علی مطهری نسبت به برخی انتقادها و برخی برداشت ها از یادداشت قبلی اش درباره ممانعت از سخنرانی سید حسن خمینی واکنش نشان داد.

به گزارش خبر آنلاین به نقل از تابناک وی با اشاره به اینکه « برخی افراد از روی حسن نیت و برخی از روی شیطنت، قسمت پایانی اخیرش را تعریض به مقام معظم رهبری تلقی کرده اند» گفت: منظور من از کلمه «آقایان» کسانی است که در یک سال گذشته از اصل کلی بیان شده توسط رهبر گرانقدر انقلاب سوءاستفاده کرده و می کنند و با فرصت طلبی و تطبیق آن اصل کلی بر مصادیق دلخواه خود، در صدد حذف همه رقبا و مخالفان خود از صحنه انقلاب هستند.

دیگر بخش های گفته های مطهری بدین شرح است :

• آن اصل کلی مورد نظر رهبر انقلاب اسلامی این است: همان طور که در صدر اسلام افرادی مانند طلحه و زبیر با سوابق درخشان خدمت به اسلام، از صراط مستقیم خارج شدند و رو در روی امام بر حق قرار گرفتند امروز نیز امکان چنین چیزی وجود دارد. این مطلب را شهید آیت الله مطهری به بیان دیگری چهل سال پیش در کتاب جاذبه و دافعه علی علیه السلام ذکر کرده اند و آن این است که یکی از مشخصات شیعه اصول گرایی آن است و صحابی پیغمبر بودن، ملاک بر حق بودن نیست. شخصیت ها را باید با حق ارزیابی کرد و شناخت نه حق را با شخصیت ها. و اساسا این منطق بیش از هزار سال در بحث معروف «عدالت صحابه» در کلام شیعه بیان شده است.

• این اصل کلی حرف درستی است و کسی نمی تواند منکر آن باشد و البته صرف مطرح شدن بحث توسط ایشان در این زمان نشان می دهد که برای آن در زمان ما مصداق یا مصداق هایی وجود دارد. اما شاهد بوده ایم که در یک سال گذشته یک باند قدرت پرست با تمسک به این اصل کلی بر آن بوده است که افراد صالحی را که نقش موثری در فتنه اخیر نداشته اند به صرف اینکه منتقد آنها بوده اند از صحنه انقلاب خارج کند و البته به خاطر آگاهی بخشی و روشنگری های امثال این بنده هنوز نتوانسته است و به فضل الهی نخواهد توانست. به تعبیر استاد مطهری انقلاب فرزند خور نیست، غفلت ماست که باعث می شود انقلابیون راستین به حاشیه رانده شوند. پس روشن است که مقصود تعریض به رهبری نبوده است.

• این گروه که در صدد مصادره انقلاب برای خود و حذف فرزندان راستین انقلاب اسلامی است و میانگین سنی آنها هم از 30 سال تجاوز نمی کند باید آرزوی قطع پیوند میان ما خانواده شهید آیت الله مطهری با رهبر انقلاب را به گور ببرد. رهبر عزیز انقلاب، ما را از دوران کودکی می شناسند و یک بار جمله ای به این مضمون فرمودند که «یکی از بخت های آقای مطهری این است که فرزندان ایشان در جمع آوری و حفظ اصالت و نشر آثار ایشان این قدر جدی هستند».

• گرچه سخن من اساسا متوجه ایشان نبود اما این کاسه های داغتر از آش باید بدانند که خود رهبر گرانقدرمان از انتقاد استقبال می کنند و از افراد متملق و چاپلوس بیزارند و افراد حر و آزاده را قدر می شناسند. گواه آن، گذشته از سیره و رفتار ایشان در جلسات خصوصی، برخوردی است که در سال گذشته با یک دانشجوی منتقد داشتند. این همان سیره مولای ایشان امیرالمومنین علی علیه السلام است که خطاب به مردم می فرماید: وظیفه شماست که از من در خفا و آشکار انتقاد کنید.

• آنچه در حرم امام رخ داد قطعا ضد انقلاب را خوشحال کرد و از جمله سازمان منافقین با خوشحالی وصف ناشدنی این اتفاق را «نشان دهندۀ اختلاف عمیق میان باندهای حکومتی» خواند. کسانی که خود را «بصیر» می نامند چگونه همراه با دشمن ترین دشمنان انقلاب چنین به وجد آمده و این بار شادی دشمن را دلیل نادرستی عمل خود نمی دانند؟

• من با حجة الاسلام سید حسن خمینی در گرایشات سیاسی و فکری اختلافات بسیاری دارم ولی در عین حال با برخوردی که با او صورت گرفت سخت مخالفم. اینکه جمعیتی از نیروهای حزب الله به عملکرد سید حسن به دلیل اموری مانند شرکت در محافل خصوصی سران معترضان اعتراض داشته باشند طبیعی و به حق است اما اگر بنا بود این اعتراض به طور طبیعی صورت گیرد، با توجه به حرمت مکان و حضور دویست خبرنگار خارجی، این عمل حداکثر در دو سه دقیقه در ابتدا یا انتهای صحبت تمام می شد و یا با نمایش پلاکارد انجام می گردید.

• اما این که اعتراض به نحو «رو کم کنی» انجام شود و آنقدر اعتراض را ادامه دهند تا سخنران تریبون را ترک کند و بعد سوت و کف بزنند و سپس پیامک پیروزی برای هم بفرستند، این قطعا برنامه ریزی شده است.

• یک حزب اللهی واقعی عاشق امام حداکثر به چند شعار قناعت می کند و قطعا به مستأصل کردن نوه امام در مقابل صدها خبرنگار خارجی و در جایی که روح امام حاضر است راضی نمی شود مخصوصا با توجه به اینکه این اولین اعتراضی بود که در یک جمع عمومی نسبت به نوه امام(ره) صورت می گرفت. البته سخنران قبلی هم از چند راه به افزایش التهاب کمک کرد.

• دم خروس میزان اطاعت از رهبری را در همین یکی دو روز می توان در برخی رسانه هایی که خود را «رسانه های افشاگر فتنه» می نامند دید. هنوز 48 ساعت از توصیه اکید رهبر بزرگوار بر رعایت اخلاق و انصاف در برخورد با منتقدان نگذشته بود که به جای نقد سخن، صدها ناسزا و تمسخر را نثار منتقدان کردند. این رسانه های بصیر! که اخیرا جایزه هم گرفتند سزاوار بود جایزه آنها به جای «جایزه به افشاگران فتنه»، «جایزۀ مرگ اخلاق در رسانه» نام می گرفت.

• آری، اگر بصیرت آن چیزی است که امثال آیات الهی چون حضرات صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، وحید خراسانی، شبیری زنجانی، جوادی آملی، امینی، استادی، مظاهری و ری شهری ندارند ولی امثال رسایی و روانبخش و کوچک زاده دارند من از نظر بصیرت کور مادرزاد به دنیا آمده ام و شفا یافتنی هم نیستم و مرگ را بر چنین بصیرتی ترجیح می دهم.

کد خبر 67256

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 7 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 14
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • عابرپیاده IR ۰۳:۳۴ - ۱۳۸۹/۰۳/۱۸
  0 0
  عالی بود علی مطهری باید با قدرت در مقابل فزونی خواهان بایستد این عین اصولگرایی است .
 • بدون نام IR ۰۳:۴۰ - ۱۳۸۹/۰۳/۱۸
  0 0
  احسنت
 • حسين IR ۰۳:۴۷ - ۱۳۸۹/۰۳/۱۸
  0 0
  خدا پشت و پناهتان
 • بدون نام IR ۰۳:۴۸ - ۱۳۸۹/۰۳/۱۸
  0 0
  اگر سرسوزنی با رهبری همراهی داشت جرم بزرگ و مجرمین برزگ را می شناختی اگر سرسوزنی با رهبری همراهی داشتی می فهمیدی ایشان یک سال است داردفتنه و سران فتنه را برای مردم موشکافی می کندوشما از لفظ بحران استفاده نمی کردی آقای مطهری دلخوش این مبارزین پای اینترنت که برای احسنت و آفرین می فرستند نباش اینان نه تو و نه عقایدت را قبول دارند آنها محملی برای تخریب نظام اند
 • علي IR ۰۳:۵۱ - ۱۳۸۹/۰۳/۱۸
  0 0
  كلامت مانند پدر بزرگوارت نافذ است . درود بر تو كه بصيرت واقعي را تو داري
 • بدون نام IR ۰۴:۰۲ - ۱۳۸۹/۰۳/۱۸
  0 0
  هزاران بار احسنت برشجاع مرد اصولگرا، تندروان بدانند دل منصفان در حرم امام به درد آمد و اشک در چشمانشان حلقه زد
 • بي نام IR ۰۴:۰۲ - ۱۳۸۹/۰۳/۱۸
  0 0
  درود بر مردان آزاده
 • ساسان IR ۰۵:۲۵ - ۱۳۸۹/۰۳/۱۸
  0 0
  درود بر ای مرد نشان داد مردانگی هنوز نمرده
 • بدون نام IR ۰۵:۳۲ - ۱۳۸۹/۰۳/۱۸
  0 0
  تاكي بايد اين وضع ادامه پيداكنه
 • حسين IR ۰۵:۴۴ - ۱۳۸۹/۰۳/۱۸
  0 0
  اي كاش آقاي مطهري قدري هم فرهنگ سيلي و مشت زدن را مورد هجمه قرار مي دادند و فقط به محكوم كردن چند ميليون عاشق خميني كه به سو استفاده از نام و ياد مرشدشاناعتراض جدي داشتند بسنده نمي كرديد. ضمنا نظر شما در مورد مجالست و مصاحبت با " سران فتنه " هم در اين يادداشت ها پيدا نشد. نكند حضرتعالي هم اگر دعوت داشتيد به اتفاق حن آقا مشرف مي شديد و عكس يادگاري مي گرفتيد. لابد به نظر شما رهبري به انجام اينگونه اين رفتارها راضي اند.
 • علي IR ۰۵:۴۹ - ۱۳۸۹/۰۳/۱۸
  0 0
  ايول
 • محمد IR ۰۶:۴۹ - ۱۳۸۹/۰۳/۱۸
  0 0
  بنظر شما حسن آقا در دیدار با سران به قول شما فتنه آنها را نصیحت کرده اند یا با آنها همسو شده اند تا فتنه جدیدی راه بیندازند آیا اگر تعمیرکاری به خانه آنها برای تعمیر وسیله هم رفت باید او راهم محکوم کرد؟!!
 • حسين IR ۰۷:۱۲ - ۱۳۸۹/۰۳/۱۸
  0 0
  احسنت بر آقاي مطهري كه در هر شرايطي طرفدار حق و حقيقته
 • سعيدمحمد IR ۰۹:۵۴ - ۱۳۸۹/۰۳/۱۸
  0 0
  به خدا بهترين كار، منطقي‌ترين و به حق ترين كارها را اقاي مطهري مي‌كنند اين را همه مردم مي‌دانند نيازي به گفتن نيست. درود بر شما.