از کودکان کار و خیابان پاسگاه نعمت‌آباد، از اعضای شبکه یاری است که سال‌هاست در زمینه آموزش کودکان فعالیت می‌کند.

 

 

۴۲۴۲

کد خبر 657274

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 14 =