روحانی گفت: مبارزه با تروریسم تا آخر باید ادامه پیدا کند، تروریسم برای همه معضل خطرناکی است.

به گزارش خبرآنلاین، حجت الاسلام والمسلیمن حسن روحانی رئیس جمهوری کشورمان، در اولین نشست خبری با خبرنگاران رسانه های داخلی و خارجی بعد از پیروزی در انتخابات ریاست به سوالاتی درباره مبارزه با تروریسم،رابطه با آمریکا و واردات کالاهای چینی پاسخ داد.

مشروح پرسش و پاسخ رسانه ها با رئیس جمهور را در ادامه بخوانید؛

خبرگزاری خبرآنلاین: چگونه قرار است ثبات را در منطقه ایجاد کنید و مبارزه با تروریسم را تا کجا قرار است ادامه دهید؟

تا آخر! تروریسم معضل بسیار بزرگی است. اولین دولتی که در این منطقه گرفتار تروریست ها بود ما بودیم. بیش از 17 هزار و پانصد نفر را تروریست ها کشتند، هیچ کسی مثل ما قربانی تروریسم نیست و هیچ کسی مثل ما تجربه مبارزه با تروریسم را ندارد. چرا؟ چون قدرت نفوذ در ایران را ندارند. دستگاه های اطلااعاتی ما تجربه بزرگی دارند و البته مردم ما در صحنه حضور دارند. وقتی مردم بیدار باشند تروریسم جایی برای ورود ندارند. باید هوشیاری را حفظ کنیم. تروریسم برای همه ما خطرناک است.

فولکس چین: شما گفتید می خواهید با جهان دوست باشید. ترامپ به اينكه شما گفتيد ميخواهيد دوست باشيد با دنيا توجه نمي كند. سوال دیگرم درباره واردات کالاهای چینی در دوره جدید ریاست جمهوری شما است؟

سیاست ما  تعامل با جهان است، ما راهی برای پیشرفت و صلح و ثبات داریم. اگر با آمریکایی ها مشکل داریم آمریکایی ها شروع کردند. آمریکایی ها یک سفارتخانه داشتند، گروه دیپلماتیکش فعال بودند، شرکت هایشان از ما نفت می خریدند، آنها شروع به دشمنی کردند. اگر آنها دشمنی نمی کردند ما با آنها مشکلی نداشتیم. ما با سیاست های دولت آمریکا مشکل داریم. امیدواریم راهی را انتخاب کند که به نفع خودش و جهان باشد و دست از خشونت علیه ملت ایران بردارد.

درباره چین هم ما روابط خوبی با چین داشته و داریم. مردم ما نه با چین مخالفند نه با کالای چینی. کالای کم کیفیت مردم را آزار می‌دهد. برخی کالاها وارد کشور شده یا می شود مردم دنبال کالای باکیفیت هستند. با توانمند شدن تولید ملی ما از این مساله نحات پیدا خواهیم کرد و روابط ما از کالاهای مصرفی به سمت روابط استراتژیک خواهد رفت.

روزنامه خراسان: در برنامه مکتوبی که منتشر کردید یکی از وعده های شما ارتقای 5 برابری درآمد افراد کم درآمد تا سال 1399 بود، برخی تحلیلگران معتقد بودند که این وعده انتخاباتی است. چه راهکارهای عملی برای اینکار دارید؟

یک مقدار که درآمد نفتی بالاتر رفت این بحث را با گروه اقتصادی شروع کردیم و اینکه دریافتی افراد و دهک های پایین وضع شان خوب نیست بتوانند وضع بهتری داشته باشند. الان دریافتی همان 8 تا 10 میلیون سه برابر شده است. نسبت به سال گذشته. حتما این 5 برابرشدن اتفاق خواهد افتاد. اصلا بحث انتخابات هم نبود این کار را پیش بینی کرده بودیم و هدف مان این است که تا پایان 1400 فقر مطلق را ریشه کن خواهیم کرد.

جهان صنعت: برخی مدیران از سایه سنگین نهادهای فراقانونی گله دارند... چه مشکلی وجود دارد که دولت از برخورد با این نهادهای فراقانونی مختل کننده اقتصاد یا لااقل معرفی آنها ابا دارد؟

ما دو کار اساسی باید انجام دهیم که تاکنون راه ما کامل نبوده است. یکی اینکه اقتصاد را باید به مردم بدهیم، من معتقدم فرهنگ و خدمات اجتماعی را هم باید به مردم بدهیم و دولت وظیفه خودش را طبق قانون انجام دهد.

مردم بهتر از دولت و بخشهای خصولتی انجام وظیفه می کنند. در دولت دوازدهم این تلاش باید مضاعف شود. دوم مساله شفافیت است. همه چیز باید شفاف شود. من اگر مالیات می دهم باید مشخص شود اگر هم نمیدهم باید معلوم شود که چرا نمی دهم.

در دنیا شرکتهای خصولتی نداریم. شرکتهای عمومی غیردولتی یعنی چه؟ اینها باید شفاف عمل کنند و بگویند حقوق مدیران آنها چقدر است. البته آن بساطی که در مورد حقوق ها درست کردند برای انتخابات بود که البته ما همه را رفع کردیم. همه حقوق های نجومی ۲۳ میلیارد تومان بود که همه را برگرداندیم.

اما باید بگوییم این نهادهای عمومی غیردولتی یا خصولتی ها حقوشان چقدر بود و چه کردند. من خیلی حرفها را به خاطر آرامش جامعه نزدم و نمیزنم. اما همه ما باید همه چیز را به خاطر مردم و کشورمان شفاف کنیم. من لوایح مربوط را در این زمینه به مجلس خواهم داد.

2929

کد خبر 668526

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 8 =