ایسنا نوشت:رییس فراکسیون مستقلین مجلس از فضاسازی های کذب برخی رسانه انتقادکرد.

کاظم جلالی درباره برخی اخبار منتشر شده در روزهای اخیر پیرامون موضوع انتخابات هیات رییسه مجلس گفت: متاسفانه این روزها خبرهای نادرست زیادی منتشر می شود که برای اختلاف افکنی و ایجاد تشنج مصنوعی در داخل مجلس است.

رییس فراکسیون مستقلین ولایی مجلس شورای اسلامی در ادامه این مطلب افزود: آخرین خبر دروغ این بود که دیروز به صورت گسترده خبری پیامک شد و در شبکه های اجتماعی قرار گرفت با این مضمون که " هم اکنون در مجلس جلسه ای به ریاست کاظم جلالی با طیف اصولگرایان برای حذف علی مطهری از ترکیب هیات رییسه در حال برگزاری است".

وی با انتقاد از انتشار این دست از مطالب کذب تاکید کرد: نکته جالب توجه اینجا است که محتوای جلسه از اساس کذب بود ، چرا که جلسه مذکور در دفتر آقای مطهری وبا حضور ایشان برگزار شد و چطور می شود با حضور یک فرد برای حذف خودش جلسه برگزار کرد.

جلالی در خصوص این اخبار تصریح کرد: از این خبر دروغ تعجب کردم و متاسف شدم که چقدر در جامعه ما ترویج دروغ بین برخی سیاسون شکل گرفته است.

کاظم جلالی در ادامه در خصوص کل مذاکرات صورت گرفته درباره انتخابات هیات رییسه از هفته گذشته تاکنون گفت: در روزهای گذشته و بعد از انتخابات ریاست جمهوری با تصور این که مجلس در روز یکشنبه انتخابات هیات رییسه دارد جلساتی برگزارشد.

وی ادامه داد: در این جلسات ابتدا جمعی از دوستان فراکسیون امید آمدند و بحث اصلی جلسه نیز موضوع ائتلاف فراکسیون مستقلین ولایی و امید بود که از همان ابتدا نگاه مستقلین این بود که بالاخره ما نمایندگان مجلس هستیم و با توجه به حضور سه فراکسیون در داخل مجلس پس باید سه فراکسیون با هم ائتلاف کنیم و هیچ جریانی در داخل مجلس حذف نشود.

جلالی در خصوص این دیدگاه فراکسیون مستقلین خاطر نشان کرد: فراکسیون امید از ابتدا از این پیشنهاد استقبال نکرد و در آن روز مقرر شد تا مذاکرات در روز سه شنبه هفته گذشته ادامه یابد.

رئیس فراکسیون مستقلین افزود : روز سه شنبه مفصل با فراکسیون امید و اصولگرایان ولایی مذاکره کردیم علاوه بر این ساعت 2 بعد از ظهر سه شنبه با هیات رییسه فراکسیون امید جلسه داشتیم .

رییس فراکسیون مستقلین مجلس در خصوص پیشنهادات مطروحه در این جلسه گفت: در این جلسه دوستان فراکسیون امید پیشنهاد کردند: رییس و نواب ثابت باشند، بعد از آن یک خانم از فراکسیون زنان یک نفر نیز از فراکسیون اهل تسنن در ترکیب هیات رییسه تعیین شود که با این حساب 7 جایگاه دیگر در هیات رییسه باقی می ماند که با این قرار ، 4 جایگاه سهم فراکسیون امید و 3 جایگاه سهم فراکسیون مستقلین ولایی بود.

جلالی در تشریح جزییات این پیشنهاد فراکسیون امید خاطر نشان کرد: توجه کنید که در این پیشنهاد؛ جایگاه تعیین شده برای یکی از خانم ها ، طبیعتا سهم فراکسیون امید خواهد بود و اگر از رییس مجلس که در مورد آن اجماع داریم بگذریم نسبت 3 به 8 می شویم یعنی 8 نفر از فراکسیون امید و 3 نفر از فراکسیون مستقلین.

وی افزود: من در همان جلسه در خصوص این پیشنهاد فراکسیون امید تاکید کردم که بعید است فراکسیون مستقلین ولایی چنین پیشنهادی را بپذیرد ، چرا که نگاه فراکسیون مستقلین نسبت مساوی 3 نفر برای هر 3 فراکسیون مجلس می باشد و این در شرایطی است که رییس و نواب رییس فعلی را ثابت در نظر بگیریم.

جلالی همچنین تاکید کرد: بعد از ظهر همان روز با فراکسیون نمایندگان ولایی نیز جلسه داشتیم و آن ها پیشنهاد دادند: 12 نفر به طور مساوی؛ 6 نفر از - فراکسیون نمایندگان ولایی- و 6 نفر از - فراکسیون مستقلین- در نظر گرفته شود.

وی در ادامه این موضوع روایت کرد: روز چهارشنبه صبح من کسالت داشتم و بعد از ظهر نیز راهی شاهرود شدم و فرصتی برای مذاکره جدید نشد، پنج شنبه صبح بهروز نعمتی نماینده تهران اطلاع داد که فراکسیون امید موافق مذاکره سه جانبه است ، من نیز با شنیدن این خبر استقبال کردم و به تهران و در تماس تلفنی آقای مطهری با اینجانب ، ایشان تاکید کردند این جلسه هر چه سریع تر تشکیل شود.

جلالی در خصوص برنامه ریزی برای تشکیل این جلسه سه جانبه گفت: ساعت 4 بعد از ظهر روز جمعه آقای وکیلی تماس گرفت که فراکسیون امید تقاضای چنین جلسه ای ندارد، بعد از پایان صحبت و تماس مجددی که بنده با آقای نعمتی داشتم آن ها این حرف را منتقل کردند که این جلسه نباید به گونه ای برگزار شود که گویا فراکسیون امید درخواست این جلسه را داشته است که ما باز هم این درخواست آن ها را قبول کردیم.

وی ادامه داد: ساعت 4 و ربع آقای وکیلی تماس گرفت و گفت که ما - فراکسیون امید- در جلسه شرکت نمی کنیم و تنها آقای مطهری می آیند و ایشان هم از جانب خودش می آید و در نهایت فراکسیون امید در جلسه شرکت نکردند.

جلالی در خصوص این جلسه مشترک با علی مطهری تاکید کرد: در این جلسه آقای مطهری پیشنهادی داد که مقرر شد فراکسیون امید ابتدا در این خصوص نظر خود را بدهد و به نظر بنده این پیشنهاد در شرایط موجود سازنده بود .

وی درباره پیشنهاد مطهری گفت: آقای مطهری پیشنهاد کردند که رییس ثابت و مورد اتفاق و اجماعی باشد ودر مورد نواب رییس ؛ دو کاندیدا فراکسیون امید معرفی کنند و یک نفر فراکسیون نمایندگان ولایی و یک نفر از سوی فراکسیون مستقلین ولایی معرفی شود و در صحن این 4 نفر با هم رقابت کنند و در مورد بقیه کرسی های هیات رئیسه نیز ، به نسبت فعلی ، 3 نفر برای هر فراکسیون حفظ شود که این پیشنهاد نیز همان حرفی بود که ما در فراکسیون مستقلین ولایی از ابتدا زدیم و فراکسیون امید نمی پذیرفتند و النهایه مقرر شد آقای مطهری در فراکسیون امید این پیشنهاد را مطرح کند.

جلالی در خصوص برخی فضاسازی های رسانه ای مبنی بر تلاش سازماندهی شده برای حذف علی مطهری از ترکیب هیات رییسه گفت: دیشب خدمت مطهری تماس گرفتم و گفتم برخلاف فضاسازی ها مبنی بر تلاش برای حذف شما ، بنده از اساس کاندیدا نیستم و در ترکیب فعلی هم ایراد جدی نمی بینیم، البته ایشان به من محبت داشتند که خوب است اگر کاندیدا شوید و با حضور شما در هیات رییسه ، من به کارهای دیگرم می رسم.

وی تاکید کرد: این فضاسازی ها صحیح نیست و مذاکره ادامه دارد واحتمال جمع بندی جدید هنوز وجود دارد و نباید با فضاسازی امورات داخلی مجلس را به هم ریخت.

رییس فراکسیون مستقلین مجلس با انتقاد از طرح برخی موضوعات بی اساس مبنی بر تصمیم ریاست مجلس برای جاگزین کردن چهره ای از فراکسیون ولایت به جای علی مطهری گفت: ریاست مجلس از یک ماه پیش تاکید داشتند که ترکیب فعلی هم ترکیب خوبی است و هیچ گاه در مورد هیچ عضوی اظهار نظر منفی نداشتند و نسبت به آقای مطهری هم ایشان چنین مطلبی را مطرح نکردند و برخی به دروغ گفتند.

وی خاطر نشان کرد: نه آقای لاریجانی و نه نزدیکان ایشان به دنبال حذف مطهری نیستند و به دنبال این هستیم که در یک فرمول هر سه فراکسیون باشند .

جلالی همچنین تاکید کرد: بعد از انتخابات ریاست جمهوری و نزدیک شدن طیف عقلا به هم در جناح های مختلف سیاسی ، نباید انتخابات هیات رییسه مجلس موجب از هم پاشیدگی صفوف عقلا در مجلس شود .

رییس مرکز پژوهش های مجلس خاطر نشان کرد: در تمامی ادوار گذشته در طی سال دوم دوره چهارساله مجلس تغییرات هیات رییسه در حد یک نفر یا دو نفر بوده است و اینکه برخی هجمه بیاورند که کل هیات رییسه را تغییر دهیم ، صحیح نیست ، ضمن آنکه از دیدگاه ما نواب رییس فعلی مجلس هم از شخصیت های معقول و مقبول هستند.

وی در پایان تاکید کرد: با توجه به اینکه انتخابات در روز چهارشنبه برگزار می شود، هنوز هم امیدواریم با تلاش ها و مذاکرات هر سه فراکسیون به یک مدل تفاهمی دست یابند ، لذا فضا سازی های بایستی در جهت ایجاد یک تفاهم باشد ، چرا که مجلس هر چه سریعتر باید بعد از این انتخابات پرشور ریاست جمهوری ، به حل و فصل مشکلات اصلی مردم بپردازد و مردم انتظار دعوا بر سر کرسی های مجلس را از وکلای خود ندارند.

در همین راستا علیرضا محجوب با انتشار عکسی از علی مطهری در صفحه اینستاگرامی‌اش و درج هشتگ‌های «نایب رئیس مجلس» از او با عنوان «صدای ملت» یاد کرد.

چندی پیش و تنها چند روز مانده به برگزاری انتخابات هیات رئیسه مجلس اخباری منتشر شد که از رایزنی برخی جریان‌های سیاسی مجلس برای حذف علی مطهری از نایب‌رئیسی خبر می‌داد که این خبر بازتاب‌های زیادی داشته است.

همچنین عضو هیات رییسه فراکسیون امید هم با انتقاد از برخی رفتارهای به دور از اخلاق گفت: فراکسیون امید تمام قد در کنار آقای مطهری می‌ایستد و برای انتخاب مجدد ایشان به عنوان نایب رییس مجلس شورای اسلامی تمام توان خود را به کار می‌گیرد.

فاطمه سعیدی در یادداشتی که در کانال تلگرامی خود منتشر کرده، از علی مطهری به عنوان صدای حق‌طلبی و آزادگی یاد کرد و نوشت: « طی روزهای گذشته اقداماتی انجام شد که هدف آن حذف آقای مطهری از کرسی نایب رییسی مجلس شورای اسلامی بود.

طبیعت کار سیاسی این است که هر جریان و فراکسیون برای کسب بیشترین کرسی تلاش کند از این منظر هیچ خرده‌ای نمی‌توان به جریان مقابل گرفت اما مشکل از آن جایی آغاز می‌شود که لابی‌ها و اتفاقات به سمت رفتارهای به دور از اخلاق سیاسی می‌رود.

اینجاست که فراکسیون امید تمام قد در کنار آقای مطهری می‌ایستد و برای انتخاب مجدد ایشان به عنوان نایب رییس مجلس شورای اسلامی تمام توان خود را به کار می‌گیرد.

در طول سال‌های گذشته آقای مطهری را صدای حق‌طلبی و آزادگی شناخته‌ام و امیدوارم شاهد تداوم حضور ایشان در هیات رییسه مجلس شورای اسلامی باشیم.»

29212

کد خبر 670179

برچسب‌ها