۰ نفر
۲۰ خرداد ۱۳۹۶ - ۰۶:۲۲
افزایش ۳ برابری پهنه آبی دریاچه ارومیه

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی گفت: ارتفاع آب دریاچه ارومیه نسبت به چهار سال گذشته به رغم کاهش بارش ها افزایش ۹۰ سانتیمتری داشته که موجب افزایش بیش از سه برابری پهنه آبی آن شده است.

به گزارش خبرآنلاین آذربایجان غربی، پرویز آراسته با بیان اینکه میزان بارش ها در حوضه آبریز دریاچه ارومیه با ۲۸ درصد کاهش نسبت به پارسال مواجه است، گفت: با وجود این کاهش، مساحت این عرصه آبی از ۷۳۰ کیلومتر مربع در سال ۹۲ به ۲ هزار و ۵۶۳ کیلومتر مربع رسیده که این امر باعث شده دریاچه ارومیه هم اکنون ۲ میلیارد و ۵۹۰ میلیون متر مکعب آب داشته باشد.
وی با اشاره به طرح های مصوب ستاد احیای دریاچه ارومیه که در حوزه محیط زیست انجام شده است، افزود: کاشت درختان گز و قره داغ در حاشیه دریاچه ارومیه در ۴۸۰ هکتار از اراضی حاشیه دریاچه ارومیه در راستای تثبیت شن های روان از جمله طرح های اجرایی بوده است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی با بیان اینکه افزایش عرصه آبی دریاچه ارومیه موجب کاهش ریزگردها می شود، تصریح کرد: در همین راستا مالچ پاشی بیولوژیکی در سطح ۴۵ هکتار محدوده جبل کندی ارومیه در حاشیه دریاچه انجام شده است.
آراسته درباره تامین آب حیات وحش دریاچه ارومیه که از وظایف اداره کل محیط زیست به شمار می رود، گفت: سطوح آبگیری در جزایر پارک ملی احداث شده و آب حاصل از باران در مخزن های آب در سطح جزایر دریاچه جمع آوری می شود و به مصرف حیات وحش می رسد.
مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی اضافه کرد: در زمینه حفاظت فیزیکی دریاچه ارومیه نیز با همکاری بسیج سازندگی سپاه شهدای استان ۲۹۰ کیلومتر از پیرامون دریاچه ارومیه از سلماس تا بناب قرق شده که افزایش پوشش گیاهی را به دنبال داشته است.

 

 

46

کد خبر 674901

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 0 =