روزنامه جوان نوشت:برنامه «دورهمی» از جمله برنامه‌های جذاب و پرمخاطبی است که طی دوران پخش خود از ابتدا تاکنون مراحل بلوغ خوبی داشته، چنانکه عوامل آن در هر دوره سعی کرده‌اند نقاط ضعف آن را برطرف کنند

 

از مشخصه‌هاي جالب «دورهمي» دعوت از برخي چهره‌هاي معروف و پرسيدن سؤالاتي خاص از آنهاست.

يكي از سؤالاتي كه مهران مديري از همه مهمانان مي‌پرسد آن است كه آيا عاشق شده‌ايد؟! و مهمان برنامه مجبور است جلوي ديدگان حضار در استوديو و بينندگان تلويزيوني به ماجراي عاشقانه خود كه داشته است اعتراف كند. مثلاً در برنامه شنبه شب «دورهمي» كه پخش شد، مديري از خانم بازيگر مهمان برنامه پرسيد: آيا تا به حال عاشق شده‌ايد؟ و او گفت: من تفاوت زيادي بين عشق و دوست داشتن قائل هستم. من عاشق نيستم اما دوست داشتن در زندگي‌ام جريان دارد. ماجراي دوست داشتن مربوط به سه سال پيش است كه هنوز هم ادامه دارد.
او در جواب مديري كه پرسيد چرا ازدواج نمي‌كنيد، گفت: «ازدواج مقوله بسيار پيچيده‌اي است. من برخلاف خانم‌هاي زيادي كه مي‌گويند شوهر نيست بايد بگويم يكي از دلايلي كه ازدواج نمي‌كنم تعداد زياد خواستگارهايم است كه انتخاب را برايم سخت كرده است »كه مهران مديري در اين بخش با خنده گفت پس تكليف آن عزيزي كه دوستشان داشتيد چه مي‌شود؟
 بله آن آقاي عزيز قرار است به زودي خيلي خوشبخت شوند... !
قطعاً اين‌گونه سؤال و جواب‌ها از دريچه تلويزيون به عنوان يك رسانه فراگير و عمومي داراي حساسيت است كه هم جنبه مثبت و هم جنبه منفي دارد. در جنبه مثبت آن كه هدف سازندگان برنامه «دورهمي» نيز قطعاً همين است، مجري قصد دارد تا ريشه‌يابي كند چرا شخصيت‌هايي كه تمكن و توانايي مالي دارند و مشهور هستند؛ چنانچه خواسته و ناخواسته به مدد رسانه‌ها الگوي بسياري از جوانان محسوب مي‌شوند ازدواج نكرده‌اند يا ديراقدام مي‌كنند يا ازدواج‌هاي ناموفقي دارند كه بعضاً هم منجر به طلاق شده است.
در واقع برنامه «دورهمي» مي‌خواهد با طرح اين نوع سؤال‌ها مبحث ازدواج را كه به خصوص براي برخي اقشار به مسئله دست چندمي و بي‌اهميت تبديل شده به يك دغدغه مهم برگرداند، براي همين است كه هيچ كدام از مهمانان برنامه «دورهمي» از تيغ اين سؤال مجري در امان نيستند؛ چه ازدواج كرده باشند و چه ازدواج نكرده باشند.
 اما از جنبه منفي طرح چنين سؤالي هم نبايد ساده عبور كرد و به نظر مي‌رسد هرچند هدف خوب است اما روش طرح سؤال درست نيست و بايد به شيوه ديگري آن را بپرسند تا نتيجه معكوس ندهد.
 وقتي از دختر يا پسر جواني درباره عاشق شدنش پرسيده مي‌شود و او مجبور است تا به نوعي اعتراف ‌كند كه زماني عاشق شده است يا نه. از سويي چنين مسئله‌اي باعث ريختن حيا در قاب تلويزيون و عادي‌سازي روابط عاشقانه بدون ازدواج مي‌گردد و از سوي ديگر ممكن است در زندگي خود فرد تأثير بدي بگذارد. لذا اگر رسانه ملي مي‌خواهد در امر ازدواج جوانان قدم خيري پيش بگذارد و حركت اجتماعي خوبي را نهادينه كند، خوب است بهتر از اين وارد عمل شود.
جمله سؤالي تاكنون عاشق شده‌ايد در بسياري از جاها كاربردي ندارد. همه مي‌دانيم كه هر انساني در طول زندگي‌اش طعم عشق را به نوعي تجربه كرده است. حال اگر آن فرد ازدواج نكرده باشد و جواب مجري را جلوي ميليون‌ها بيننده به صراحت بگويد، ممكن است در روابط زناشويي آتي‌اش به مشكل بربخورد. اگر هم متأهل باشد و بخواهد از تجربيات گذشته يا حال خود بگويد، باز هم ممكن است به روابط زناشويي‌اش ضربه بزند چه آنكه اين موضوع را به راحتي مي‌توان در عكس‌العمل مهمانان و نوع پاسخ دادن آنها ديد.
از طرفي ديگر برخي توجيهات عجيب چهره‌هاي مشهور براي فرار از اين سؤال خود ممكن است به فرهنگ‌سازي غلط در جامعه بينجامد يا حتي همين كه مهمان مجبور شود براي مصلحت خود يا خانواده‌اش تن به دروغ بدهد آن‌هم در مقابل ديدگان ميليون‌ها بيننده كه برخي از آنها براي حاشيه‌سازي در فضاي مجازي و شبكه‌هاي اجتماعي و اينستاگرام متأسفانه دست به هر كاري مي‌زنند و اخلاق را رعايت نمي‌كند، اتفاق جالبي نيست.
لذا به نظر مي‌رسد با توجه به هدف درستي كه برنامه‌سازان «دورهمي» دارند، همان سؤال قديمي به ظاهر كليشه‌اي اما تأثيرگذار را بپرسند كه چرا ازدواج نكرده‌ايد يا چطور شد كه ازدواج كرديد؟ اين سؤال‌ها به فرهنگ اسلامي - ايراني نزديك‌تر هستند و چه بسا ممكن است از بعد اثرگذاري هم توانايي تأثيرگذاري مثبت و بهنگام را داشته باشد. درهرحال بهتراست با درنظر گرفتن عناصر فرهنگ ايراني - اسلامي موجود طرح سؤالات در چنين برنامه‌هايي صورت گيرد تا اثرگذاري مطلوبي هم داشته باشد.
302
کد خبر 671096

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 12 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 18
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۰۳:۰۶ - ۱۳۹۶/۰۳/۰۹
  58 10
  وای خدا چقدر مهربون و منطقی این متن نوشته شده بود. واقعا روزنامه جوان اینقدر با عطوف مساله رو طرح کرده؟ باور نکردنیه
  • مهربان توسی A1 ۰۵:۰۲ - ۱۳۹۶/۰۳/۰۹
   19 21
   برادر مدیری چکار داری به خط قرمز های زندگی مهمانها اول از خودت این سوالا رو بپرس اونم در مقابل دیدگان رسانه سیما راستی چرا در زمان ...در سیما و سینما نبودی؟؟؟
 • بی نام A1 ۰۳:۳۸ - ۱۳۹۶/۰۳/۰۹
  18 79
  مهمترين ويژگي مردم ايران حجب و حياست، آقاي مديري نشون داده خيلي پايبند به اين مقوله نيست
  • معتدل A1 ۱۱:۳۵ - ۱۳۹۶/۰۳/۰۹
   23 5
   بابا چرابی خودی انقدر درمسائل کاسه داغتراز آش می شوید مهمانان به انتخاب خود وارد این برنامه می شوند ودعوت رامی پذیرند برنامه ی دورهمی ""زنده"" نیست برابر این هرجاشوکه مهمون دوست نداشته باشه میتونه بگه حذف کنن
 • ایرانا A1 ۰۳:۴۶ - ۱۳۹۶/۰۳/۰۹
  59 33
  وقت اون رسيده که یاد بگیریم گذشته ی هیچ کس حتی همسرمون به ما ربطی نداره. اونی که مهمه زمانی هست که با هم هستیم و باید به هم وفادار باشیم. لطفا به همه چی گیییییر ندین انقدر.
  • پیروز دیلمی KZ ۰۵:۴۹ - ۱۳۹۶/۰۳/۰۹
   11 9
   شما گیر نده به بقیه کاری نداشته باش
 • شهروند IR ۰۴:۲۸ - ۱۳۹۶/۰۳/۰۹
  52 8
  باید یاد بگیریم که روابط عاشقانه بخشی از زندگی هر آدمی بوده پس بهش احترام بذاریم و مهم اینه که فردی که با شماست در حال حاضر به رابطه ای که درش هست پایبند باشه
 • بی نام A1 ۰۴:۴۸ - ۱۳۹۶/۰۳/۰۹
  40 36
  الان کی چی مثلا؟ واقعا کی این مطالبو تحلیل میکنه و می نویسه؟ هی حیا حیا، کلی زندگی ما رو از بچگی کردین تو حیا و حیا رو تو زندگی ما.
 • بی نام A1 ۰۴:۵۹ - ۱۳۹۶/۰۳/۰۹
  15 2
  با این تفکرات هیچ گاه نمی توانیم با همدیگر ارتباط انسانی داشته باشیم، ترسیدن از اینکه به کسی بگوئیم تا حالا عاشق شده ای واینکه او چه می گوید و بعداً چه اتفاقاتی بابت این حرف ها می افتد مانع از ارتباطات انسانی می شود، بیایید به عنوان انسان به هم بنگریم و دچار تحجر و توهم نشویم، ضمن اینکه زندگی انسانها صحنه ی آزمون وخطاست. اینکه دیگران چه برداشتی از این گفتگو ها می کنند به شعور هر کسی بر می گردد که قطعاً انسان عاقل و سالم که قدرت آنالیز و تجزیه و تحلیل دارد راه درست را انتخاب می کند پس به همدیگر اعتماد کنیم .
  • بی نام IR ۰۷:۰۸ - ۱۳۹۶/۰۳/۰۹
   4 2
   مرحبا
 • ابوذر IR ۰۵:۰۴ - ۱۳۹۶/۰۳/۰۹
  62 6
  پروژه تخریب مدیریه..
 • بی نام A1 ۰۵:۱۸ - ۱۳۹۶/۰۳/۰۹
  17 3
  روزنامه جوان توی کدوم کشور منتشر میشه؟انگار خبر نداره ایران امروز چه جوریه
 • پویا A1 ۰۵:۳۲ - ۱۳۹۶/۰۳/۰۹
  17 18
  من واقعا تعجب میکنم از افرادی که توی برنامه دورهمی شرکت می کنند و به هر قیمتی اجازه میدهند که شخصی مثل مهران مدیری که خودش به سوالاتی مثل درآمدش یا مسایل شخصی زندگیش جواب نمیده،هر طور که میخواد باهاشون رفتار کنهدر اینکه مدیری در برنامه سازی سریال و طنز توانمنده شکی نیست.ولی ورود ایشون به مقوله های شخصی زندگی افراد به هیچ وجه درست نیست و البته این افراد شرکت کننده اعم از مهمان و تماشاچی هستند که باید به ایشون بفهمونن که هر سوالی جواب دادنی نیست
 • بی نام IR ۰۵:۵۴ - ۱۳۹۶/۰۳/۰۹
  6 7
  آیا این سوال ایراد داره ؟ یا این که یک هنرپیشه بیاد جلو هشتاد میلیون با افتخار بگه من وقتی عصبانی میشم وسایل اطرافم را میزنم میشکنم و تازه والدینم و عشقم هم میدونن و تشویقم میکنن آیا این مسایل بدآموزی نداره ؟ تازه خانم هنرپیشه تعمیم هم میده و میگه همه اسفندیها همینجورن. کی گفته ؟ اتفاقا خانمهای اسفندی خیلی هم خانم های با وقار و خودداری هستن. بهتره این خانم بره خودش را وارسی کنه ببینه چرا هنوز رو خودش تسلط نداره . جالبه میگه من از بس خواستگار دارم نمیدونم از بینشون کدوم را انتخاب کنم اما در ضمن عاشق هم هستم و یک نفر فکر می کنم. این موارد به حیا ربطی نداره ولی وجهه بانوان ایرانی را خراب می کنه .
 • بی نام A1 ۰۶:۰۴ - ۱۳۹۶/۰۳/۰۹
  21 5
  جالبه ک وقتی از خودش در مورد زندگی شخصیش میپرسن میگه "زندگی شخصی اسمش روشه، شخصیه و دلیل نداره درباره ش حرف بزنم و عمومیش کنم." ولی خودش در مورد زندگی شخصی بقیه ب راحتی سؤال میپرسه
 • بی نام IR ۰۶:۱۰ - ۱۳۹۶/۰۳/۰۹
  9 7
  " مجری قصد دارد تا ریشه یابی کند..... " " از تیغ این سوال مجری ....... " مطالب را جوری نوشتند که انگار مهران مدیری داره بازخواست می کنه... خوبه که همه دوستداران آقای مدیری منش و بزرگواریشو می شناسن به نظر من این روزنامه جوانه که نه اطلاعی از برنامه طنز داره نه شناختی از آقای مدیری. معمولا این سوال و جوابها برای مردم جذابه و باعث پربیننده شدن این جور برنامه ها در تلویزیون میشه. کلا منظورشون اینه که همه آسه برن و آسه بیان که ...
 • بی نام A1 ۰۶:۴۵ - ۱۳۹۶/۰۳/۰۹
  6 18
  من تا حالا دور همی رو ندیدم ولی اگه این سوالا رو میپرسن واقعا خاله زنکیه اصلا دیگه نمیبینم
  • بی نام A1 ۱۰:۰۵ - ۱۳۹۶/۰۳/۱۱
   1 5
   همون ندیدنش هم بهتره.من که تا قبل از این برای مدیری احترام قایل بودم درست در حاشیه شم زشت بود اما هیچوقت حذب باد نبود تا اینکه تو این برنامه یاد گرفت چه جوری میشه پول بیشتری در آورد با همون حرفاش فیلمی که یه بار پخش خانگی شده بود تو سیما هم پخش شد اونم چه موقعی, عید