۰ نفر
۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۰۶:۳۹

تسنیم نوشت: چلسی منینگ که به خاطر یکی از بزرگترین پرونده افشای اسناد طبقه بندی شده آمریکا به زندان محکوم شده، قرار است آزاد شود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، چلسی منینگ سرباز سابق ارتش آمریکا در جولای 2010 میلادی به خاطر انتشار بیش از 700 هزار سند طبقه بندی شده نظامی و دیپلماتیک از طریق ویکی لیکس، بازداشت شد. این یکی از بزرگترین پرونده های مربوط به افشای اسناد طبقه بندی شده در آمریکا به شمار می رود. البته بردلی منینگ بعدا تغییر جنسیت داد و نام چلسی را برای خود برگزیده است.

منینگ قرار است امروز چهارشنبه از زندانی در ایالت کانزاس آزاد شود، تنها زندان فوق امنیتی که توسط پنتاگون اداره می شود. آزادی منینگ به خاطر تخفیف دوره محکومیتش از سوی باراک اوباما رئیس جمهور سابق آمریکا بوده است.

اگر دوره محکومیت منینگ توسط اوباما کاهش داده نمی شد، او باید تا سال 2045 میلادی پشت میله ها باقی می ماند. منینگ یک مقام اطلاعاتی ارتش آمریکا در عراق بوده است.

طرفداران منینگ از این نگران بودند که وی نتواند در این مدت طولانی در زندان زنده بماند. وی سال گذشته 2 بار اقدام به خودکشی کرد. منینگ 29 ساله در طول مدت زندان در اعتراض به اقدامات تبعیض آمیز دست به اعتصاب غذا زده بود.

5252

کد خبر 666484

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 10 =