روزنامه وقایع اتفاقیه نوشت: ساعاتی بعد از حمله تروریستی 17 خرداد 96 تهران، پایگاه «اعماق» وابسته به داعش یک ویدئوی کوتاه را از درون ساختمان پارلمان ایران منتشر کرد.

در اين فيلم، تروريست دوم ضمن شليک، مي‌گويد: «اتظنون انا سنرحل؟ اتخالون انا سننتهي؟ اننا باقون باذن الله عز و جل.»
آنچه تروريست مسلح بر زبان آورده، جمله‌اي معروف از ابومحمد عدناني از رهبران داعش است که مي‌گويد: «أتظنون أنا سنرحل؟ أتخالون أنا سننتهي؟ أتحسبون أنا سنکل أو نمل؟ کلا إننا باقون بإذن الله إلى قيام الساعه وليقاتلنّ آخرنا الدجال.»
ترجمه: آيا گمان مي‌کنيد ما رفتني هستيم؟ آيا مي‌پنداريد ما پايان‌يافتني هستيم؟ هرگز. ما به اذن الله تا قيام قيامت پايداريم و آخرين نفر از ما در نبرد آخرالزمان، دجال را خواهد کشت. 

تحليل روانکاوانه سخنان اين تروريست نشان مي‌دهد که اولا اعضاي داعش به افول روزافزون گروه خود پي برده و زوال خود را دريافته‌اند و با خلق عبارات احساسي درحال روحيه‌بخشي به خود هستند. 

ثانيا خبرهاي چند ماه پيش مبني‌بر هلاکت شيخ عدناني به احتمال زياد درست بوده است و ازاين‌رو، اعضاي داعش خود را ملزم به زنده‌کردن ياد او دانسته‌اند. 

شيخ عدناني کيست؟ ابومحمد عدناني (طه صبحي فلاحه) ‎سخنگوي رسمي و يکي از رهبران ارشد داعش بوده که در ماه‌هاي اخير اخباري مبني‌بر هلاکت وي منتشر شده است. پيشتر، از وي به‌عنوان رهبر گروه در سوريه و رئيس عمليات خارجي آن ياد مي‌شد. 
او پس از ابوبکر بغدادي، دومين رهبر ارشد به شمار مي‌رفت. عدناني قبل از عضويت در داعش براي سازمان القاعده در عراق فعاليت مي‌کرد و طي سال‌هاي ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۰ در زندان‌هاي عراق زنداني بود. در آگوست ۲۰۱۶ منابع نزديک به داعش از کشته‌شدن عدناني خبر دادند و ويدئوي اخير نيز مي‌تواند قرينه‌اي مؤيد هلاکت وي باشد.

23302

کد خبر 674170

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 4
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 10
 • بی نام A1 ۰۴:۳۰ - ۱۳۹۶/۰۳/۱۸
  33 3
  داعش با این جملات طرفدار جذب میکند یعنی میتوان گفت شعارشان است
 • بی نام A1 ۰۴:۳۶ - ۱۳۹۶/۰۳/۱۸
  52 1
  ما هم می دونیم دنیا هیچوقت عاری از شما نمی شه. ولی همیشه با شما مبارزه خواهیم کرد.
 • بی نام A1 ۰۶:۱۳ - ۱۳۹۶/۰۳/۱۸
  71 3
  یکی از تروریستها گفته: آمدیم که بمانیم عراقی‌ها هم در خرمشهر نوشته بودند: آمدیم که بمانیم شهید بهروز مرادی بعد از آزادی خرمشهر زیرش نوشت: آمدیم نبودید ................. دیشب وقتی این جمله برام رسید به ایرانی بودنم تا ابد افتخار کردم
 • رضا IR ۰۶:۲۹ - ۱۳۹۶/۰۳/۱۸
  3 1
  داعش دستپرورده ترکیه و قطر است .