ایلنا نوشت: رئیس سازمان حج و زیارت گفت: با کامل شدن فرآیند اجاره هتل های مناسب برای حجاج در عربستان احتمال اعلام اولویت های جدید برای اعزام به حج وجود دارد.

 حمید محمدی در خصوص روند ثبت نام از واجدین تشرف به حج سال جاری گفت: ثبت نام اولیه تشرف به حج تمتع سال جاری از 23 فروردین ماه آغاز شده و همچنان ادامه دارد و دارندگان اسناد ودیعه گذاری حج تا پایان شهریور ماه سال 1385 می توانند برای انجام این فرآیند به شعب بانک ملی سراسر کشور مراجعه کنند. 

وی با اشاره به امضای دیر هنگام توافق نامه حج سال جاری و بدنبال آن اعزام با تاخیر تیم مسکن حج به عربستان، اظهار داشت: ایران آخرین کشوری است که برای عقد قرارداد خدمات حج در کشور عربستان اقدام می کند. در حوزه اجاره مسکن حجاج یکی از مهم ترین بخش های خدماتی حج است با این چالش مواجه بودیم که بخش عمده ای از هتل ها توسط دیگر کشورها اجاره شد بود و نگران این بودیم که نتوانیم برای همه جمعیت حجاج ایرانی تامین مسکن کنیم از این رو اولویت ها را محتاطانه اعلام کردیم. اما بدنبال روند خوب اجاره مسکن حجاج در مکه و مدینه اولویت های حج را تا 31 شهریور ماه سال 1385 افزایش دادیم.

رئیس سازمان حج ادامه داد: اگر بتوانیم هتل های بیشتری متناسب با استانداردها و شاخص هایی که در سازمان حج و زیارت تعریف شده را تامین کنیم، احتمال این وجود دارد که اولویت های بیشتری را برای حج امسال فراخوان کنیم.

حمید محمدی در خصوص میزان سهمیه حجاج ایرانی یادآور شد: در چند سال گذشته بدلیل اجرای طرح توسعه مسجدالحرام 20 درصد از سهمیه حج همه کشورهای اسلامی کسر شده بود و در آخرین اعزام حجاج ایرانی، 64 هزار زائر به حج اعزام شدند اما با تکمیل بخش عمده ای از طرح توسعه، طرف سعودی امسال آن 20 درصد را جبران کرد از سویی با تلاش هیئت حج جمهوری اسلامی ایران موفق شدیم سهمیه حج را 35 درصد نسبت به سال 94 افزایش دهیم و امسال 86 هزار و 500 نفر به حج اعزام می شوند.

رئیس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه یک میلیون و 350 هزار نفر درانتظار تشرف به حج تمتع هستند، عنوان کرد: با نهایی شدن فرآیند اجاره هتل های حجاج در عربستان احتمال اعلام اولویت های جدید برای اعزام به حج وجود خواهد داشت.

وی در خصوص چگونگی فرآیند ثبت نام اولیه تشرف به حج سال جاری توضیح داد: دارندگان فیش های اولویت دار حج بهمراه سند ودیعه گذاری و شناسنامه و کارت ملی خود به یکی از شعب بانک ملی در سراسر کشور مراجعه می کنند که مبلغ ودیعه گذاری اولیه و سود متعلقه به آن محاسبه شده و متقاضیان بقیه این مبلغ را تا سقف حداقل ده میلیون تومان تکمیل می کنند.

آقای محمدی درباره زمان اعلام کاروان های حج سال جاری گفت: با نهایی شدن فرآیند اجاره هتل های زائران، لیست کاروان های حج و قیمت نهایی آنها متناسب با درجه کاروان اعلام خواهد شد و واجدین شرایط اعزام به حج که نسبت به ثبت نام اولیه تشرف در بانک ها اقدام کرده اند، می توانند در کاروان ها ثبت نام کنند.

رئیس سازمان حج و زیارت در خصوص قیمت کاروان های حج عنوان کرد: ما همه تلاش خود را بکار برده ایم تا افزایشی در قیمت کاروان های حج نسبت به سال 94 نداشته باشیم اما نرخ ارز نسبت به سال 94 تغییر کرده و از سوی دیگر بخشی از خدمات از جمله حمل و نقل و یا چادرهای زائران در عرفات تغییر کرده که می خواهیم خیمه های بهتری برای حجاج تهیه شود که این افزایش قیمت بدلیل افزایش کیفی خدمات خواهد بود.

آقای محمدی در خصوص زمان اعلام هزینه نهایی کاروانها گفت: امیدواریم با نهایی شدن فرآیند اجاره هتل حجاج، قیمت نهایی کاروان های حج بر مبنای درجات آنها تا یک هفته آینده اعلام شود.

وی به واجدین شرایط تشرف به حج سال جاری تاکید کرد: حتما در این دوره نسبت انجام فرآیند ثبت نام اولیه تشرف به حج سالجاری درشعب بانک ملی اقدام کرده و این ثبت نام را به زمان اعلام کاروانهای حج موکول نکنند.

حمید محمدی در خصوص فرآیند ثبت نام کاروان های حج بعد از نهایی شدن هتل های حجاج گفت: بصورت عمومی و همچنین از طریق رسانه های استانی زمان ثبت نام در کاروان های حج اعلام خواهد شد و واجدین شرایط اعزام به حج در شهرهای محل سکونت خود می توانند برای ثبت نام در کاروان ها اقدام کنند.

وی در خصوص اطلاع رسانی فردی به زائران نیز بیان کرد: پس از ثبت نام زائران در کاروان های حج، اطلاع رسانی به زائران از طریق ارسال پیامک هم انجام خواهد شد.

رئیس سازمان حج و زیارت در خصوص نقل و انتقال اسناد ودیعه های گذاری حج توضیح داد: دارندگان اسناد ودیعه گذاری اولویت دار حج می توانند نسبت به واگذاری فیش حج خود به دیگران اقدام کنند که برای این کار لازم است انتقال دهنده و انتقال گیرنده فیش حج به یکی از دفاتر زیارتی مجاز سازمان حج و زیارت مراجعه نمایند و هزینه این فیش بر مبنای توافق در دوطرف هست و سازمان حج در این مقوله وارد نمی شود. این فرآیند ایجاد شده تا از حضور دلالان در این حوزه معنوی و ایجاد بازار سیاه برای فیش های حج جلوگیری شود.

آقای محمدی در ادامه در خصوص آخرین برنامه ریزی های و اقدامات حج سال جاری گفت: عملیات حج فرآیند وسیعی است که برای اجرای آن کمیته ها و کارگروه های متعددی فعالیت می کنند و هر سال بعد از عملیات حج آسیب شناسی صورت می گیرد و در حوزه های مختلف عملیاتی همچون حمل و نقل، اسکان، امداد و ... کارگروه های ویژه ای تشکیل می گردد که این کارگروه ها از سه ماه گذشته تشکیل شده و در حال برنامه ریزی امور هستند.

وی در خصوص برگزاری جلسات توجیهی و آموزشی حجاج گفت: بعد از ثبت نام زائران در کاروان های حج، این جلسات برگزار شده و سرفصل های آموزشی این جلسات بازنگری جدی شده و کاملا عملیاتی و کاربردی شده است بگونه ای که با توجه به اینکه حجاج تنها یک بار به حج مشرف می شوند پیش از اعزام نسبت به مکانی که به آنجا اعزام می شوند و همچنین فضای پرازدحام حج و ایام تشریق آگاهی و آمادگی داشته باشند.

رئیس سازمان حج و زیارت در این خصوص اضافه کرد: علاوه بر جلسات آموزشی کاروان ها، همایش های متمرکز آموزشی و توجیهی نیز برای همه زائران هر استان برگزار خواهد شد.

وی در ادامه بیان کرد: برای مدیران کاروان های حج آموزش های ویژه ای در نظر گرفته شده همچنین در انتخاب مدیران کاروان های حج شرایط انتخاب ویژه ای داشتیم و در ضوابط بازنگری کردیم. نشست های استانی با مدیران و کارگزاران حج برگزار می شود تا با یک آمادگی کامل به استقبال خدمات رسانی به حجاج برویم.

آقای محمدی در خصوص مشکلاتی که ممکن است زائران در حج با آن مواجه باشند، توضیح داد: موسم حج امسال در فصل اوج گرما خواهد بود و ما در جلسات آموزشی به زائران یادآور خواهیم شد که در شرایطی از این دست چگونه رفتار کنند که آسیب نبینند. مرکز پزشکی حج خدمات پزشکی خود را ارتقا داده است و برای ارائه خدمات به زائران مهیا می باشد اما لازم است زائران نیز در این زمینه ها به توجیهات و آموزشهای که در جلسات مربوطه ارائه می شود کاملا توجه کنند.

رئیس سازمان حج و زیارت همچنین گفت: در مذاکرات حج به دغدغه ها و نگرانی های نظام و مردم پرداخته شد و با توجه به حوادث حج دو سال گذشته راهکار و مصادیق اجرایی برای جلوگیری از تکرار آن حوادث تعریف شد که بصورت مکتوب نیز در تفاهم نامه آمده تا دیگر شاهد اینگونه حوادث در حج نبوده و شاهد حضور عزتمندانه زائران در حج باشیم.

وی در خصوص تفاوت های حج امسال با سال های قبل گفت: با توجه به تعلیق در عملیات حج در سال گذشته، امسال برخی فرآیندهای اجرایی حج بصورت فشرده صورت می گیرد و علیرغم آنکه برخی از زیرساخت های خدماتی که در سال های گذشته در اختیار داشتیم از دست رفته است اما بدنه اجرایی و مجموعه کارگزاران تلاش مضاعفی می کنند تا این سازوکار و زیر ساختها فرهم شود و قطعا خدماتی شایسته به زائران ارائه شود.

رئیس سازمان حج در خصوص زمان اعزام حجاج به سرزمین وحی بیان کرد: اعزام حجاج از اول مرداد آغاز خواهد شد که نیمی از زائران در قالب کاروان های مدینه قبل و نیمی با کاروان های مدینه بعد به حج مشرف می شوند و این اعزام ها حدودا تا 26 مرداد ادامه خواهد شد. همچنین اولین گروه از حجاج 14 ذی الحجه به کشور بازخواهند گشت.

وی در خصوص مدت سفر حجاج گفت: مدت زمان سفر حجاج و اقامت آنان در مدینه منوره و مکه مکرمه بین 30 تا 33 روز خواهد بود.

محمدی در خصوص تعداد فرودگاه های تعیین شده برای انجام پروازهای حج نیز بیان کرد: پروازهای حج از 19 فرودگاه کشور انجام می گیرد.

رئیس سازمان حج و زیارت در خصوص استفاده حجاج از کارت و مچ بند شناسایی تصریح کرد: موضوع استفاده از مچ بند شناسایی برای حجاج موضوع بسیار ساده و بسیطی است اما متاسفانه این روزها در فضای مجازی عده ای که ممکن است با اصل فریضه حج مشکل داشته باشند در این خصوص فضاسازی می کنند و جو منفی در کشور ایجاد می کنند.

وی در این باره اضافه کرد: هر ساله کارت شناسایی برای حجاج تهیه می شود که اطلاعات فردی و ضروری زائران روی آن درج شده است. همراه داشتن کارت شناسایی در شرایط پر ازدحام حج ضروریست اما بسیار اتفاق می افتد که برخی از حجاج بویژه سالخوردگان یا فراموش می کنند یا به همراه داشتن آن اهمیت نمی دهند که خود این امر مشکل ساز است. در حج احتمال گرمازدگی، بیماری و یا تصادف و یا گم شدن زائران در آن ازدحام جمعیت وجود دارد و از طرفی میانگین سنی نیمی از زائران ما بالای 50 سال است و احتمال گم شدن زائر و همراه نداشتن کارت زائر وجود دارد. از این رو کارشناسان ما به این نتیجه رسیدند که علاوه بر کارت شناسایی زائر، همچون دیگر کشورها از مچ بند هم استفاده کنیم. بدلیل اینکه این مچ بند همیشه همراه زائران خواهد بود و دغدغه گم شدن و همراه نداشتن کارت زائر اینگونه مرتفع خواهد شد و این جای تعجب است که عده ای این موضوع ساده را در جامعه تبدیل به یک بحران کرده اند.

وی در ادامه گفت: بعثه مقام معظم رهبری کتبی را در حوزه فرهنگی و معارف بری زائران تهیه و تدوین می نماید و ما در حوزه اجرایی ملزم هستیم که فضایی را فراهم کنیم تا زائران از فضای معنوی حج بیشترین استفاده را داشته باشند.

رئیس سازمان حج و زیارت به حجاج توصیه کرد که حتما در جلسات آموزشی کاروان ها حضور داشته باشند و به نکاتی که در آن جلسات مطرح می شود توجه جدی داشته باشند و هر سوال و ابهامی که در خصوص حج وجود دارد را در آن جلسات مطرح نمایند و مدیران و کارگزاران حج اینگونه موارد را به ما اعلام نمایند. اگر زائران با این آمادگی و آگاهی در حج حضور پیدا کنند، مشکلی برای آنان بوجود نخواهد آمد.

حمید محمدی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: علی رغم کمبود وقت، تیم مسکن حج تمام تلاش خود را بکار گرفته که حتی هتل هایی با کیفیت تر از حج گذشته را برای زائران اجاره کند اما از سه سال قبل با توجه به اجرای طرح توسعه مسجد شریف نبوی(ص) در مدینه منوره ، تمام هتل های محدوده حرم تخریب شده و ما و دیگر کشورها در مدینه برای اسکان در تنگنا هستیم با این حال تلاش کردیم علی رغم همه محدودیت ها بهترین هتل های موجود را برای زائران اجاره کنیم و از شاخص های خود کوتاه نیامدیم.

وی افزود: در حوزه تدارکات و تغذیه حج ، تنوع در برنامه غذایی ضمن توجه به سلامت جسمانی حجاج در نظر گرفته شده است. در حوزه پزشکی حج نیز اقدامات خوبی صورت گرفته است.

رئیس سازمان حج و زیارت در پایان در خصوص از سرگیری سفرهای عمره توضیح داد: با توجه به حادثه فرودگاه جده، ایران اعزام عمره گزاران را متوقف کرد و شرط ما برای از سرگیری عمره مجازات دو پلیس خاطی فرودگاه جده بود که در مذاکرات حج رسما به ما اعلام شد که این دو مامور در حال گذراندن دوران محکومیت خود هستند، از این رو شرط ما تامین شده است. لذا در صورتی که طرف سعودی در حج به تعهدات خود عمل کند عمره بعد از حج از سر گرفته خواهد شد.

47234

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 659368

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =