بیژن رمضانی مشاور رسانه‌ای وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تاکید بر حمایت این وزارتخانه از اصناف٬‌ تاکید کرد مشکلی برای شکل‌گیری انجمن صنفی روزنامه‌نگاران وجود ندارد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین٬ بیژن رمضانی در گفت‌وگو با خبرنگار ما درباره دیدگاه برخی از روزنامه نگاران در مورد انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران گفت: لازم است توضیحاتی را به عنوان کسی که سه سال پیگیر تاسیس انجمن صنفی روزنامه نگاران بوده‌ام برای همکاران مطبوعاتی خودم ارائه دهم اگرچه بزرگان جامعه روزنامه نگاری در جریان تلاش‌های ما برای راه اندازی انجمن هستند.

مشاور رسانه‌ای وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تاکید به اینکه اولویت اصلی این وزارتخانه حمایت از مسائل صنفی به ویژه مسائل صنفی روزنامه نگاران بوده است، ادامه داد: از زمان تصدی آقای دکتر علی ربیعی در وزارتخانه این موضوع در دستور کار قرار گرفت چرا که خود ایشان بنیانگذار انجمن روزنامه نگاران بوده است و در جلسات متعددی با اعضای این انجمن موانع و چالش‌های پیش رو بررسی شد و در همان ابتدا مشخص شد به رغم تلاش این دولت و وزارت خانه بسیاری از مسائل خارج از اختیارات دولت بوده و در همین چارچوب برای پیگیری موضوع جلسه ای با حضور وزرای محترم اطلاعات و فرهنگ ارشاد اسلامی در وزارت کار تشکیل و در اولین اقدام شکایت وزارت اطلاعات از انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران پس گرفته شد.

مسئول پیگیری راه‌اندازی انجمن صنفی روزنامه‌نگاران در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: بحث راه‌اندازی انجمن از اولویت هاى اين وزارتخانه بوده و از این رو موضوع در چارچوب‌های حقوقی مختلف پیگیری شد که ذکر بیان جزئیات آن ضرورتی ندارد و خود دوستان انجمن در جریان این موضوع هستند اما نمی دانم چرا این مسائل به خوبی از سوی آنان اطلاع رسانی نمی شود و شاید دلیل عدم اطلاع رسانی موضوعات دیگری ست که ما نمی دانیم.

او ادامه داد: به عنوان اولین بازرس انجمن صنفی روزنامه نگاران و عضو کوچکی از جامعه روزنامه نگاری باید بگویم در سه سال گذشته تلاش‌های مستمری را برای راه‌اندازی انجمن صنفی روزنامه نگاران به انجام رساندیم که حل هر کدام از این موارد بدون حمایت و مذاکرات شخص وزیر ناممکن بود.

اما به رغم نامه صریح مرجع قضایی مبنی بر عدم راه اندازی انجمن و سایر مراجع امنیتی صرفا با پیگیری های شخصی وزیر و قبول مسئولیت موضوع کارها به جلو رفت و زمینه تشکیل انجمن آماده شد.

رمضانی گفت تمام این مسائل به پیشکسوتان جامعه مطبوعاتی و اساتيد مطرح رسانه كه مورد قبول و مرجع بسياري از جامعه روزنامه نگاري كشور هستند و افرادی که پیگیر راه‌اندازی انجمن صنفی بودند اعلام شده است. با این وجود برای حل این موضوع و براساس قوانین موجود، پیشنهاد تشکیل کانون عالی انجمن صنفی روزنامه نگاران و نیز انجمن‌های استانی روزنامه‌نگاران را مطرح شد که در چندین استان روزنامه نگاران انجمن استانی خود را تشکیل دادند.

وی اضافه کرد: در تهران هم اقدامات لازم برای تاسیس انجمن صنفی روزنامه نگاران تهران صورت گرفت و باوجود برخی از حساسیت‌ها و چالش‌های پیش رو، موضوع پیگیری و اساسنامه انجمن با مشارکت خود روزنامه‌نگاران تدوین و تصویب و مجمع عمومی در اواخر سال 95 برگزار شد. از زمان مجمع عمومی و انتخاب اعضای هیات مدیره چگونگی کار و روش های حل موضوع پیوسته به این افراد اعلام شد و حتی بسیاری از مورد وثوق اعضاي منتخب در جریان موضوع هستند و می توانند در این باره اظهار نظر کنند.

مسئول پیگیری تاسیس انجمن‌صنفی روزنامه‌نگاران در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به برخی از مشکلات بوجود آمده گفت: ما فرایند پرچالشی را پشت سرگذاشتیم و به دلیل رعایت مقررات ملزم به دریافت مجوزهای مراجع ذیربط هم بودیم. و قابل ذكر است صرفا از مراجع اطلاعاتی دولت استعلام را صورت دادیم و با پیگیری های بسیار زیاد امکان راه اندازی انجمن فراهم شد.

مشاور رسانه‌ای وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه موضوع ثبت انجمن در چندین جلسه با حضور اعضای هیات موسس و منتخبان هیات مدیره به آنها اعلام شده است، اظهار کرد: در این جلسات درباره پیچیدگی‌ های موضوع مباحث مفصلی را مطرح کردم و حتی در جلسه‌ای که با حضور حقوقدانان مورد اعتماد اعضای هیات موسس و منتخبان هیات مدیره برگزار شد وجود شرایط برای ثبت انجمن، به تایید آن حقوقدانان نیز رسید.

رمضانی تصریح کرد: به عنوان یک عضو کوچک جامعه روزنامه‌نگاری از دوستانی که به طور مستمر در جریان پیچیدگی مسائل و مشکلات دریافت استعلام بودند و از توضیحات داده شده نیز آگاه هستند، متعجبم از ثبت انجمن صنفي تاكنون خوداري كرده‌اند.

چرا دوستان حاضر نشدند به رغم آمادگی ما برای ثبت اقدام کنند اما دیروز یک شنبه با تعجب با نامه سرگشاده منتشر مي شود هم اکنون نیز اعلام می کنم زمینه ثبت انجمن فراهم است . و هیچ مانعی وجود ندارد و اگر لازم باشد می‌توانم جزئیات مفصل تری را اعلام کنم. باتوجه به تاسيس انجمن صنفي روزنامه نگاران در چند استان شرايط براي تشكيل كانون سراسري نيز مهيا است با احترام به حساسيت همكاران محترم مطبوعاتي كه خود من هم جزيي از آنان هستم شرايط براي ثبت انجمن فراهم است.

5858

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 668353

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =