هیچ چاه آبی در ایام انتخابات مسدود نشده است

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای همدان گفت: انسداد چاه‌ها غیرمجاز در ایام انتخابات و قبل از آن در حد صفر بوده است، و اگر هم در این ایام چاه غیر مجازی مسدود می‌شد قطعا با حکم قضایی و پیگیری و هزینه شاکی خصوصی پرونده اتفاق افتاده، البته تا حد امکان نیز این احکام با تاخیر اجرا شده است.

به گزارش خبرآنلاین از همدان، مرتضی عزالدین، در گفتگو با خبرنگاران با اعلام مطلب فوق افزود: با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید اهمیت از دست رفته منابع آبی، جانی دوباره گرفت و این موضوع را می‌توان در برگزاری جلسات شورای عالی آب و احیا دشت‌ها و رضایت کشاورزان از مدیریت بر منابع آب مشاهده کرد.

وی خاطرنشان کرد: مدیریت منابع آب، اقدامات فرهنگی و انتقال پساب فاضلاب تصفیه خانه همدان به نیروگاه مفتح سبب شد تا کسری مخزن دشت کبودراهنگ به طور متوسط از 70 میلیون مترمکعب در سنوات قبل به 11 میلیون مترمکعب در سال گذشته کاهش یابد.

عزالدین با اعلام اینکه با این مدیریت منابع آب کسری مخزن دشت کبودراهنگ را 60 میلیون مترمکعب کاهش داده ایم، گفت: متاسفانه برداشت از منابع آب زیرزمینی در سال‌های گذشته به سبب حفر چاه‌های غیرمجاز افت سطح آب دشت‌های استان همدان را به دنبال داشت است.

وی یادآور شد: کاهش سطح آب دشت‌های استان همدان عوارضی چون ایجاد فروچاله و خشک شدن چاه ها، افزایش بیابان زایی، ایجاد کانون ریزگرده ها و در نتیجه افزایش مهاجرت ها از روستاها به شهرها را به دنبال داشته و اگر روند بهره‌برداری از چاه‌های غیرمجاز ادامه پیدا می‌کرد به طور قطع دشت‌های استان همدان با مشکلات بسیاری مواجه می‌شد.

عزالدین اظهار داست: برخی بر این باورند نیروگاه هزار مگاواتی مفتح سبب بروز بحران آبی در دشت کبودراهنگ شده است ولی وجود تعداد زیادی چاه غیرمجاز در این منطقه سطح آب‌های زیرزمینی را کاهش داده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای همدان اظهار داشت: شرکت آب منطقه‌ای همدان در راستای طرح احیا و تعادل بخشی، برنامه‌ریزی لازم را برای احیا و حفظ منابع آبی استان همدان انجام داده که ثمره آن بهبود وضع منابع آب زیرزمینی است.

وی تاکید کرد: احیا و حفظ منابع آب زیرزمینی استان همدان تنها با انسداد چاه‌های غیرمجاز ممکن نبوده و شرکت آب منطقه‌ای همدان برنامه‌های دیگری از جمله نصب کنتورهای هوشمند و ایجاد تغذیه‌ مصنوعی به منظور جذب منابع آب سطحی به زیرزمینی را در دستور کار قرار داد.

وی افزود: در راستای ساماندهی چاه‌های فاقد پروانه مقرر شد که چاه‌های حفاری شده قبل از سال 85 با تخصیص 25 مترمکعب ساماندهی شوند.

عزالدین با اعلام اینکه شرکت آب منطقه‌ای همدان در راستای حمایت از بخش کشاورزی و بهره‌برداران این بخش گام‌های موثر و اساسی برداشته است، تصریح کرد: تسهیل در فرآیند نصب کنتورهای هوشمند آب و برق، دادن مهلت به کشاورزان برای انسداد چاه‌های غیرمجاز و صدور مجوز 25 مترمکعبی برای چاه‌های غیرمجاز شامل فرم یک از جمله اقدامات این شرکت در راستای حمایت از کشاورزان بوده است.

46

کد خبر 671075

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =