گمرک ایران کارنامه تجارت خارجی کشور در فروردین ماه سال‌جاری را منتشر کرد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین و به نقل از روابط عمومی گمرک ایران؛ بر این اساس تراز تجارت خارجی کشورمان در نخستین ماه از سال‌جاری مثبت بوده و در مجموع ۳۷۵ میلیون دلار ارزش صادرات غیرنفتی ایران بیش از مجموع ارزش واردات به کشورمان بوده است.

براساس این گزارش، صادرات غیرنفتی ایران در فروردین ماه امسال به ۲ میلیارد و ۷۲۳ میلیون دلار رسید.

همچنین واردات ایران در فروردین ماه امسال به ۲میلیارد و۳۴۸ میلیون دلار رسید.

در مدت یادشده وزن کالاهای وارداتی ایران در مجموع به ۲میلیون و ۹۱ هزار تن رسید در حالی که در این مدت ۸میلیون و۶۲ هزارتن انواع کالا صادر شد.

اقلام عمده صادراتی
اقلام عمده صادراتی کشورمان در مدت یادشده نیز به ترتیب شامل میعانات گازی به ارزش ۴۹۳ میلیون دلار، متانول ۱۳۲ میلیون دلار، پروپان مایع شده به ارزش ۱۰۳میلیون دلار، پلی‌اتیلن گرید فیلم با ۹۸ میلیون دلار، آهن و فولاد غیرممزوج با ۹۷ میلیون دلار، گازهای نفتی و هیدروکربورهای گازی شکل ۹۶ میلیون دلار، روغن‌های سبک و فرآورده‌ها به جز بنزین ۹۱ میلیون دلار، بوتان مایع شده با ۶۳ میلیون دلار، پلی‌اتیلن گرید تزریقی با ۶۳ میلیون دلار و قیر نفت با ۵۴ میلیون دلار بوده است.

اقلام عمده وارداتی

اقلام عمده وارداتی در فروردین ماه امسال به ترتیب شامل ذرت دامی به ارزش ۱۴۴ میلیون دلار،برنج با ۷۴ میلیون دلار، وسایل نقلیه موتوری با حجم سیلندر ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ سی سی به ارزش ۶۴ میلیون دلار و کنجاله سویا با ۵۷ میلیون دلار بوده است.

میزان واردات به تفکیک گروه‌های کالایی
براساس بررسی‌های به عمل آمده در فروردین ماه از بین کالاهای وارد شده به کشور بیش از 67 و 14 صدم درصد از ارزش کل به گروه‌های کالایی واسطه‌ای اختصاص داشته است. کالاهای مصرفی با 17 و 46 صدم درصد از ارزش در رتبه دوم و کالاهای سرمایه‌ای با 15 و 40 صدم درصد در رتبه سوم قرار دارند.

عمده‌ترین خریداران کالاهای ایرانی
عمده‌ترین خریداران کالاهای ایرانی در فروردین ماه سال‌جاری به ترتیب شامل چین به ارزش ۶۱۵ میلیون دلار، امارات متحده عربی ۴۹۷ میلیون دلار، عراق با ۳۸۸میلیون دلار،هند با ۲۴۸ میلیون دلار و جمهوری کره با ۱۵۳ میلیون دلار بوده است.

کشورهای عمده صادرکننده کالا به ایران
کشورهای عمده صادرکننده کالا به ایران در فروردین ماه به ترتیب شامل کشورهای چین با ۴۸۵ میلیون دلار، امارات متحده عربی با ۴۰۲ میلیون دلار، ترکیه با ۱۸۰ میلیون دلار، جمهوری کره با ۱۴۳ میلیون دلارو هند با ۱۳۱ میلیون دلار‌ بوده است.

3939

کد خبر 661391

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 8 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • بی نام RO ۱۴:۱۶ - ۱۳۹۶/۰۲/۱۳
    0 0
    70 درصد این صادرات غیر نفتی که نفتی و گازی یا مشتقات نفتی است.