مراسم بزرگداشت شب‌های قدر در شب‌های 21 و 23 ماه مبارک رمضان رأس ساعت 23 در مجموعه فرهنگی شهدای هفتم تیر(سرچشمه) واقع در میدان بهارستان نرسیده به چهارراه سرچشمه کوچه شهید صیرفی پور برگزار می شود و حضور برای عموم آزاد است.

به گزارش خبرآنلاین، حجت‌الاسلام محمدرضا زائری در مراسم شب اول قدر به بیان فضایل شب‌های نزول قرآن پرداخت و گفت: اولین گام در مقابل هر نعمتی، شکر نعمت خداوند است.

وی اظهار داشت: حتی در طول روز وقتی در معرض نعمت‌های خداوند می‌افتیم باید فوراً شکر به جا آوریم. هرچند که در وهله اول نعمت‌های ظاهری به چشم می‌آید، اما نعمت‌های دیگری مانند فرصت بندگی خدا و طول عمر نیز جای شکرگزاری بسیاری دارد.

زائری عنوان کرد: بزرگی اولیای خدا را درخواب دید و از او پرسید در عالم بعد از مرگ چه خبر است؟ اما آن ولی خدا پاسخ او را با این پرسش جواب داد که در دنیا چه خبر است؟! به این معنا که هر خبری هست در دنیاست و نباید از آن غفلت کرد.

وی با بیان اینکه ذکر و دعا در شب‌های قدر موجب برکت‌های بسیاری در عالم برزخ می‌شود، تصریح کرد: ذکر صلوات در دنیا اثری در آخرت دارد که اگر انسان می‌دانست در شبانه روز مدام به صلوات می‌پرداخت. همچنین استغفار، سلام بر حضرت سیدالشهدا علیه السلام، خدمت به پدر و مادر، نگاه محبت به والدین و دستگیری از گرفتار و یتیم از جمله فرصت‌های بزرگی است که برکت‌ها و آثار بسیاری در آخرت برای ما دارد.

مدیر مجموعه فرهنگی سرچشمه، با اشاره به اینکه به اندازه هر نفس ما برای رسیدن به خدا راه است، اظهار داشت: این مطلب نشان می‌دهد که هزاران راه برای قرب الهی وجود دارد که ذکر و توجه مداوم این مسیر را هموار خواهد کرد. به همین دلیل است که اولیای خدا فرصت دنیا را قدر می دانند چراکه فرصت دنیا بهترین کمک برای آخرت محسوب می‌شود.

وی با اشاره به حادثه تروریستی در ماه مبارک رمضان گفت: تروریستی که مردم روزه دار را به شهادت رسانده، فرصت دنیا را از دست داد و برای همیشه جهنمی شد.

زائری، تصریح کرد: ماه مبارک رمضان از دیگر فرصت‌های مغتنم در دنیا است؛ اگر انسان بخواهد نعمت‌های خداوند را بشمارد عاجز خواهد ماند. مگر این که از فرصت‌های این ماه و سایر ایام عمر خود به بهترین وجه و در جهت رضای الهی استفاده کند.

مدیر مجموعه فرهنگی سرچشمه به نوشته شدن تقدیرات یک سال آینده در شب نوزدهم اشاره کرد و گفت: در این شب اتفاقات، حوادث و توفیقاتی نوشته می‌شود که در سال آینده نصیب ما خواهد شد. به همین دلیل است که باید این شب را قدر بدانیم. هم چنانکه مقدرات در شب بیست و یکم تأیید و در شب بیست و سوم ماه رمضان امضا می‌شود.

وی با بیان اینکه در شب قدر سال معنوی آغاز می‌شود که ضرورت دارد برنامه‌ریزی دقیق معنوی برای خود داشته باشیم، خاطرنشان کرد: سال نوی معنوی در واقع از شب قدر شروع می شود که باید ذکر یا مقلب القلوب و الابصار بگوییم. و به تعبیر امام صادق(ع) دعای غریق را باید مداوم بخوانیم. چراکه در طول تاریخ تهدید برای انسان ها به اندازه امروز نبوده و در طول تاریخ زندگی بشر هیچزمانی شیطان به این اندازه قدرت نداشته و خطر و تهدید به انسان نزدیک نبوده است. چراکه شیطان شریک مال و خانواده است.

این فعال فرهنگی راهکار نجات از مکر شیطان را رحمت الهی عنوان کرد و ادامه داد: پیغمبر اکرم(ص) فرموده‌اند هیچ کسی وارد بهشت نمی شود مگر به رحمت خدا. مردم سؤال کردند حتی شما؟ آن حضرت فرمودند حتی من پیغمبر هم باید مشمول رحمت الهی شوم.

وی ادامه داد: بالاترین چیزی که از خداوند می‌خواهیم نجات از آتش جهنم است که دعای شب قدر است. زیرا نجات از آتش مهمترین و بزرگترین مشکل ماست و بقیه مسائل در ذیل آن قابل حل است. به همین علت است که اسماء الهی را در این شب می‌خوانیم و از خداوند نجات از آتش جهنم را درخواست می‌کنیم.

حجت‌الاسلام زائری گفت: هنگام دعا باید مانند انسان درمانده‌ای باشیم و از گناهان و خطاهای خود و حتی از ثواب‌ها استغفار کنیم در واقع باید درک این مرحله را داشته باشیم.

/6262

کد خبر 676731

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =