عملیات ساخت مرکز یون درمانی سرطان ایران در البرز آغاز شد

ایرنا نوشت: آئین آغاز عملیات ساخت مرکز یون درمانی سرطان ایران روز دوشنبه با حضور معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان انرژِی اتمی، وزیران امور خارجه و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در مرکز تحقیقات سلامت و کشاورزی هسته ای در کرج برگزار شد.

در این مراسم علاوه بر دکتر علی اکبر صالحی، دکتر محمد جواد ظریف و دکتر سید حسن قاضی زاده هاشمی و جمعی از مسئولان کشوری، تعدادی از مسئولان کشور اتریش نیز حضور دارند.
این مرکز بر اساس تفاهم صورت گرفته بین سازمان انرژی اتمی و وزارت بهداشت و درمان عملیات اجرایی احداث می شود.
این مرکز به عنوان پیشرفته ترین مرکز درمانی برای استفاده مردم ایران است که وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در حوزه تامین نیروی انسانی متخصص پزشکی و سازمان انرژی اتمی در زمینه اقدامات فنی و تخصصی همکاری خواهند داشت.
احداث این مرکز حاصل دو سال تلاش تیم های فنی، حقوقی و مالی سازمان انرژی اتمی با همکاری وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و وزارت امور خارجه است.
انعقاد سه تفاهم نامه همکاری، بررسی جامع ده ها مرکز و بازدید از چندین پروژه مشابه در دنیا، مذاکره با سازندگان معتبر بین المللی تجهیزات مورد نیاز این مرکز، مکاتبه و اخذ نظر متخصصان دانشگاهی مرتبط با موضوع و وزارت بهداشت و درمان با همکاری سازمان انرژی اتمی در جهت اخذ مجوزهای نظام ایمنی از مهم ترین فعالیت های انجام شده برای راه اندازی این مرکز است.
رادیوتراپی، استفاده از پرتوهای یون ساز جهت کنترل و درمان بافت های سرطانی و جلوگیری از رشد آنها است، هم اکنون در کشور از روش هلای مبتنی بر الکترون و فوتون استفاده می شود، اما مرکزی برای استفاده از یون و پروتون که به مراتب روش پیشرفته تر از قبلی است، تا کنون وجود نداشته است.
کاهش آسیب به بافت های سالم، کمینه کردن آسیب های وارده به ارگان های حیاتی، کاهش احتمال ایجاد سرطان ثانویه و قابلیت اعمال دز بیشتر به تومور سرطانی نسبب به روش های مرسوم، مهم ترین ویژگی رادیوتراپی با پروتون و یون تراپی است. این مرکز قابلیت پرتو درمانی با پروتون ویون را به طور همزمان خواهد داشت.
این مرکز پس از تکمیل، سه اتاق درمان و یک مرکز تحقیقاتی خواهد داشت و با در نظرگرفتن تعداد متوسط 25 جلسه پرتو درمانی برای هر بیمار، این مرکز سالانه ظرفیت تعداد 25 هزار جلسه پرتو درمانی و درمان تعداد حداقل یک هزار بیمار پس از راه اندازی کامل را خواهد داشت.
همچنین با توجه به انحصاری بودن و تکنولوژی بالا، این مرکز قادر خواهد بود علاوه بر پذیرش بیماران و درمانی بیماران سرطانی کشور، از کشورهای همجوار نیز بیماران سرطانی را پذیرش کند، ضمن اینکه در کنار این مرکز احداث هتل و سایر نیازمندی های اقامتی پیش بینی شده است.
با احتساب ظرفیت نامی این مرکز در درمان حداقل یک هزار بیمار در سال و با لحاظ مبلغ متوسط 25 هزار یورو برای هزینه درمان، استفاده از این روش در کشورهای برخوردار، راه اندازی این مرکز علاوه بر کاهش قابل توجه هزینه درمان و سفر به خارج برای مردم ایران از خروج بیش از 25 میلیون یورو ارز از کشور تنها به واسطه هزینه درمان برای این تعداد بیمار جلوگیری خواهد کرد.
طبق برنامه ریزی های صورت گرفته، پس از پنج سال فرآیند راه اندازی و بهره برداری از این پروژه از جمله در حوزه ساختمان و با نصب تجهیزات، باریکه ذرات از شتاب دهنده اخذ خواهند شد، سپس با سپری کردن مراحل راه اندازی نهایی و اخذ مجوزها، در انتهای سال پنجم همه اتاق های درمان ارائه خدمات خود را آغاز خواهند کرد.
این زمان به واسطه فن آوری پیشرفته تجهیزات این مرکز لازم بوده و نسبت به موارد مشابه در سایر کشورها به مراتب کمتر است.
با توجه به توسعه استان های کشور، وجود جمعیت قابل توجه در کرج به واسطه اینکه سومین کلان شهر کشور محسوب می شود و نیز جمعیت حاشیه نشین زیاد آن، نزدیکی به تهران به عنوان مهم ترین قطب جمعیتی کشور، نزدیکی به سایر زیر ساخت های مورد نیاز از جمله مراکز اقامتی و سایر خطوط ارتباطی و نیز نزدیکی هر چه بیشتر به قطب تولید رادیو داروی کشور که در مجاورت این مرکز قرار دارد و توجه به ملاحظات زیست محیطی، مرکز ملی یون درمانی سرطان ایران در کرج در مجتمع تحقیقات کشاورزی و سلامت البرز احداث می شود.
این مرکز علاوه بر درمان سالانه بیش از یک هزار بیمار، نقش مهمی در توسعه دانش رادیو تراپی و فیزیک پزشکی برای متخصصین علوم پزشکی ایران خواهد داشت، توسعه دانش فیزیک شتاب دهنده ذرات از دیگر دستاوردهای این طرح است.
طبق برنامه ریزی انجام گرفته و بر اساس قراردادهای منعقد شده بیش از 100 متخصص جوان کشور در طول فرآیند ساخت در مراکز مشابه در دنیا، آموزش های لازم برای راه اندازی مرکز و استفاده از روش یون درمانی را خواهند دید.
این مرکز در حین ساخت برای بیش از 200 نفر و پس از راه اندازی برای حدود 300 نفر از که عمدتا از متخصصین و فارغ التحصیلان دکتری و کارشناسی ارشدخواهند بود، شغل مستقیم ایجاد خواهد کرد.

 

46

کد خبر 665716

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 13 =