رئیس مجلس به کمیسیون شوراها ماموریت داد با همکاری مرکز پژوهش‌های مجلس، وزارت کشور و شورای نگهبان طرحی برای ساماندهی بهتر انتخابات ارائه کند.

به گزارش خبرآنلاین، علی لاریجانی در نطق پیش از دستور خود در جلسه علنی امروز مجلس با اشاره به حماسه انتخاباتی مردم در 29 اردیبهشت، گفت: حضور چشمگیر، غیرتمندانه و با متانت ملت در انتخابات اخیر ستایش برانگیز و غرور آفرین بود.

وی تصریح کرد: در این حماسه کم نظیر تفضل الهی شامل حال ملت شد و با توجهات امام زمان (عج) صفحه جدیدی از قدرت ملی کشور پیش روی ملت ها باز شد و در واقع ایران با انتخابات اخیر در دنیا سربلند شد و حضور قوی در صحنه بین الملل پیدا کرد.

رئیس مجلس ضمن تبریک به حسن روحانی به عنوان برگزیده ملت ایران در انتخابات ریاست جمهوری، افزود: برخی کاستی‌ها در روز رای گیری مشاهده شد. من از کمیسیون شوراها می خواهم با همکاری مرکز پژوهش‌ها، وزارت کشور و شورای نگهبان طرحی برای ساماندهی بهتر انتخابات ارائه کنند.

اهم اظهارات رئیس مجلس را در ادامه بخوانید؛

*ایران با انتخابات اخیر در منطقه حضور قوی پیدا کرد، در هنگامه ای که در صحنه بین المللی انواع و اقسام مکر و فسون را شاهد هستیم و در منطقه به غایت به هم ریختگی امنیتی وجود دارد و برخی قدرت‌های بزرگ و کشورهای مساله ساز به بحران امنیتی منطقه می‎‌دمند، حضور با صلابت ملت پشتوانه محکم امنیت ملی کشور شد و تداوم انقلاب اسلامی را تضمین کرد.

*تدابیر حکیمانه و هوشمندانه رهبر معظم انقلاب که کرارا ملت عزیز را به حضور فراگیر و قانونمند دعوت نمودند و به دست اندرکاران انتخابات رعایت رای ملت را به عنوان امانت گوشزد کردند در حضور یکپارچه ملت در انتخابات تاثیر منحصر به فردی داشت. راهنمایی های مراجع عظام تقلید، علما، نمایندگان، نخبگان سیاسی، احزاب، گروه ها و نخبگان علمی، فرهنگی، ‌هنری و اجتماعی کشور همه نقش آفرین این صحنه افتخار آمیز بوده است که باید قدردان آنان بود.

*شورای نگهبان، وزارت کشور، نمایندگان ناظر بر انتخابات شوراها و دستگاه‌های امنیتی و انتظامی و رسانه های گروهی و صدا و سیما، امیدواریم دولت آینده کاراتر و مصمم تر در حل مشکلات اصلی کشور که متنوع است و البته محوریت آن امور اقتصادی و معیشتی مردم است، گام بردارد.

*در مسیر انتخابات مخصوصا روز رای گیری برخی کاستی ها مشاهده شد از جمله زمان رای گیری که باعث خستگی مردم شد و همچنین در مورد شرایط کاندیداهای ریاست جمهوری منطبق با قانون اساسی نیاز به ضوابط روشن‌تر است. مخصوصا در زمینه مکانیزه نمودن انتخابات که قبلا در قوانین مربوطه مورد تاکید واقع شده بود، از حالا پیگیری و نظارت شود که برای انتخابات بعدی با شرایط آسان‌تری ملت عزیز رای خود را در صندوق‌ها بیندازند.

*{با اشاره به اجلاس ریاض}: اینکه رئیس جمهور آمریکا در ابتدای صحبتش گفت که چقدر پول از دولت سعودی گرفته تا در این اجلاس شرکت کند، نکته جالبی است. که قابل باور نبود به صورت علنی گفته شود. آمریکایی ها، ریاض را مرکز مبارزه با تروریسم اعلام کردند. کار درستی بود،‌ زیرا مرکز صدور تروریسم همان جاست. اگر آمریکا موفق شود مانع ارسال پول و سلاح و افراد مسلح از عربستان به سایر نقاط شود، دیگر نه برج دوقلو در نیویورک منفجر می شود نه هزاران نفر از مردم بی گناه عراق،‌ سوریه و لبنان کشته و زخمی می‌شوند.

* از عجایب روزگار این است که سعودی ها و آمریکا علمدار مبارزه با تروریسم شدند. از اشغال افغانستان توسط شوروی سابق تا امروز که انواع و اقسام جریان‌های تروریستی ایجاد شده در کدام یک دست سعودی‌ها در پشت صحنه یا روی صحنه آن نبوده است. در مورد طالبان فقط کافی است به مصاحبه خانم بی نظیر بوتو نخست وزیر فقید پاکستان توجه کنید که در پاسخ به اینکه چرا پاکستان طالبان را ایجاد کرد، گفته بود اینقدر پاکستان را سرزنش نکنید. طالبان از یک مثلث همکاری به وجود آمد که طراحی و هدایت آن با آمریکا و انگلیس بود و پول آن را سعودی و امارات دادند و اجرای آن توسط پاکستان بود.

*{با اشاره به گزارش اخیر مسئولان آمریکا در مورد 11 سپتامبر توسط القاعده که هنوز چند ماه از انتشار آن نمی گذرد که آنها مقامات سعودی را در ماجرای 11 سپتامبر دخیل دانستند}: آیا تردیدی وجود دارد که داعش و النصره به کمک سعودی ها و برخی کشورهای کوچک منطقه ای ایجاد و حمایت شده اند؟ همینطور گروه های تروریستی نظیر احرار الشام و ده ها گروه تروریستی دیگر که از حمایت سعودی برخوردارند.

*در حال حاضر سعودی ها ادعا می کنند ایران محور تروریسم در منطقه است و بعد از انقلاب خمینی(ره) منطقه با تروریسم مواجه شده است، این مطلب روشنی از نظر تاریخی است که حکومت عربستان از آغاز کار همیشه درگیر جنگ و ترور بوده و آن هم فقط جنگ را مسلمانان عرب و سعودی ها حتی یک تیر هم به سوی صهیونیست ها شلیک نکردند.

*سعودی ها یک روز با "جمال عبدالناصر " و ناصریست ها جنگیدند و بسیاری از افسران و سربازان مصری به دست دولت سعودی کشته شدند؛هنوز سخنرانی معروف جمال عبدالناصر رئیس جمهور فقید مصر در مراسم تشییع پیکر افسران مصری که به دست رژیم سعودی کشته شدند،در خاطره ها مانده است.

*چه تعداد از ناصریست های عرب در کشورهای عربی با توطئه رژیم سعودی کشته یا زندانی شدند و روز دیگر با اخوان المسلمین در دنیای عرب جنگیدند، بیشترین ضربه را اخوانی ها در دنیای تسنن از آل سعود خوردند، علما و روشنفکران زیادی از مذاهب مختلف اهل سنت با خشم وهابی های سعودی آسیب فراوانی دیدند و رژیم سعودی چندین بار به یمن حمله کرد و به بهانه های گوناگون مردم این کشور را به خاک و خون کشاند؛اما آل سعود در هیچ نبردی علیه اسرائیل حاضر به هزینه کردن و فداکاری نشد.

*نزدیک به 60 سال است که دولت عربستان به نام گسترش اسلام با ایجاد مساجد و آموزش جوانان وهابیت را که نه اهل سنت آن را قبول دارند و نه دیگران ؛ایدئولوژی خشونت را در جهان گسترش داده و از طرفی دولت سعودی تلاش کرد تا "الازهر" را که مرکز فکری عمیق تر و اعتدالی تر اهل سنت است به حاشیه براند و آن را منزوی کند، چنین کشوری با چنین ایدئولوژی افراطی مدعی شده است که ایران از طریق گروه های مسلح در منطقه در حال توسعه تروریسم است؛اشتباه می کنید! ما با ارائه انتخابات، رأی و صندوق های رأی در حال گسترش دموکراسی در منطقه هستیم و شما هنوز به زنان اجازه رانندگی نمی دهید، انتخابات ندارید و قانون اساسی در کشور شما وجود ندارد آنوقت مدعی می شوید؟.

* آنچه که باعث شد سعودی ها از انقلاب اسلامی ایران بترسند؛الگو شدن ایران به عنوان یک کشور آزاد است که با رأی مردم اداره می شود این مایه ننگ یک کشور اسلامی است که در پایتخت خود صدای آمریکا را منتشر کند که دو گروه مجاهد عرب یعنی "حزب الله "و" حماس" که در راه مبارزه با رژیم صهیونیستی تلاش کردند را به عنوان تروریسم بخواند.

2929

کد خبر 668631

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =