۰ نفر
۱۵ خرداد ۱۳۹۶ - ۰۵:۴۵

نامه نیوز نوشت: سخنگوی فراکسیون مستقلین می‌گوید: تغییرات کم ترکیب هیأت رئیسه سال دوم نسبت به سال نخست مجلس از اهداف فراکسیون مستقلین بود که نتیجه داد.

 گفت و گو با عضو مهرداد لاهوتی را در ادامه بخوانید؛

انتخابات هیأت رئیسه مجلس برگزار شد اما هیچکدام از فراکسیون‌های سیاسی رضایتی از نتیجه نداشتند، فراکسیون ولایی می گفت باید نواب رئیس نیز تغییر می کردند، فراکسیون امید از بدعهدی دو فراکسیون دیگر گله داشت که باعث کاهش میزان صندلی هایش در هیأت رئیسه شد و فراکسیون مستقلان نسبت به 64 رأی سفیدی که به رئیس مجلس داده شد نقد داشت، به نظر شما چرا چنین وضعیتی پیش آمد؟

خیر، فراکسیون مستقلان راضی است چون اتفاق خوبی افتاد. مهمترین موضوع حفظ رئیس و نواب رئیس بود که با نقش آفرینی فراکسیون مستقلان انجام شد، تغییرات کم ترکیب هیأت رئیسه سال دوم نسبت به سال نخست مجلس نیز از دیگر اهدافی بود که نتیجه داد. بنابراین در مجموع ما به اهداف کلان ترسیمی خود رسیدیم و دیگر مباحث را جزیی می دانیم.

اما فراکسیون امید اعتقاد داشت رکب خورده است؟

خیر الان دو صندلی نواب رئیس را در اختیار دارد که وزن این دو صندلی قابل قیاس با سطوح کارپردازان و دبیران هیأت رئیسه نیست. در هیأت رئیسه مجلس فقط صندلی رئیس و نواب رئیس مهم تلقی می شوند و دیگر کرسی ها جایگاهی ندارند. اگر از خود من خواهش هم بکنند نمی روم در صندلی های دیگر هیأت رئیسه مجلس بنشینم چون چه کاری مثلا می خواهد انجام شود؟ تقسیم کار 6 دبیر حاضر در جایگاه هیأت رئیسه این طور است که یک نفر اول جلسه نام غائبان یا تأخیرکنندگان را اعلام کند، نفر دیگر مسئول اعلام اسامی ناطقان و مهمانان جلسه علنی است، یک نفر وظیفه قرائت بیانیه ها را در آخر وقت برعهده دارد، یک نفر حواسش به تذکرات و اخطارهاست و نفر دیگر دستور جلسات را قرائت می کند.

طبق برنامه ای که فراکسیون مستقلان داشت قرار بود رئیس و نواب رئیس حفظ شوند و 9 کرسی باقیمانده در سطح دبیران و کارپردازان به تساوی بین سه فراکسیون امید، مستقلان و ولایی تقسیم شود. اما این طور نشد 6 کرسی به ولایی ها، 2 کرسی به مستقلان و یک کرسی به امید رسید، چرا؟

توافق حاصل نشد. فراکسیون مستقلان تلاش کرد که چنین نتیجه ای حاصل شد. اگر تلاش فراکسیون مستقلان نبود اتفاق دیگری می افتاد. یعنی شاهد قرار گرفتن کسان دیگری در جایگاه نواب رئیس بودیم.

فراکسیون مستقلان نیز ناراضی است و می گوید نباید خلف وعده می شد که 64 نماینده رأی سفید به آقای لاریجانی بدهند؟

اگر قرار است ریز بنشینیم و صحبت کنیم خیلی از مسائل وجود دارد. ما از آقای لاریجانی در مجلس به لحاظ صبر و درایت برای ریاست بالاتر نداشتیم. نمی خواهم مسائل پشت صحنه را باز کنم اما اگر فراکسیون مستقلان مدیریت نمی کرد آرای آقای لاریجانی کم می شد چون برخی دنبال این بودند که میزان رأی آقای لاریجانی را کم کنند. در مجموع آنچه در پشت صحنه رقم خورد و براساس آن هر سه فراکسیون انتخابات هیأت رئیسه مجلس را مدیریت کردند، امروز همه راضی هستند. قبل از انتخابات هیأت رئیسه فراکسیون امید و فراکسیون ولایی تصمیم داشتند هر کدام دیگری را حذف کنند، پیشنهاد فراکسیون امید حفظ رئیس و نواب رئیس و تقسیم 5 به 4 بقیه کرسی های هیأت رئیسه بین خود و مستقلان بود. از طرف مقابل فراکسیون ولایی پیشنهاد تقسیم 6 به 6 کرسی های هیأت رئیسه را بدون حضور فراکسیون امید داشت اما فراکسیون مستقلان هیچ کدام از آن دو دیدگاه را قبول نداشت و می گفت باید صدای هر سه فراکسیون باید در ترکیب هیأت رئیسه مجلس شنیده شد.

قبول دارید در جریان انتخابات هیأت رئیسه مجلس فراکسیون مستقلان خیلی لطمه خورد و در معرض نقدهای تندی قرار گرفت؟

خیر، معتقدم فراکسیون مستقلان کاملا به هدف خودش رسید و بهترین نقش آفرینی را در این صحنه داشت. چون اگر هر سه فراکسیون در هیأت رئیسه صاحب کرسی نبودند و کرسی ها در اختیار یک یا دو فراکسیون می ماند و یک یا دو فراکسیون حذف می شد از این به بعد باید شاهد دعوا و کشمش در روزهای صحن علنی می بودیم. در حالیکه جلسه تحلیف و رأی اعتماد به وزرای کابینه دوازدهم را در پیش داریم. بنابراین به مصلحت نبود که شاهد وضعیت دعوا و چالش در آن روزها باشیم.

اینکه یک نماینده از اقلیت های مذهبی و فراکسیون زنان در هیأت رئیسه حضور نداشت به خاطر آنکه آیت الله مکارم شیرازی این اتفاق را منع کرده بود صحت دارد؟

خیر، به شدت تکذیب می شود. اقلیت های مذهبی برادران ما هستند. اتفاقا فراکسیون مستقلان علاقه داشت که اقلیت های مذهبی هم در ترکیب هیأت رئیسه باشند. به همین خاطر از سوی فراکسیون مستقلان آقای رسول خضری و از سوی فراکسیون امید آقای عثمانی نامزد حضور در ترکیب هیأت رئیسه شدند. اما رقابت اصلی در داخل صحن است و احتمال چند درصدی آرا پایین و بالا شود. به نظرم اگر اقلیت های مذهبی مثل سال گذشته یک کاندیدا داشتند حتما موفق می شدند.

فراکسیون مستقلان برای انتخابات هیأت رئیسه کمیسیون های تخصصی برنامه ای برای رایزنی و تعامل با دو فراکسیون امید و ولایی دارد یا می خواهد مستقل عمل کند؟

مثل انتخابات هیأت رئیسه مجلس که هر فراکسیون جمع بندی های خود را در یک نشست مشترک بین سه فراکسیون بیان کرد سه شنبه و چهارشنبه این هفته قرار است چنین نشستی داشته باشیم و درباره این موضوع صحبت خواهیم کرد.

احتمال دارد از خانم های نماینده کسی رئیس کمیسیون های تخصصی شود؟

بستگی دارد خانم ها در کمیسیون هایی که عضو هستند چگونه عمل کرده باشند. حساسیتی نسبت به خانم ها وجود ندارد، خود ما نیز دل مان می خواهد در سطح رئیس کمیسیون ها یک نماینده خانم حضور داشته باشد. منتها بستگی دارد چگونه می خواهد اعضای آن فراکسیون را به ریاست خود متقاعد و در این رابطه لابی گری کند.

27212

کد خبر 673077

برچسب‌ها