رییس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی و صنایع معادن تهران گفت: اولویت دولت دوازدهم باید فراهم کردن پیش نیازهای تولید و اشتغال باشد؛این پیش نیازها شامل سرمایه،نیروی انسانی و تکنولوژی است.

علي شمس اردكاني در گفت وگو با خبرآنلاين با تاكيد بر اينكه دولت دوازدهم بايد تلاش كند كه سرمايه ها به سمت توليد حركت كند،اظهارداشت: اقتصاد ايران در 4 سال گذشته از سمت اقتصاد نيازهای روزمره عبور كرده و اكنون زمان مناسبی است كه تمركز بر سرمايه گذاری به قصد افزايش توليد صورت بگيرد.

وي افزود:با سرمايه گذاری توليد افزايش می يابد و نتيجه آن درآمد سرانه مردم بيشتر شده و به عبارت عاميانه شكم مردم سير مي شود.

اين كارشناس اقتصادي با بيان اينكه پرداخت يارانه بايد از مسير نقدی به همه مردم بايد به سمت توليد تغيير جهت بدهد،تصريح كرد: براي توانمند سازی دهك های كم درآمد می توان از روش های ديگری بهره گرفت،اما اينكه يارانه به همه اقشار مردم تعلق بگيرد،به جز تبعات تورمی،تاثيری نخواهد گذاشت.

او اضافه كرد:پرداخت يارانه به شيوه نقدی و اصرار بر پرداخت آن خلاف شرع است ،به اين دليل كه اولا يارانه زنان در خانواده ها به حساب همسرانشان واريز مي شود و آنها اجازه برداشت يارانه بدون اجازه همسرندارند كه اين موضوع عملا خلاف شرع است و اگر بناست يارانه ای از سوي دولت پرداخت شود،اجازه برداشت آن مستقيم برای زنان بدون اجازه شوهر امکان پذیر نیست.

شمس اردكانی خاطرنشان كرد:درحال حاضر پرداخت يارانه نقدی به همه مردم اعم از نيازمند و غيرنيازمند، شبيه اعانه است كه در قانون اسلام پرداخت اعانه به افراد غير نيازمند  و پولدار اشكال شرعي دارد.

او با بيان اينكه لازم است شوراي محترم نگهبان اين دو نكته را مد نظر قرار دهد،متذكر شد: منابعي كه با افزايش قيمت حامل های انرژی بدست مي آيد بايد به سمت توليد هدايت شود و سبب استخدام افراد بيكار شود،اين درحالي است كه بخش عمده ای از پول يارانه ها تبديل به خريد كالاهای خارجي مي شود.

 

3535

کد خبر 668144

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 4
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۰۵:۲۷ - ۱۳۹۶/۰۳/۰۱
  5 0
  همانطور كه رييس جمهور وقت در زمان آغاز پرداخت يارانه آن را پول متبرك امام زمان معرفي كرد ما هم از باب تبرك آن را دريافت ميكنيم نه از باب نياز
 • بی نام BE ۰۵:۳۷ - ۱۳۹۶/۰۳/۰۱
  3 0
  بسیار خوب و عالی اطلاع‌رسانی کردند. و اصل واقعیت است.
 • بي نام ۰۶:۲۹ - ۱۳۹۶/۰۳/۰۱
  2 1
  يارانه حق همه مردمه همه كسانى كه در ايران هستند چون منابع ملى براى كل ملته نه يه سرى اشخاص
 • محمد IR ۰۸:۱۵ - ۱۳۹۶/۰۳/۰۱
  1 1
  منبع مالی یارانه از طریق فروش منابع ملی مانند نفت و سایر منابع کشور تامین می شود که متعلق به تک تک افراد جامعه است . عدم پرداخت رایانه به قشری از جامعه با هر سطح درامدی بدون رضایت و مجوز مصداق بی عدالتی است. در حال حاضر مدت زیادی است که یارانه عده ای قطع شده است در حالی که حتی 1 نفر از دهک ها ی پایین یارانه بیشتری دریافت نکرده است.دولت قیم ملت نیست و مردم می توانند برای یارانه دریافتی خود تصمیم بگیرند . شاید افراد دهک بالا بخواهند خودشان یارانه دریافتی را به افراد محتاج بدهند . دولت به جه مجوزی درامدی که متعلق به تمام مردم است به صورت سلیقه ای تقسیم میکند در حالی که حتی فرایند دقیق و جامعی جهت ارزیابی و انجام این عمل ندارد .