قالیباف: دولت کنونی نه کارآمد است و نه انقلابی/ دولت مستقر نتوانست از ظرفیت‎های برجام استفاده کند

نامزد انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم با ارائه تعریفی از انقلاب و انقلابی گری مدعی شد که دولت مستقر نه کارآمد است و نه انقلابی.

به گزارش خبرآنلاین، محمدباقر قالیباف در برنامه تلویزیونی امشب شبکه خبر، در پاسخ به سوالاتی که خودش برای این برنامه انتخاب کرده بود؛ در تشریح انقلاب و انقلاب گری، گفت: با توجه به نگاه های رهبری و خواست های مردم، "انقلاب" یعنی مجموعه کارهایی که در چارچوب خواست های امام برای خدمت به مردم انجام می شود. "انقلابی" هم کسی است که بتواند این کار را انجام دهد و کارآمدی دین در اداره جامعه را برای مردم عزیز با اولویت محرومین پیش ببرد.

به گفته وی، کسی نمی تواند بگوید "انقلابی" است اما به توده ها توجه نکند. افرادی در جامعه هستند که تافته جدا بافته اند. قانون شکنی کرده و اعمال نفوذ می کنند و از رانت ها استفاده کرده و ویژه خوار هستند. اینها مشکلات قابل توجهی هم برای مردم ایجاد می کنند. انقلابی کسی است که بتواند مشکلات معیشت مردم را مرتفع کند.

قالیباف با اشاره به اینکه فرد انقلابی نمی تواند بگوید "نداریم، نمی توانیم و نمی شود"؛ ادامه داد: قطعا به پشتوانه جوانان خلاق می شود کارهای بسیاری انجام دهیم. هدف اصلی ما خدمت به مردم در سایه نظام اسلامی است. یک انقلابی باید روحیه مبارزه با رانت و فساد و آن 4 درصد را داشته باشد. یکی از مراکزی که به مردم و تولید کننده و کارخانه‎دار فشار می آورد؛ قاچاقچی های کالا هستند. 25 هزار میلیارد دلار قاچاق می شود. اینها ضد انقلاب هستند چون خلاف منافع مردم و انقلاب کار می کنند. دلال‎هایی هستند که دسترنج کارگر و کشاورز را با سود خودشان مبادله می کنند. اگر توفیق خدمت بیابم، این امور را در راس کار "دولت مردم" قرار می دهم و روحیه انقلابی را ترویج می کنم.

وی با اعتقاد بر اینکه اختیارات قانونی رئیس جمهور، نظرات مقام معظم رهبری و کارایی و مدیریت فردی در امر ریاست جمهوری مهم است، افزود: برای مسئولیت قوه مجریه که اداره کشور را برای چهار سال بر عهده دارد، باید کارنامه مشخص اجرایی داشت. فقدان توان لازم، سه فاکتور یاد شده را زیر سوال می برد و آن فرد نمی تواند دغدغه های مردم و رهبری را پیش ببرد و به وظایف قانونی خود عمل کند. ضعف کارآمدی دولت را در مهمترین چالشی که مردم با آن روبرو هستند، می بینم؛ در ایجاد اشتغال و درآمد زایی. حتی کسانی که شاغل هستند هم امنیت شغلی ندارند.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری با تاکید بر ضعف کارآمدی دولت کنونی؛ از رشد جمعیتی کشور و افزایش سالانه جمعیت بیکار سخن گفت و افزود: به این ترتیب نمی توانیم بگوییم که دولت کنونی دولت کارآمد و انقلابی است. اما ما در "دولت مردم"، برای این امور برنامه داریم. ما امروز با ناامیدی و از بین رفتن نشاط روبرو هستیم. اولویت اول ما تحول و ایجاد امید است. باید اورژانسی به آن 25 درصد مردم محروم رسیدگی کنیم و در یک دوره چهار ساله، 5 میلیون شغل با کمک مردم و کارآفرینان و صنعت گران ایجاد کنیم.

وی افزود: امروز با شاخص های بانک مرکزی باید قدرت خرید جامعه کم درآمد را افزایش دهیم، امروز اگر کسی 150 هزار تومان دریافت کند، معادل 45 هزار تومان سال 89 است. برای کسانی که امروز سرکار بوده و فردا بیکار شوند؛ برنامه ای برای پرداخت کارانه داریم. در همه کشورهای دنیا مخصوصا کشورهای پیشرفته وقتی مردم با چالش روبه رو می شود بلافاصله دولت سیاست های جبرانی را اعمال می کند و ما می خواهیم چنین کاری انجام دهیم.

قالیباف درباره دور ماندن دولتش از حاشیه ها و پرهیز از دامن زدن به حاشیه ها نیز گفت: کسانی به حاشیه می روند که ضعف در مدیریت دارند یا دغدغه شان مردم نیست. ما تمام وقتمان را برای خدمت به مردم می گذاریم.

وی درباره الزام اعضای دولت خود برای اعلام دارایی هایشان گفت: وزرا موظفند قبل و بعد از مسئولیت، دارایی های خود را اعلام کنند. چون این موضوع قانون است و باید انجام شود، اگر کسانی از دولت های گذشته دارایی هایشان را اعلام نکردند؛ شاید برای این بوده که رویشان نشده که اعلام کنند!! چون می بییند مردم در سختی هستند، اما آنها ثروت میلیاردی دارند. اگر توفیق پیدا کنم، اعضای کابینه و حتی استاندارانم باید دارایی های خود را به اطلاع عموم مردم و قوه قضائیه برسانند.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری درباره برنامه دولت خود برای رفع نقاط ضعف گذشته گفت: "دولت مردم" برنامه مشخص و روشن دارد. این برنامه منطبق بر سند چشم انداز و برنامه ششم است. البته دولت یازدهم در دادن لایحه برنامه به مجلس، خوب عمل نکرد و وقتی مجلس نیز برنامه را تصویب کرد، دولت ابلاغ نکرد و رئیس مجلس این کار را انجام داد. برنامه ما براساس سندچشم انداز و برنامه ششم است. 

وی ادامه داد: برنامه روشنی درباره حل چالش های امروز داریم. نقطه قوت ما این است که ما در کشور، ظرفیت بالای مردم را داریم. در دولت مردم کارمان این است که مردم را به عرصه های تصمیم گیری و مشارکت پایدار وارد کنیم. امام همیشه می گفتند کاری را که مردم می توانند انجام دهند؛ دولت در آن دخالت نکند. رهبر انقلاب نیز فرمودند دولت آینده یک روز هم نباید برای رسیدگی به مشکلات اقتصادی معطل کند. امروز ما مردم را از اقتصاد بیرون کرده‎ایم. امروز مردم ما یک‎صدا می گویند ما منابع داریم؛ می شود کارهایی بکنیم، چون نیروهای جوان و متخصص داریم. بنابراین دولت مردم با 4 درصدی که مانع تولید و صادرات و رشد کشور هستند و قدرت نفوذ زیادی دارند و واردات بی‌رویه و قاچاق انجام می دهند برخورد می‎کند. 

وی در پاسخ به سوالی که به توصیه رهبری به نامزدهای ریاست جمهوری مبنی بر پرهیز از نگاه به خارج اشاره داشت؛ گفت: من همینجا متعهد می شوم که به این توصیه توجه کنم. نیروهای جوانی برای پیشرفت داریم و توان اجرا هم داریم، چه ضرورتی دارد که نگاهی به بیرون داشته باشیم؟ معنی این حرف آن نیست که دور کشو دیوار بکشیم. ما قطعا با دیگر کشورها با اولویت همسایه‎ها ارتباط خواهیم داشت. تجارت با کشورها را در حوزه سیاست خارجی دنبال می کنیم. سفارتخانه ها به جای فروش کالاهای خارجی در ایران باید زمینه صادرات کالاهای ایرانی را به دیگر کشورها فراهم کنند.

قالیباف با تاکید بر اینکه همسایگان و منطقه را در اولویت دیپلماسی خود قرار می دهد، بر لزوم تقویت اقتصاد درونی ایران تاکید کرد و افزود: در سیاست خارجی اولویتمان منطقه و بعد دیگر کشورها با تاکید بر صادرات کالای داخلی خواهد بود تا قدرت اول منطقه بشویم.

او درباره برجام نیز خاطرنشان کرد: برجام یک تعهدنامه و قرارداد بین ایران و کشورهای دیگر است. هیچ دولتی نمی تواند بگوید آن را قبول ندارد. همه ما به آن متعهد هستیم و طرف مقابل هم باید به آن متعهد باشد. اما دولت مستقر نتوانست از ظرفیت‎های برجام استفاده کند و تعهدات آن طرف را به اجرا در آورد. «دولت مردم» بر روی تعهدات آن طرف می ایستد و آن را محقق می کند. دولت در این زمینه ضعیف عمل کرده است و باید تلاش کنیم که این بخش برجام را محقق کنیم. الان کالاهای کشورهای اروپایی و دیگر کشورها وارد کشور ما می شود و آنها از این امتیاز استفاده می کنند. در حالیکه این به ضرر تولید ملی ما است. اما در برگشت پول نفت به کشور، دولت کنونی ضعیف عمل کرده است.

این نامزد ریاست جمهوری در پایان از ملت ایران تشکر کرد که در محفل صمیمی خانواده یا محیط کارشان حرف های او را گوش دادند. او به مردم گفت که با ظرفیت های بالای اقتصادی ایران و جوانان متخصص بانشاط و آماده به کار، دست به دست هم در کنار تجار بزرگ که در واردات ضروری می توانند کمک حال باشند؛ تحولی بزرگ را به وجود خواهد آورد. او خطاب به مردم گفت: من به شما متعهد می شوم؛ سوابق مرا بنگرید هر جا هم متعهد شدم، شرمسار شما نشده ام. در کنار شما این تحول بزرگ اقتصادی را می توانیم به وجود بیاوریم.

ادامه دارد....

2727

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 661480

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 12 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 20
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • جمال A1 ۱۷:۲۲ - ۱۳۹۶/۰۲/۱۳
  مديريت گاز انبري كارامدتر است
  • بی نام IR ۰۴:۰۳ - ۱۳۹۶/۰۲/۱۴
   180 9
   داخل شبکه های .جازی قرار بود یچیزایی پخش کنه چی شد؟؟؟؟
  • بی نام A1 ۰۴:۰۹ - ۱۳۹۶/۰۲/۱۴
   بله دولت کار امد نبود باید. زمین های تخت جمشید میدان نقش جهان حافطیه و.... را با تخفیف ویژه به دوستان بساز بفروش میداد
 • بی نام DE ۱۷:۵۶ - ۱۳۹۶/۰۲/۱۳
  ان شالله در انتخابات به مانند احمدی نژاد کلا از صفحه سیاست خذف می شوی
 • بی نام A1 ۱۷:۵۷ - ۱۳۹۶/۰۲/۱۳
  دوره پوپو لیستی وعوام فریبی تمام شده
  • بی نام A1 ۰۲:۲۳ - ۱۳۹۶/۰۲/۱۴
   طبق این تعریف خود شما هم انقلابی نیستی چون همه میدانند که شهرداری مظهر رانت خواری است. بجای فرافکنی اگر برنامه ای دارید بصورت مشخص بیان کنید.
 • بی نام A1 ۱۷:۵۹ - ۱۳۹۶/۰۲/۱۳
  شما انقلابی هستید همه پروژه‌ها ی شهرداری رو با رانت به افراد نزدیک دادی
  • سمندون IR ۰۹:۲۶ - ۱۳۹۶/۰۲/۱۴
   75 4
   کدام پروژه دادم .فقط چند منزل ویلای وچندتا اپارتمان تو بالای شهر دادم و زمینهای تپه های عباس اباد که بدرد نمی خورد وجای بیلبورد ها که بدرد نمی خورد توباران بود وچند میلیارد ناقابل که به خیره دادم و00000
 • لی لا A1 ۱۸:۰۱ - ۱۳۹۶/۰۲/۱۳
  ولی این دولت برای نظام جمهوری اسلامیست و تا اونجایی که بنده اطلاع دارم رئیس دولت تائید شده همین نظام هست مگر اینکه شما قبول نداشته باشید
  • قاسم RO ۰۴:۱۹ - ۱۳۹۶/۰۲/۱۶
   1 9
   از نظام جمهوری اسلامی فقط این دولت را قبول داری؟؟؟
 • بی نام IR ۱۸:۰۳ - ۱۳۹۶/۰۲/۱۳
  سخن طعنه اميز امروز: من به آقای قالیباف پیشنهاد می کنم ، با توجه به تجربیات خود در شهرداری و با رفع شدن تحریم ها از برجام بهتربن استفاده را کرده و با ساختن برج ها و شهرک های متغدد در اقصی نقاط خوش آب و هوای کشور ، و اهدا کردن به مردم انقلابی، 12 در صدی 6 میلیون جمعیت به 74 میلیون جمعیت و فداکار مرگ بر اسراییل، با خرد کردن مشکلات کشور و حتی خود کشور ، به شکوفایی ممالک ایران سابق کمک کنند، البته به صورت کاملا گاز انبری و در نهایت کاری که آقای احمدی نژاد با تمام کوشش خالصانه خود در آن عاجز ماندند ، در زمان آقای قالیباف به سرانجام برسد ...
 • بی نام IR ۰۳:۰۰ - ۱۳۹۶/۰۲/۱۴
  70 5
  خوبه شما از ظرفیت های تراکم فروشی حداکثر استفاده رو بردید
 • بی نام A1 ۰۴:۰۸ - ۱۳۹۶/۰۲/۱۴
  85 8
  فقط شعار میدی اگه مردی بیا در مورد عملکردت تو شهرداری حرف بزن دروغ گفتن راحته
 • من ما و شما A1 ۰۴:۰۸ - ۱۳۹۶/۰۲/۱۴
  104 7
  رای همه ما فقط روحانی ما پراید 40ملیونی نمیخواهیم نان سنگک 10000هزارتومانی نمیخواهیم باید به کی بگیم ارامشو از ما نگیرید اقای .ق. و .ر .و. م.کم خیال پردازی بکنید
 • بی نام A1 ۰۴:۳۶ - ۱۳۹۶/۰۲/۱۴
  78 11
  اتفاقا آقای قالیباف درست میگن اتفاقا یکی از اشتباهات دولت کنونی سپردن مسئولیت مهم شهرداری پایتخت به شخصی مثل آقای قالیباف است
  • بی نام A1 ۰۶:۴۱ - ۱۳۹۶/۰۲/۱۶
   5 0
   البته انتخاب شهردار به دولت ربطی نداره. شورای شهر این دسته گل رو به آب داده.
 • آوا A1 ۰۴:۳۶ - ۱۳۹۶/۰۲/۱۴
  94 7
  چه تهمتها وچه نسبتهایی که به دولت نمیده برای انتخاب شدن. اتفاقا اگه جنابعالی انقلابی بودی هیچوقت به دیگران تهمت نمیزدی .کافر همه را به کیش خود پندارد. خبر آنلاین تورو خدا حذفش نکن خودش ببینه.
 • ارژنگ A1 ۰۵:۱۲ - ۱۳۹۶/۰۲/۱۶
  45 9
  روحانی ضعیفه
 • هادی A1 ۰۵:۵۶ - ۱۳۹۶/۰۲/۱۶
  3 12
  انصافا دمت گرم قالیباف.بهترین کارنامه ی اجرایی رو داری.هر وعده ای هم دادی عمل کردی
 • عمو اصف A1 ۰۶:۲۴ - ۱۳۹۶/۰۲/۱۶
  5 2
  ایشون در تهران فقط بخشی از کارها رو مدیریت می کنه به جز بهداشت ودرمان و برق وآب و گاز و مخابرات و... نتونسته شهر رو سر وسامون بده حالا مدعی مدیریت کشوره ؟؟؟؟؟؟