۰ نفر
۱۲ خرداد ۱۳۸۹ - ۱۰:۰۳

ابراهیم جمیلی

اکسپو یا نمایشگاه جهانی نامی کلی برای نمایشگاههای مختلف بزرگی است که از نیمه قرن نوزدهم تا دوران معاصر برگزار شده است . مسئولیت تصویب برگزاری نمایشگاههای Expo به عهده دفتر نمایشگاههای بین المللی یا BIE است . در سطح جهانی  Universal یا بین المللی ( International ) یا تخصصی ( Specialized ) برگزار می گردد که اصولا از 3 تا 6 ماه نیز ادامه دارد . نمایشگاههای اکسپوی جهانی سابقه ای 150 ساله نمایشگاههای جهانی موضوعاتی جهانی را که بازتاب تجربیات متنوع بشر هستند را در نظر می گیرند .

این نمایشگاهها جنبه نمایشی دارند و از بعد بازرگانی کاربرد کمتری دارند . اکسپوها پیشرفته ترین نوع نمایشگاهها محسوب میشوند و و غیر مستقیم و در دراز مدت در اختیار تجارت قرار می گیرند .

در حقیقت نمایشگاههای Expo محل تلاقی فرهنگ متجسم ملل و سازمان مختلف جهان است .

پیمان بین المللی ( 1928 ) کنوانسیون با تنظیم فاصله تشکیل نمایشگاهها و تعیین حقوق و تعهدات ترتیب دهندگان و شرکت کنندگان به وضعیت نمایشگاههای جهانی سرو سامان بخشید . در همان زمان دفتر بین المللی نمایشگاهها بوجود آمد تا اجرای مفاد کنوانسیون را تضمین کند . متعاقبا دو پروتکل دیگر در سالهای 1948 و 1946 منعقد گردید . و ماده مربوط به موضوع مهم فاصله تشکیل نمایشگاهها را در کنوانسیون اصلاح کرد .

حال با ذکر نکات فوق در زمینه تاریخ برپایی Expo2010 ذکر نکاتی چند الزامی است :

میزبانی اکسپو آرزوی هر کشوری است ، برپایی چنین همایشی و با حضور کلیه صاحبنظران در زمینه های مختلف اقتصادی و بازرگانی در نوع خود بسیار بی نظیر بوده و افتخاری بس عظیم محسوب میگردد . اکسپو دارای یک مرکز در فرانسه است که 200 کشور در آن عضویت دارند و صد البته بدیهی است ، کشوری که میخواهد میزبانی Expo را دریافت کند . می بایست سالها در این زمینه فعالیت نموده و طرح و برنامه ارائه نماید سپس با بررسی پیشنهاد آن کشور در مجمع اکسپو میزبانی آن تعیین میگردد . نهایتا کشوری که Expo در آن برگزار میشود مزایای بسیاری برای خود ایجاد می کند و چون اکسپو یک رویداد بزرگ در سطح جهان است همواره در حافظه تاریخ مانگار میشود ، نمایشگاههای Expo که هر 5 سال برگزار میشود . امسال از 11 اردیبهشت آغاز شده و ایران نیز در این نمایشگاه دارای فضای اختصاصی 2000 متری است . براستی دلیل حضور در این نمایشگاه چیست ؟ حضور کشورها در اکسپو یک راهبرد و استراتژی است ، برای جمهوری اسلامی ایران نیز طبعا یک نگرش و هدفگذاری وجود دارد در واقع کشورها میخواهند با مشارکت و تأثیرگذاری در Expo فرهنگ و تمدن گذشته ، حال و آینده خود را به جهانیان عرضه نمایند . بسیاری از این زوایا بخصوص در کشورمان برای جهانیان و اقصی نقاط این کره خاکی پوشیده است و تمدن درخشان گذشته ، نوآوری ها و تجددگرایی در مورد کشور عزیزمان برای جهانیان مستور مانده است . در زمان قدیم طرح حفر کانال سوئز که توسط داریوش صادر شد در واقع  کاری بود برای مردم قاره سیاه که خود را به خط تجاری آسیا وصل کنند پیام ایرانیان در Exppo 2010 این است که همیشه ایام این نوآوری ها و دستاوردهای نوین را برای خودشان نمی خواهند ، بلکه برای همگان است .

با توجه به زمینه هایی که در چین وجود دارد ما می بایست بتوانیم هدفگذاری اقتصادی را همگام با سایر اهداف اصلی این رویداد عظیم داشته باشیم . البته ذکر این نکته ضروری است که اکسپو فرصت مناسبی برای عرضه توانمندی ها و زمینه ساز توسعه اقتصادی و فرهنگی کشور را فراهم می آورد در عین حال حضور مقتدرانه در نمایشگاه Expo زمینه ساز و بستری بسیار مناسب برای تعامل با سایر کشورها به شمار می آید . با حضور فعال و قدرتمند در اکسپو می توان ضمن ارائه توانمندی ها و ظرفیت های خود از فن آوری سایر کشورها نیز حداکثربهره برداری را داشت . با حضوری فعال در این رویداد بین المللی و همایش عظیم زمینه ساز توسعه اقتصادی و فرهنگی کشور خواهیم بود . سعی و تلاش بهینه به جهت بهره برداری از این بسترعظیم اقتصادی و فرهنگی پایه گذاری تعاملات همه جانبه با اقصی نقاط جهان منتج به پیشرفتهای کلی در زمینه های اقتصادی و فرهنگی خواهد گردید .

اکسپو شرایطی بسیار مناسب و مهیا برای ارائه توانمندیهای اقتصادی و بازرگانی ایران است . با توجه به پتانسیل های عظیم موجود در ایران و تلاش وافر در جهت ارائه این توانمندیها ، قطعا به توسعه روابط اقتصادی با دیگر کشورهای جهان خواهد انجامید . از نگاهی دیگر برگزاری نمایشگاه اکسپو به برقراری ارتباط مستقیم از سوی تولیدکنندگان ایرانی با مصرف کنندگان واقعی کالاها از اقصی نقاط دنیا کمک می نماید که صد البته می توان مدعی شد در نهایت منجر به کاهش واردات از چین بوده زمینه ای در جهت ارائه توانمندیهایی صادراتی کشور عزیزمان خواهد بود . از نکات مثبت این همایش عظیم در سطح بین الملل می توان به تلاش برای خودشناسی صنعتگران و تولیدکنندگان مملکت عزیزمان اشاره نمود ، البته امید است با یک استراتژی از پیش تعیین شده از طرف دولتمردان و به طبع آن حمایت بخش محترم خصوصی زمینه ای جهت ارتقای اهداف والای بخشهای مختلف بازرگانی ، صنعت و معدن کشورمان بوجود آید .

در حال حاضر نیاز به همکاری همه جانبه کلیه ارگانها ، نهادهای دولتی ، تعاونی بخش خصوصی مخصوصا رسانه ها داریم که با یک کار جمعی بتوانند ایران را به جهانیان معرفی نمایند باید اکسپو را به نماد همکاری بخش خصوصی و دولتی تبدیل کنیم .

*عضو هیات رییسه اتاق بازرگانی وصنایع و معادن ایران

کد خبر 66183

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =