۰ نفر
۲۱ خرداد ۱۳۹۶ - ۰۹:۱۱

میزان نوشت:تنش قطر همچنان در حال گرفتن قربانی در بازار ارز و بورس این کشور است و سرمایه گذاران عضو شورای همکاری خلیج فارس سرمایه های خود را از قطر بیرون می کشند.

در واکنش به تنش قطر با کشورهای همسایه خود، سرمایه گذاران در بورس، اوراق بهادار، و ارز قطر طی هفته گذشته ضرر کردند.

بورس قطر روز پنجشنبه هفته گذشته (18 خرداد 1396) نزدیک به 11 میلیارد دلار از ارزش خود را از دست داد. این مقدار کاهش بیشترین مقدار آن پس از سال 2010 محسوب می شود.

هفته گذشته عربستان، امارات و برخی دیگر از کشورهای عربی روابط خود را با قطر قطع کردند.

شاخص اصلی بورس قطر در پایان هفته گذشته 7.1 درصد سقوط کرد که بیشترین میزان افت آن از دسامبر 2014 است.این شاخص همچنین به بدترین شاخص بورسی جهان در سال جاری تا کنون تبدیل شده است.

سرمایه گذاران عضو شورای همکاری های خلیج فارس (GCC) جزو عمده فروشندگان سهام شرکت های قطری بودند، از شروع تنش ها تا پایان هفته گذشته این سرمایه گذاران نزدیک به 500 میلیون ریال (137 میلیون دلار) از سهام خود در بورس قطر را فروختند.

نرخ سود بین بانکی در قطر نیز به 2.16 درصد، بالاترین سطح خود در هفت سال گذشته رسید. این نرخ در عربستان 1.73 درصد و در امارات 1.48 درصد است.

این واکنشی طبیعی است به نگرانی در مورد اینکه بانک های عربستان و امارات جریان نقدینگی به قطر را کاهش داده اند و پول تازه ای به این سیستم تزریق نمی کنند. روزها و یا شاید هفته ها طول بکشد تا قطر بتواند نقدینگی کشورهای GCC را جبران کند. همچنین این احتمال می رود که اعتبار صندوق میان بانکی قطری های نیز به  زودی پایان یابد زیرا تلاش می شود که نقدینگی حفظ شود.

از سوی دیگر، پیش بینی می شود که ارزش ریال قطر نزدیک به 20 درصد کاهش یابد. این در حالیست که دولت قطر منابع لازم برای دفاع از ارزش پول خود را در اختیار دارد.

 

3939

کد خبر 675358

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =