۰ نفر
۵ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۰۷:۵۱

ایرنا نوشت: اظهارات امانوئل مکرون نامزد لیبرال و میانه‌رو در مبارزه انتخابات ریاست جمهوری فرانسه نگرانی عربستان و قطر را برانگیخته است .

به گزارش روزنامه فرامنطقه ای رأی الیوم، نظرسنجی های به عمل آمده همگی بدون استثناء حکایت از آن دارند که امانوئل مکرون در رقابت با مارین لوپن نامزد راست افراطی شانس بیشتری برای پیروزی در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری فرانسه دارد.
بر اساس نتایج نهایی حاصل از شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری فرانسه، «امانوئل مکرون» و «مارین لوپن» به ترتیب با 24.01 و 21.30 درصد آرا به دور بعدی راه یافتند.

به گفته این روزنامه چاپ لندن، هنوز زود است که با مواضع مکرون رئیس جمهور آتی در مورد منطقه خاورمیانه و بحران هایش آشنا شویم اما با استناد به سخنرانی هایش در یک ماه پیش در دوران مبارزه انتخاباتی می توان گفت او دوست قطر و عربستان نخواهد بود.
وی قول داد تا تمامی توافقنامه های منعقد شده به سود قطر در فرانسه را لغو کند. مکرون تاکید کرد که اگر رئیس جمهوری فرانسه شود خواستار شفاف سازی در مورد نقش قطر و فرانسه در تامین هزینه گروه های تروریستی در فرانسه خواهد شد زیرا به گفته وی این گروه ها دشمنان پاریس هستند.‌

بر اساس این گزارش، مکرون به طور غیرمستقیم قطر و عربستان را به حمایت از تروریسم متهم کرد . این موضوع نشان می دهد که در دوران ریاست جمهوری وی در سیاست مثبت فرانسه در مورد قطر و عربستان دگرگونی روی خواهد داد.
سیاست مثبت فرانسه در مورد ریاض و دوحه در دوران ریاست جمهوری فرانسوا اولاند به اوج خود رسید. اولاند میهمان نشست سران شورای همکاری خلیج فارس در ریاض بود.

رأی الیوم افزود: انتقادهای مکرون از این دو کشور واقع در حوزه خلیج فارس و پایان یافتن ماه عسل میان فرانسه و قطر چه بسا باعث تغییر یافتن موضعگیری فرانسه در مورد سوریه شود و از شدت خصومت و دشمنی پاریس با دولت سوریه و بشار اسد کاسته شود. باید منتظر ماند و دید.

به نوشته این روزنامه فرامنطقه ای، مکرون در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه شانس بیشتری برای پیروز شدن دارد زیرا در این کشور همگان از لوپن رقیب وی به دلیل نژاد پرست و تندرو بودن متنفر هستند و دو حزب چپ و راست از مکرون اعلام حمایت کرده اند و کشورهای اروپایی از پیش افتادن مکرون بر لوپن ابراز رضایت کرده اند.
علاوه بر پیروزی مکرون نکته شگفت انگیز در انتخابات فرانسه آن است که دو نامزد دو حزب بزرگ فرانسه یعنی حزب راستگرا ( جمهوری خواهان ) و حزب چپ گرا ( سوسیالیسم ) که دهها سال است حکومت میان آنها دست به دست شده است ، در همان دور اول انتخابات از گردونه رقابت خارج شدند.

فرانسوا فیون کاندید حزب راستگرای فرانسه و نخست وزیر پیشین این کشور به عنوان یک فرد با تجربه بالای اداری و اقتصادی شانس بیشتری برای پیروزی داشت اما دست داشتن وی در پرونده های فساد و پارتی بازی باعث شد تا برای اولین بار از سال 1985 به این سو در همان دور اول انتخابات از گردونه رقابت خارج شود.

درهای قصر الیزه بی تاب و مشتاق و منتظر است تا پس از برگزاری دومین دور انتخابات در هفتم ماه می آینده ( یکشنبه 17 اردیبهشت ) مکرون رئیس جمهور جدید فرانسه را به خود ببیند زیرا دو حزب راست و چپ در حمایت از وی یک جبهه واحد تشکیل داده اند . البته این اعلام حمایت نشات گرفته از عشق و علاقه آنها به مکرون نیست بلکه ناشی از تنفر آنان از مارین لوپن رهبر افراطی جبهه ملی گرای نژاد پرست است که دشمن مهاجران و اتباع خارجی است و خواستار بیرون راندن آنها از کشور است.

مکرون 39 ساله در صورت پیروزی در دومین دور انتخابات ریاست جمهوری در میان روسای جمهور فرانسه از جمله ناپلئون بناپارت جوانترین رئیس جهموری در تاریخ فرانسه خواهد بود.

52311

کد خبر 658491

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =