ایرنا نوشت: صادق زیباکلام و حجت الاسلام مصباحی مقدم درباره روند برگزاری 11 دوره انتخابات ریاست جمهوری پس از پیروری انقلاب اسلامی، وضعیت کنونی و عملکرد دولت‌های نهم، دهم و یازدهم مناظره کردند.

حجت الاسلام غلامرضا مصباحی مقدم نماینده سابق مجلس شورای اسلامی در این مناظره، نظام جمهوری اسلامی را بر 2 پایه اصلی اسلامیت و جمهوریت و رای و نظر مردم و مردم سالاری متکی بر دین استوار دانست.

او گفت: در 38 سال گذشته بر اساس قانون اساسی و اهداف و آرمان های نظام مقدس جمهوری اسلامی رای مردم آزاد و بر اساس همین دو پایه به خوبی انجام گرفته است و قطعا تداوم خواهد یافت.

سخنگوی جامعه روحانیت مبارز تهران ادامه داد: هرگز نظام مقدس جمهوری اسلامی رای و نظر مردم را در عرصه خطیر انتخابات فرمایشی و تشریقاتی نمی داند و همگان بر تعیین سرنوشت خود با مسئولیت بالا مشارکت دارند.

نماینده سابق مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: هرچند در سطح دنیا مردم سالاری سابقه طولانی دارد ولی مردم سالاری دینی تجربه نظام مقدس جمهوری اسلامی است که از همان ابتدا بنیانگذار جمهوری اسلامی بر آن تاکید داشتند و هم اکنون در جامعه ما محقق شده است.

مصباحی مقدم گفت: در 38 سال گذشته شاهد مردم سالاری دینی در انتخابات های گذشته بودیم و این افتخاری بزرگ محسوب می شود که یک نظام دینی موفق به تجربه جدید در این عرصه مهم شده است.

وی به انتخاب مردم در ادوار گذشته انتخابات ریاست جمهوری اشاره کرد و ادامه داد: ما با هیچ کسی عقد اخوت نبسته ایم و هرکسی بر اصول و ارزش های نظام باقی بماند از او حمایت می کنیم .

نماینده سابق مجلس شورای اسلامی به انجام برنامه ها در 38 سال گذشته در کشور بر اساس قانون اساسی اشاره کرد و گفت: قانون اساسی وظایف تمام مردم و گروه ها را دقیق مشخص کرده و همه باید پایبند قانون باشند.

مصباحی مقدم افزود: باید همه به وجود شورای نگهبان و انجام امورنظیر نظارت استصوابی که طبق قانون اساسی بر عهده این نهاد گذاشته شده است قانون احترام بگذارند، همانطوریکه در سایر کشورهای عالم نیز نظارت ها وجود دارد.

وی درباره عملکرد دولت دهم اظهار داشت: بارها در مجلس شورای اسلامی درباره عملکرد رئیس این دولت انتقادهای خیلی تندی داشته ام که سابقه آن در نطق های مجلس و جاهای دیگر وجود دارد.

نماینده سابق مجلس شورای اسلامی درباره عملکرد دولت یازدهم گفت: کسی در کشور نباید برجام را به نفع خود مصادره کند و ما اصلا نباید آن را بصورت کلی رد کنیم هرچند دشمنان و آمریکایی ها خیلی بد قول هستند و با وجود مذاکرات هسته ای در برجام همچنان به تحریم های خود علیه ایران ادامه می دهند.

مصباحی مقدم گفت: 70 درصد اقتصاد کشور ما دست دولت است و باید برای حل و فصل نیازها و مطالبات مردم برنامه ریزی ها و اقدام های شایسته به عمل آید تا احاد جامعه بتواند آبرومندانه زندگی کنند.

برخی رای مردم را زینتی می دانند
استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران گفت: شاکله و اسکلت نظام ما برگرفته از مشروطه و مدرنیته است و تاکنون وجود داشته و خواهد داشت، هرچند برخی ها رای مردم را زینتی می دانند.

صادق زیباکلام ادامه داد: هیچ کس در کشور بیشتر از من عملکرد و کارهای رئیس دولت های نهم و دهم را در این سال ها زیر سوال نبرده است ولی باز بر اساس یک انتخابات آزاد و مردم سالار معتقدم باید او نیز نامزد ریاست جمهوری باشد و خود مردم نظرشان را در پای صندوق های اخذ رای بیان کنند.

وی بیان کرد: طبق قانون مراجع چهارگانه باید نسبت به بررسی صلاحیت ها در انتخابات اقدام کنند در حالی که در وضعیت کنونی این موضوع اعمال نمی شود.

زیباکلام در باره پیش بینی نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آینده تصریح کرد: معتقدم تکلیف نهایی دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری را در کشور ما نه اصولگرایان و نه اصلاح طلبان بلکه قاطبه مردم تعیین می کنند.

استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران در باره عملکرد دولت یازدهم گفت: این دولت در مجموع بوی‍‍‍ژه در برنامه های سیاست خارجی و برجام موفق عمل کرده است.

زیباکلام گفت: اگر دولت در بعد اقتصادی نسبت به سایر برنامه های کشور کمی ضعیف تر است علتش آن است که اقتصاد در کشور ما فقط دست دولت نیست و دیگران و خیلی نهادها و دستگاه های گوناگون دیگر در آن دخل و تصرف دارند.

27217

کد خبر 658126

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 14 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام IR ۰۸:۱۵ - ۱۳۹۶/۰۲/۰۴
  3 2
  ادعای ایشان که 70 درصد اقتصاد دست دولت است چندان صحیح به نظر نمی رسد. در تمام دنیا اقتصاد و تجارت داخلی و بین الملل توابعی از نحوه سیاست گذاری داخلی و خارجی هستند . شرط توفیق کشور و ملت در هماهنگی و هم آهنگی این سه عامل است که در ایران هیچ گاه شاهد آن نبوده ایم...
 • سجاد A1 ۰۹:۴۱ - ۱۳۹۶/۰۲/۰۴
  19 1
  رد صلاحیت فقط به دست مردم ارزشمنده. اگه محمود میامد و رای میاورد یعنی ما ایرانی ها لایق احمدی نژادیم. همونجوری که الان لایق روحانی هستیم