تیلدا سوئینتن بازیگر برنده اسکار در جریان برگزاری شصت و چهارمین جشنواره بین‌المللی فیلم ادینبورگ بنیادی راه‌اندازی می‌کند که به معرفی بچه‌ها به سینمای جهان اختصاص دارد.

به گزارش خبرآنلاین، سوئینتن بازیگر اسکاتلندی و مارک کازینز نویسنده و فیلمساز بانیان بنیاد «هشت و نیم» هستند که با نمایش فیلم «کیسه برنج» ساخته محمدعلی طالبی آغاز به کار می‌کند.     

این بنیاد که مورد حمایت شورای هنر اسکاتلند است، به معرفی بچه‌ها به سینمای جهان اختصاص دارد. فیلم «کیسه برنج» تولید سال 1375 و درباره یک پیرزن و کودکی پنج ساله است که هر یک در جستجوی خواسته خود با یکدیگر همراه می‌شوند.
 
تیلدا سوئینتن سال 2009 با فیلم «مایکل کلیتن» برنده اسکار بهترین بازیگر زن مکمل شد و همان سال رئیس داوران بخش بین‌الملل جشنواره فیلم برلین بود.

شصت و چهارمین جشنواره بین‌المللی فیلم ادینبورگ در اسکاتلند روز 16 ژوئن (26 خرداد) با فیلم «شعبده‌باز» به کارگردانی سیلوین شومه آغاز می‌شود و 26 ژوئن (پنج تیر) با اولین نمایش جهانی «ستاره سوم» هتی دالتن به پایان می‌رسد.

جشنواره ادینبورگ 2010 به طور رسمی یک روز بعد از نمایش فیلم اختتامیه پایان می‌یابد. امسال 22 فیلم اولین بار در دنیا در ادینبورگ نمایش داده می‌شوند.

برنامه اعلام‌شده از سوی برگزارکنندگان جشنواره ادینبورگ 64 از تلاش هانا مک‌گیل رئیس جشنواره بر تاکید بر استعدادهای جدید بجای چهره‌های سرشناس خبر می‌دهد.

بیشتر فیلم‌هایی که اولین نمایش جهانی خود را در ادینبورگ تجربه می‌کنند، بریتانیایی و اولین یا دومین اثر سازندگانشان هستند. از جمله این فیلم‌ها عبارتند از «عظیم» اولین تجربه کارگردانی بن میلر، فیلم استاپ-موشن «وایت‌هال زیر چکمه نظامیان» ساخته روری مک‌هنری، SoulBoy ساخته شیمی مارکوس، «بچه» نیک موران، «خون پلیکان» کارل گلدن و Cherry Tree Lane ساخته پل اندرو ویلیامز.

از دیگر فیلم‌هایی که اولین بار در دنیا در ادینبورگ به نمایش درمی‌آیند می‌توان به «دختری با بادکنک‌های سیاه» کورین فون در بورک، «سرطان» رونا مارک و Postales جاش هاید تولید مشترک پرو و آمریکا اشاره کرد.

مستند «و همه چیز درست می‌شود» استیون سودربرگ، «فرزندم، فرزندم، تو چه کردی» ورنر هرتسوگ با بازی ویلم دافو و مایکل شانون و «راز چشمان آنها» خوان خوزه کامپانلا دیگر فیلم‌هایی هستند که امسال در ادینبورگ نمایش داده می‌شوند.

شان کانری بازیگر قدیمی که خود متولد ادینبورگ است و از سال 1982 از این جشنواره حمایت می‌کند، به مناسبت هشتادمین سال تولد خود با نمایش فیلم «مردی که می‌خواست سلطان باشد» مورد تقدیر قرار می‌گیرد.

پاتریک استیوارت هم در روزهای برگزاری جشنواره درباره دوران بازیگری خود صحبت می‌کند و همچنین رئیس هیئت داوران جایزه مایکل پاول است که درمورد بهترین فیلم بریتانیایی جشنواره تصمیم می‌گیرد.

جشنواره ادینبورگ سال 1947 راه‌اندازی شد و یکی از قدیمی‌ترین رویدادهای سینمایی دنیاست.

ورایتی / 1 ژوئن

کد خبر 66286

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 0 =