در فاصله یک روز مانده به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم از نمایندگان استات‎های 31 گانه کشور پرسیدیم که فکر می‌کنند در حوزه انتخابیه آنها رای اول در انتخابات چه کسی خواهد بود.

مریم محمدپور: شواهد می‌گوید اگر از صندوق آرا نام ابراهیم رئیسی خارج شود، مسیر راحتی برای رسیدن به کابینه مطلوبش ندارد. اگر از این بگذریم که 170 نماینده مجلس در بیانیه ای از حسن روحانی حمایت کردند، نمی‌توانیم نظرخواهی خبرآنلاین را نادیده بگیریم، چراکه اکثریت نمایندگان علاوه براینکه از رئیس جمهور مستقر حمایت کرده اند، گمانشان بر این است که دولت او در چهار سال بعد نیز استمرار خواهد داشت و این گمان بر اساس، تحلیلی است که از حوزه انتخابیه خود دارند.

برای این نظرخواهی، دست‌کم سراغ یک نفر از نمایندگان هر استان مختلف رفتیم و از آنها پرسیدیم که اکثریت موکلانشان به چه کسی رای می‌دهند و خواستیم درباره چرایی آن، توضیح کوتاهی ارائه کنند. تنها نمایندگان استان کردستان پاسخگوی خبرآنلاین نبودند.

در این نظرخواهی، از 41 نماینده از 31 استان کشور نظرخواهی شد. به گفته آنان حسن روحانی در 19 استان نفر اول است و ابراهیم رئیسی در 8 استان. در دو استان، فضا 50-50 بین روحانی و رئیسی است. علاوه بر نمایندگان استان کردستان که پاسخگو نبودند نمایندگان استان البرز نیز از اظهارنظر خودداری کردند. به این ترتیب وضعیت در 4 استان نامشخص است.

مصطفی میرسلیم و مصطفی هاشمی طبا هیچ سهمی در این نظرخواهی نبردند و هیچ نماینده‎ای به نام آنها اشاره نکرد. از میان انصرافی‌ها، محمدباقر قالیباف دو رای داشت که یکی را رضا شیران نماینده مشهد و دیگری را محمدعلی پورمختار نماینده کبودرآهنگ پیش بینی کرده بودند اما اسحاق جهانگیری اصلا گزینه محتمل شناخته نمی‌شد.

جدول زیر نام نماینده، پیش‌بینی او درباره رای اول در حوزه انتخابیه‌اش و چرایی آن آورده شده است:

 

استان

نام نماینده/ حوزه انتخابیه

نامزد منتخب

چرایی

آذربایجان شرقی  

زهرا ساعی/ تبریز

روحانی

با توجه به شناختی که از مردم تبریز دارم این را می گویم. چند روز پیش که به تبریز آمده بودند، سالن پورشریفی برای استقبال از رئیس جمهور پر شد و حتی خیابان‌های اطراف پر شده بود. از شهرستان‌های اطراف هم آمده بودند. در تبریز دولت یازدهم  دستاوردهای خوبی داشته؛ راه‌های زیادی کلنگ خورد و بسیاری از پروژه‌های معطل مانده، کامل شد.
در اولین جلسه هیات دولت، موضوع دریاچه ارومیه مطرح شد، تثبیت دریاچه سال گذشته تمام شد و اکنون وارد فاز احیا شده است. همچنین بنیاد ادبیات زبان ترکی در زیرمجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد افتتاح شد. اینها موارد ارزشمندی برای مردم این استان است.

آذربایجان غربی

نادر قاضی پور/ ارومیه

رئیسی

چون حامی مستضعفان است.

اردبیل

محمد فیضی/ اردبیل

 

روحانی

مردم شهر اردبیل به آقای حسن روحانی رای خواهند داد چون آن‌ها اقدامات ملموس دولت را برای این استان لمس کرده‌اند. دولت توانسته بسیاری از مشکلات را حل کند و کارهای اساسی در زمینه آبهای مرزی و مناطق ازاد انجام شده و دولت حسن نیت خود را نشان داده است. به خاطر همین هم مردم عقلانیت را انتخاب می کنند.

اصفهان  

سیدجواد ابطحی/ خمینی شهر

رئیسی

سید است، روحانی است، پاک است. سابقه خوبی دارد.

ناصر موسوی لارگانی/ فلاورجان

رئیسی

بیکاری زیاد جوانان این شهرستان اعم از تحصیلکرده‌ها و کشاورزان و تحقق نیافتن وعده‌های دولت.

علی بختیار/ گلپایگان

روحانی

دولت او آرامش سیاسی و اقتصادی و اجتماعی ایجاد کرده است.

حمیدرضا فولادگر/ اصفهان

روحانی

نظرسنجی‌ها این را می گوید.

البرز

عزيز اکبريان/ کرج

 

من نمي توانم برآورد کنم فضاي استان چگونه است. هر کس هم هر حرفي بزند کشکي است. مردم نظرشان را روز جمعه اعلام مي‌کنند.

ایلام  

سلام امینی/ ایلام

روحانی

مردم ایلام اقبال زیادی به آقای روحانی نشان می دهند و ستادهای ایشان بیش از دیگران فعال است. به نظرم دلیلش این باشد که مردم عملکرد دولت را قابل قبول می دانند.

جلال میرزایی/ ایلام

روحانی

مردم نگران تغییر هستند. چون این تغییر سمت و سوی مشخصی ندارد، استمرار وضع موجود را ترجیح می دهند چون نگران هستند وضع از این که هست بدتر شود.

بوشهر

عبدالحمید خدری/ بوشهر، گناوه و دیلم

روحانی

من از مردم حوزه انتخابیه ام پرسیده ام و برآوردم این است که آقای روحانی در کل استان بوشهر بیش از 50درصد آرا را کسب می کند.

تهران  

علیرضا محجوب/ تهران

روحانی

چون کسی که در تهران اول نشود، بعید است که در کشور انتخاب شود، تنها سال 88 استثنا بود.

مهدی شیخ/ تهران

روحانی

چون هم از خودش شناخت دارند و هم از رقبایش.

حسین نقوی حسینی/ ورامین، قرچک و پیشوا

رئیسی

60 تا 70درصد آرا به رئیسی داده می شود. مردم ما ولایتمدار هستند و دولت مستقر را ضعیف می دانند. ده‌ها بار از رئیس جمهور دعوت کردند اما یک بار به منطقه نیامد.

حسن نوروزی/ رباط کریم/ تهران

رئیسی

چون در این چهارسال آقای روحانی هیچ کار نکرده و مردم ناراحت هستند.

چهارمحال و بختیاری  

نوریان/ شهرکرد

روحانی

رای روحانی به ویژه در شهرها بیشتر است. رویکرد، تبلیغات و پیام دولت به شهرها رسیده است. در شهرها وضعیت مردم بهتر است و عملکرد‌ها، نمود بیشتری داشته است.

خراسان جنوبی  

عبادی/ بیرجند

رئیسی

مردم در استان خراسان جنوبی اقبال بسیاری به آقای رییسی نشان می دهند چراکه ایشان نماینده این استان در مجلس خبرگان است. علاوه بر این مردم او را شخصی مظلوم می دانند که در طول زندگی خود هیچ نقطه ضعفی ندارد.

خراسان رضوی  

جلیل رحیمی جهان آبادی/ تربت جام و تایباد

روحانی

سیاست ایشان در ابعاد اقتصادی را قبول دارند و می خواهند راهی را که در این چهار سال طی کرده ادامه دهد. مردم از افراط گرایی بیزارند. در حوزه اهل سنت هم اجماع کشوری روی آقای روحانی داریم.

رمضانعلی سبحانی فر/ سبزوار

روحانی

تنها در سبزوار بیمارستان 250 تختخوابی  ساخته، اورژانس هوایی آورده، 160روستا گازرسانی شده، تعداد زیادی روستا آبرسانی شده، در صنعت رشد 5برابری داشتیم و...

خراسان شمالی

هادی قوامي / اسفراین

روحانی

60 درصد روحاني، 35 درصد رئيسي و 5 درصد هم مابقي نامزدها. مردم خراسان شمالي خدمات دولت را  در اين چهار سال ديده اند و دولت را موفق مي دانند.

خوزستان  

علی ساری/ اهواز

روحانی

در خوزستان مردم فهیمی هستند و ابعاد ملی را تشخیص می دهند و می توانند مسلائل ملی  را فدای مسائل محلی نکنند. آقای روحانی در بعد ملی توانسته کارهای بزرگی انجام دهد. مردم خوزستان در روزهای سخت جنگ هم کشور را رها نکردند و امروز هم مصلحت را تشخیص می دهند. کارنامه آقای روحانی بسیار موفق تر از آقای رئیسی است.

زنجان  

وقف چی/ زنجان

رئیسی

به دلیل ائتلافی که صورت گرفته است.

سمنان

غلامرضا کاتب/ گرمسار

روحانی

ترکیب جریان سیاسی استان به سمت نیروهای چپ است.

سیستان و بلوچستان  

محمدنعیم امینی فرد/ ایرانشهر

روحانی

 نظر اکثریت مردم استان به سمت آقای روحانی است. همواره مشارکت مردم استان سیستان و بلوچستان در انتخابات بالا بوده و در طول بیش از 38 از پیروزی انقلاب به سمت گفتمان اعتدال گرایش داشتند. البته اقوام مطالباتی دارند که ضمن پافشاری به آن مطالبات که در قانون اساسی هم آمده، به آقای روحانی رأی می دهند. گرچه آقای روحانی به تمام مطالبات مردم سیستان و بلوچستان پاسخ نگفت اما در حد مقدورات برای پاسخگویی به این مطالبات حرکت کرد.

فارس  

محسن علوی/ لامرد و مهر/ فارس

روحانی

روسای جمهور دو دوره ای هستند.

قزوین

سيده حميده زرآبادي/ قزوين

روحانی

فضا به سمت روحاني است. به خاطر صداقت و عملکردش.

قم   

مجتبی ذوالنوری/ قم

رئیسی

حوزه علمیه، جامعه مدرسین، و مجمع نمایندگان طلاب حوزه از آقای رئیسی حمایت قاطع کردند. قم شهری مذهبی است و به کسی رای می دهند که به آرمان‌ها واصول انقلاب نزدیک تر است. مردم این استان رئیسی را نماینده قشر ضعیف می دانند.

کردستان

هیچکدام از نماینده‌ها پاسخگو نبودند

...

...

کرمان  

احمد حمزه/ کهنوج

روحانی

دولت در این منطقه خدمات زیادی انجام داده که جلوی چشم مردم است. در این حوزه کارهای زمین مانده 30 ساله ای بود که این دولت به ثمر رسانده است.

کرمانشاه

فرهاد تجری/ قصرشیرین، سرپل ذهاب و گیلانغرب

رئیسی

رای قاطبه مردم در استان به سمت آقای رییسی است و دلیل آن هم آمار بالای بیکاری در استان است. به نظر می رسد آرای خاکستری استان به سمت آقای رییسی جذب شده است.

کهگیلویه و بویراحمد  

غلامرضا تاج گردون/ گچساران

روحانی

به نظر مردم عملکرد دولت در این چهار سال خوب بوده و نیاز دارد برای تکمیل شدن برنامه‌ها ریاست جمهوری او چهار سال دیگر ادامه پیدا کند.

گلستان  

شهرام کوسه غراوی/ مینودشت

روحانی

دوره پیش روحانی بیشترین رای را آورده است؛ این بار هم همینطور خواهد بود.

گیلان  

مهدی کوچکی نژاد/ رشت

روحانی

نظرسنجی‌ها این را می گوید. چون رئیس جمهور بوده و دولتی‌ها به او کمک کرده اند.

مهرداد بائوج لاهوتی/ لنگرود

روحانی

چون همه روسای جمهوری دو دوره ای هستند و مردم یک دوره را کافی نمی دانند.

محمدحسین قربانی/ آستانه اشرفیه

روحانی

نظرسنجی‌ها نشان می دهد که آقای روحانی با 14درصد اختلاف بالاتر است/ کارهای عمرانی زیادی انجام شده و نگاه‌های سیاسی نیز تاثیرگذار است

لرستان

مجید کیان پور/ درود و ازنا

روحانی

هیچوقت انتخابات در کشور ما یک دوره ای نبوده است. مردم هم شرایط کشور و اقدامات انجام شده را می بینند.

مازندران  

محمد دامادی/  ساری

روحانی

روحانی در غرب مازنداران فاصله بسیار زیادی با نامزدهای رقیب دارد و در شرق استان نیز این فاصله خوب تحلیل می شود. در مجموع مردم تفکرات سیاسی، حرف‌ها، عملکردها و برنامه‌های اقتصادی نامزدهای مختلف را در ایام تبلیغات انتخابات دیدند. رویکرد و گفتمان دولت یازدهم را بهتری می پسندند گرچه درباره اجرا نشدن برخی پروژه‌ها گلایه‌هایی دارند اما محدودیت‌های دولت را هم درک می کنند. از طرفی هم می بنییم چهره‌های علمی، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی و اجتماعی بیشتر آقای روحانی را تأیید می کنند.

مرکزی

علیرضا سليمي/ محلات

رئیسی

فضا به نفع رئيسي تغيير کرده و تغيير محسوس است. ابتدا فضاي استان به نفع آقاي رئيسي بود اما بعد 50-50 بين رئيسي و قاليباف شد. الان هم کاملا به نفع آقاي رئيسي فضا تغيير محسوسي کرده است. بعد از انصراف قاليباف، آراي آقاي رئيسي جهش بسيار معناداري در حوزه ما داشته است. علتش را نمي دانم.

هرمزگان  

احمد مرادی/ بندرعباس

رئیسی

استفاده از استانداران ضعیف/ سر سفره مردم آن چیزی که قول داده بودند نیامد/ اوضاع آقای روحانی خیلی جالب نیست.

همدان  

حسن لطفی نماینده رزن

روحانی

 نظر بیشتر مردم استان به سمت آقای روحانی است. چون برنامه‌های آقای روحانی در حوزه انضباط مالی و سیستم اداری را مناسب می دانند. آرامش نسبی در این حوزه‌ها برقرار بود و مردم برای تصمیم گیری راحت ترند تا آنکه کسی بخواهد به زور در حوزه‌های اقتصادی ورود کند و معادلات را تغییر دهد.

یزد  

محمدرضا تابش/ اردکان

روحانی

سوابق مردم در انتخابات این را می گوید، یکی اینکه پنج دوره به من ناقابل رای دادند، دیگر اینکه در انتخابات‌های مختلف بیشترین رای آنها به آقایان خاتمی و‌هاشمی بوده است.

27213

کد خبر 666760

برچسب‌ها