۰ نفر
۱۹ خرداد ۱۳۹۶ - ۰۸:۲۵

ایرنا به نقل از خبرگزاری انگلیسی رویترز اعلام کرد، قیمت های نفت که اوایل این هفته کاهش چشمگیری را تجربه کردند، صبح روز جمعه تغییری نداشتند، اما به دلیل مازاد عرضه نفت در بازارها، قیمت ها همچنان تحت فشار هستند.

قیمت نفت برنت دریای شمال در ساعت 05:04 صبح امروز به وقت گرینویچ در بازار لندن 47 دلار و 86 سنت در هر بشکه بود که نسبت به آخرین قیمت دیروز تغییری نداشت.

قیمت نفت برنت از 25 مه (چهارم خرداد) که سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) توافق کاهش تولید این سازمان را تا پایان سه ماهه نخست سال 2018 تمدید کرد، 12 درصد کاهش یافته است.

هر بشکه نفت خام وست تگزاس اینترمدیت آمریکا نیز در ساعت یاد شده در بازار نایمکس این کشور به قیمت 45 دلار و 63 سنت معامله شد که نسبت به آخرین قیمت دیروز تنها یک سنت کاهش داشت.

قیمت نفت خام آمریکا نیز در مقایسه با 25 مه تقریبا 11 درصد کاهش پیدا کرده است.

بانک سرمایه گذاری جفریس آمریکا اعلام کرد، مهمترین عاملی که اکنون مانع کاهش مازاد عرضه نفت در بازارها می شود، افزایش تولید نفت در آمریکا است و قیمت ها در حال کاهش به سطوحی هستند که بازار آخرین بار در سه ماهه چهارم سال 2016 تجربه کرده است.

قیمت نفت برنت در سه ماهه چهارم 2016 به 44 دلار در هر بشکه کاهش یافته بود.

اوپک در نشست رسمی 30 نوامبر 2016 (دهم آذرماه ) 1395 خود در وین، برای نخستین بار از سال 2008 میلادی با کاهش تولید موافقت کرد تا با کاهش مازاد عرضه نفت در بازارها، به بالا رفتن سطح قیمت ها کمک کند.

براساس این توافق، مقرر شد اوپک یک میلیون و ٢00 هزار بشکه در روز از سطح تولید خود بکاهد.

ایران، الجزایر، آنگولا، اکوادور، گابن، عراق، کویت، لیبی، نیجریه، قطر، عربستان، امارات و ونزوئلا اعضای اوپک به شمار می روند.

ایران، نیجریه و لیبی تا رسیدن به سطح تولید پیش از بحران خود از برنامه کاهش تولید اوپک مستثنی شدند.

اوپک همچنین موفق شد بیستم آذرماه 1395، تولیدکنندگان نفت غیراوپک شامل روسیه، قزاقستان، گینه، جمهوری آذربایجان، سودان، مالزی، عمان، بولیوی، مکزیک، بحرین و برونئی را با خود همراه سازد.

این تولیدکنندگان نیز در مجموع با کاهش 600 هزار بشکه در روز از تولید نفت خود موافقت کردند.

وزیران نفت و انرژی کشورهای عضو اوپک در نشست رسمی چهارم خرداد امسال این سازمان با تمدید توافق کاهش تولید نفت برای 9 ماه دیگر موافقت کردند.

35223

 

 

کد خبر 674589

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =