۰ نفر
۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۶:۵۴

50 اقتصاددان ایرانی در نامه ای خطاب به مردم ایران اعلام کردند که در انتخابات پیش رو از حسن روحانی حمایت خواهند کرد.

به گزارش خبرآنلاین،متن نامه این 50 اقتصاددان به شرح زیر است:

ملت شریف و عزیز ایران

نظر به در پیش بودن دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری، ما اعضای هیات علمی و پژوهشگران اقتصادی بر خود لازم می دانیم نکاتی در خصوص فضای عمومی انتخابات بویژه در عرصه اقتصاد با شما مطرح کنیم.

مردم عزیز، شما به خوبی واقفید که به دلیل مدیریت نادرست و به کار گیری سیاست های مخرب در دولتهای نهم و دهم، اقتصادایران مسیرتخریب و اضمحلال در پیش گرفت. بخشی از میراث آن دوره، بی‌ثباتی در فضای کسب‌وکار ، بحران بازارهای اقتصادی، تحریم‌های ظالمانه دولت‌های غربی، فساد گسترده، تورم، رکود، بیکاری فراگیر و زمین‌گیر شدن بنگاههای اقتصادی بر همگان مشهود بود. بخشی از خسارت‌ها نیز به تدریج و برای نسل‌های آینده آشکار خواهد شد.

 شما در سال 1392 به صحنه آمدید و با انتخابی هوشمندانه، فضای امیدبخش، اطمینان‌ آفرین و باثباتی را برای کشور به ارمغان آوردید. دولت یازدهم، ویرانه ای اقتصادی با نهادهای سیاستگذاری و کارشناسی فروپاشیده، انبوه تعهدات و بدهی ها، خزانه‌ای خالی، تورمی بالا، تحریم‌هایی سنگین و رکودی کمرشکن را تحویل گرفت. گرچه طی چهار سال گذشته بهبود محسوسی در کیفیت زندگی بخش هایی از جامعه پدید نیامده اما ملت بزرگوار باید بدانندکه متوقف ساختن روندهای تشدید کنند فقر و فلاکت که میراث دولت قبلی بود درجای خود کار آسانی نبود همانطور که مقاومت شدید ذینفعان ساختار نهادی مشوق بخش های غیر مولد مانع از ارتقای جایگاه بخش های مولد کشور امری نیست که بدون همراهی سایر قوا قابل تحقق باشد. باید توجه داشته باشیم تحقق بسیاری از مطالبات مردم از عهده اختیارات قوه  مجریه بیرون است و نباید دستاوردهایی مانند

 • کاهش سالانه 30 میلیارد دلار هزینه مبادله ناشی از سیاست های تنش آفرین دولت قبلی،
 • پیامدهای مثبت برآمده از مذاکرات برجام
 • کاهش نزدیک به 10 میلیارد دلار واردات قاچاق به کشور
 • کاستن نیمی از وابستگی کشور به واردات محصولات کشاورزی
 • و کنترل تورم

  نادیده گرفت.

ما به دولت آینده  برای  جبران خطاهای راهبردی به ویژه در زمینه عدالت اجتماعی، طراحی یک برنامه نظامند برای تقویت بخش های مولد،  مهار آزمندی های غیر مولدها تاکید می کنیم. هرچند بر  سیاست های اقتصادی دولت یازدهم انتقادهای جدی داشته ایم اما  در انتخابات دور دوازدهم ریاست جمهوری به دلایل زیر به جناب آقای دکتر حسن روحانی رای می دهیم:

1.  در دوره دوازدهم ریاست جمهوری جناب آقای دکتر حسن روحانی حق انتقاد از برنامه ها و سیاست های دولت محفوظ خواهد ماند.

2.  حضور دولتِ منصفِ منتقدِ اصولگرایِ در سایه، نعمت بزرگی است که با نقد عملکرد دولت مستقر می تواند به تصحیح سیاست های دولت دوازدهم کمک کند، در حالیکه با یکدست شدن فضای سیاسی حاکم بر کشور این نعمت از دولت مستقر دریغ خواهد شد.  

3.  فقدان فضای نقد آنگونه که تجربه دولت های نهم و دهم نشان دادند، زمینه های رشد فساد های گسترده و بی سابقه اقتصادی را در مقیاس های خانمان برانداز فراهم می سازند که هزینه های آن به صورت رشد تورم، رکود گسترده و عمیق، فقر و نابرابری متجلی خواهد شد، در حالی که تداوم دولت جناب آقای دکتر حسن روحانی با نظارت موشکافانه رقبای سیاسی ایشان همراه خواهد بود و مانع از تحقق فساد در مقیاس های ذکر شده خواهد شد.

4.  در دوره نخست ریاست جمهوری جناب آقای دکتر حسن روحانی ائتلاف جهانی برای امنیتی سازی کشورمان در عرصه بین المللی را با موانع جدی مواجه ساخت که حضور رقبای اصلی جناب آقای دکتر حسن روحانی بهانه کافی به دشمنان اصلی کشورمان- یعنی محافظه کاران در ایالات متحده آمریکا و رژیم صهیونیستی- خواهد داد تا ائتلاف جدیدی را با امنیتی سازی مجدد کشورمان در سطح بین المللی تشکیل دهند که هزینه های بس سنگینی را متوجه رفاه عموم مردم و به ویژه گروه های کم درآمد و محروم جامعه خواهد کرد. 

5.  حضور رقبای اصلی جناب آقای دکتر حسن روحانی در دولت یازدهم با توجه به مواضع مشابه دولت قبل  معضلات اقتصادی کنونی کشور را تشدید خواهد کرد و نابرابری بین اغنیا و طبقات فرودست را تشدید خواهد شد که حاصل آن رشد آسیب های اجتماعی و اَشکال مختلف ناامنی در کشور خواهد بود.   

گفتنی است، در بین 50 اقتصاددان برجسته ای که این نامه را به امضا رسانده اند،اقتصاددانی چون محمد ستاري فر،فرشاد مومني،محسن رناني،بهروز زنوز، جعفر عبادي، زهرا كريمي،حمیدرضا برادران شرکا،عباس شاکری،حسین راغفر، محمود ختايي و حسن طايي و محمدحسين شريف زادگان به چشم می خورد.

 

3535

کد خبر 664121

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 9
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۱۸:۰۸ - ۱۳۹۶/۰۲/۲۰
  2 0
  فقط ۵۰ تا
 • بی نام IR ۱۹:۴۰ - ۱۳۹۶/۰۲/۲۰
  0 21
  با حمایت دربست، این اقتصاددانها در برابر ادامه کاهش قدرت خرید مردم و اجحاف مزدی کارگران عملا شریک دولت هستند.
  • رودهن A1 ۰۶:۱۱ - ۱۳۹۶/۰۲/۲۳
   3 0
   قدرت خرید حقوق بگیر رو کسی پایین اورد که دلار رو 1000 تومن تحویل گرفت و 3500 تحویل داد ..
 • بی نام SE ۲۱:۳۹ - ۱۳۹۶/۰۲/۲۰
  17 0
  فقط روحاني.
 • بی نام IR ۰۴:۲۳ - ۱۳۹۶/۰۲/۲۱
  1 17
  باید هم حمایت کنند چون وضعیت اقتصادی امروز نتیجه مشاوره همین آقایان اقتصاددان است//
  • بی نام A1 ۰۷:۳۶ - ۱۳۹۶/۰۲/۲۱
   12 2
   اتفاقا این اقتصاددانان در طول دولت انتقادات سازنده داشته اند و در درون این دولت نبوده اند. بین گزینه ها روحانی را بهترین گزینه می دانند. ببینید حتی منتقدین اقتصادی که فهم اقتصادی دارند و منافع مردم را در نظر می گیرند، از روحانی حمایت کرده اند. مصاحبه های فرشاد مومنی که در صدر منتقدین دولت بوده را در گوگل ببینید.
 • مجید A1 ۰۵:۰۰ - ۱۳۹۶/۰۲/۲۱
  20 0
  تایید 50 نفر اینجا و 100 نفر اونجا حاصل چندانی نداره روحانی رمز موفقیتش در جذب آرای عوام الناس هست که کاملا تعیین کننده اند و در این جهت باید بزبان ساده شرایط سابق و حال رو برای اونها بیان کنه که تحت تاثیر وعده و وعیدهای رقبا قرار نگیرند و دوباره از یک سوراخ گزیده نشوند شما حالا بیا روی قشر تحصیلکرده و با معلومات کار کن مگه اونها چنددرصد رای دهندگان رو تشکیل میدن؟ در ضمن باید در مناظره بعدی بدون توجه به رقبا فقط باید تشریح اوضاع سابق و حال و خظراتی که متوجه کشور میشه در صورت عدم توفیق صحبت کنه
 • ابی IR ۱۱:۵۰ - ۱۳۹۶/۰۲/۲۱
  0 9
  اولا این قدر 45هزار تومان را به رخ مردم فقیر و بی نوا نکشید دوما چرا بیش 95درصد برای گرفتن همین یارانه ثبت نام کردن دوما تا بخواهد این طرح‌ها که از زمان دولتهای قدیم بوده سوما این اقتصاددان ها ماهی چقدر در آمد دارند چون شکم سیر از گرسنه خبر ندارد و چهارم این بخش مرفهه چه شغلی در دستگاه دولتی دارند که دم از چهار سال پیش روی حرف میزنند بیشترین اختلاسها در دوران این مدرک تقلبی بوقع انجام شده
 • بی نام IR ۱۱:۵۶ - ۱۳۹۶/۰۲/۲۱
  0 6
  همین پنجاه نفر در دوره ریاست جمهوری احمدی نژاد به سیاستهای اقتصادی اون دولت رای مثبت دادن خدایا اینا دیگه چی میگن اقتصاد یعنی تعرفه واردات خودرو ۵۵ درصد اقتصاد یعنی علاوه بر اون ۵۵٪ مبلغ ۹٪ هم ارزش افزوده اقتصاد یعنی عدم رقابت