عسگرپور: با تخریب چهره‌های فرهنگی منافع ملی شکل نمی‌گیرد/ ده‌نمکی: خیلی به نگاه امنیتی اعتقاد ندارم

محمدمهدی عسگرپور اعتقاد دارد که باید جایگاه شخصیت های برجسته فرهنگی و هنری در منافع ملی ما مشخص شود.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، هم‌اکنون مناظره محمدمهدی عسگرپور و مسعود ده‌نمکی در کافه خبر در حال برگزاری است. 

در ابتدای این مناظره، عسگرپور درباره نگاه امنیتی در سینما گفت: «فضای امنیتی در هر کشوری برگرفته از منافع ملی است. ما با مشکلی مواجهیم که جلوی رویمان است . ما نمی‌توانیم منافع ملی مشترکمان را تعریف کنیم. این موضوع با بیانیه و سخنرانی به دست نمی‌آید. منافع ملی ما گاهی سطحش در حد یک فروش رفتن خودروهای یک خودروسازی پایین می‌آید. اما این مفهوم گسترده‌ تر است.»

او  افزود: «باید جایگاه شخصیت های برجسته در منافع ملی تعریف شود. در هر کشوری چهره های فرهنگی تخریب شود در آنجا منافع ملی شکل نمی گیرد. این موضوع در کشور ما زیاد صورت گرفته است.»

او ادامه داد: «من در چهار سال مسئولیتم در دولت دهم متوجه شدم و به سختی پذیرفتم که خیلی از جریان ها و نهادها انرژی خود را صرف این می کنند که نقش کلیدی افراد را در حوزه فرهنگ بگیرند و اینها به موجوداتی تبدیل شوند که وقتی دربارشان حرف می زنید حس خوبی درباره آن ها پیدا نکنید. »

مسعود ده‌نمکی در این باره گفت: «من خیلی اعتقادی به نگاه امنیتی ندارم. خیلی وقت ها سینما وقتی در عرق ملی کمک می کند ، دارد کارکرد امنیتی دارد. خیلی از فیلم های ما سفارش نهادهای مختلف بودند و نباید شعاری با مسئله حرف زد. مسئله مهم به حاشیه بردن نخبگان که هنرمندان را در بر می گیرد ، این است که آنها را وارد دعواهای پیاده نظامی نخبگان کنیم.»

کارگردان «اخراجی‌ها» افزود: «این ایجاد تعصب و دعواهای حاشیه ای خواسته جریان های سیاسی است که بعد از سه دهه یاد گرفتند که مثلا اتحاد بین تحکیم و انجمن اسلامی نشود. اگر آنها خوب شوند ، دعوای کنسرت می شود دعوای کرسنت. یا همین دعواهای سینما. مثلا اگر پای امضای عدالتخواهانه همه نام ها باشد ، می ترسند. آن وقت می فهمند فرهنگ چرخ پنجم مناظره ها نیست که مثلا یکی بیاید خانه سینما را ببندد و یکی سوپرمن بشود که بازش کنند. نقشی که الان هنرمندان ما دارند انجام می دهند جایش در دفاع مقدس خالی بود. تازه این چیزی هم که می گویم هنوز خیلی ویترینی است و می تواند عمق بیشتری پیدا کند.L

او ادامه داد: «نقش هنرمندان در هالیوود را ببینید که با ترامپ چه کردند؟ اینجا هم این اتفاق دارد می افتد و شاید یک دهه بعد ببینیم که ما هم جنبش دانشجویی مان و هم هنرمندان مان به این نتیجه برسند وارد این دعواهای سطحی نشوند.»

57241

کد خبر 661244

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 7 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 5
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 1
 • م ر IR ۰۸:۰۱ - ۱۳۹۶/۰۲/۱۳
  12 1
  به نگاه امنیتی اعتقاد نداره ولی به عمل کردن به آن اعتقاد داره
  • بی نام IR ۰۸:۲۱ - ۱۳۹۶/۰۲/۱۳
   7 0
   آقای ده نمکی اتفاقا همین حرف های شما نشون می ده به نگاه امنیتی اعتقاد دارید
 • بی نام IR ۰۸:۰۷ - ۱۳۹۶/۰۲/۱۳
  5 0
  ده نمکی می تازد
 • بی نام A1 ۰۸:۴۵ - ۱۳۹۶/۰۲/۱۳
  0 0
  بحث نگاه امنیتی برای این دولت شده ابزار رای آوردن
 • بی نام IR ۰۸:۴۶ - ۱۳۹۶/۰۲/۱۳
  0 0
  از مناظره زیبا کلام با الله کرم انتقاد کردیم بدتر از ان را راه انداختید مهندسی مناظره فرمایشی را تجربه نکرده بودیم که به لطف خبر انلاین ان را هم تجربه کردیم...