وزیر بهداشت ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای حزب الله، گفت: برای رهبر مبارز، شجاع و شریف حزب الله لبنان؛ سید حسن نصرالله آرزوی طول عمر، صحت، سلامت دارم و امیدوارم که وعده های الهی محقق شود، من ذره ای تردید ندارم که رژیم صهیونیستی نابود شدنی است و بیت المقدس آزاد می شود.

حسن هاشمی در دیدار جمعی از دانشجویان لبنانی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور گفت: شاید صبر ما کم است و وقتی در دوران دفاع مقدس، موشک باران و بمباران شهرها و قتل عام مردم شهرهای مختلف را می دیدیم، با خودمان می گفتیم که خداوند چقدر صبور است و باورمان نمی شد که کشور در حال حاضر در این شرایط اقتدار و صدام زیر خاک باشد.

وزیر بهداشت با اشاره به دوران انقلاب اسلامی، گفت: اگر وضعیت امروز با پیش از انقلاب اسلامی را مقایسه کنیم، هیچ کس باور نمی‌کرد که رژیم شاهنشاهی سقوط کند و امروز دیوار به دیوار رژیم اشغالگر قدس قرار داشته باشیم و تصور می کردیم که اگر صدام را شکست دهیم و خیلی هنر داشته باشیم می توانیم تا کربلا و نجف برویم اما امروز با اسراییل، دیوار به دیوار شده ای.

دکتر هاشمی گفت: قدرت انقلاب اسلامی در منطقه و دنیا، قابل مقایسه با گذشته نیست وما به وعده خداوند، اعتقاد و باور داریم که پیروزی و نصرت از آن مسلمانان است و امروز مردم مسلمان لبنان و فلسطین در خط مقدم مبارزه با رژیم صهیونیستی قرار دارند و از نظر معنوی و مادی، مجهز تر شدند.

وزیر بهداشت گفت: در کشوری مانند لبنان، افرادی که علم، تجربه و دانش بیشتری نسبت به دیگران دارند، قطعا می توانند اثرگذار باشند و خدا هم درهای رحمت را به روی آنها باز می کند و مهم است که فردی شیعه و از مجموعه حزب الله که قصد فعالیت در حوزه پزشکی در لبنان را دارد، سرآمد و الگو باشد.

دکتر هاشمی ادامه داد: قبل از انقلاب اسلامی مبارزات زیادی در کشور انجام شد اما عده ای که در دانشکده بودند، تصور می کردند که مبارزه با درس خواندن، ممتاز و شاگرد اول بودن، منافات دارد اما برخی افراد نیز مبارزه و کسب علم و دانش را در راستای همدیگر می دانستند.

وزیر بهداشت خطاب به دانشجویان لبنانی دانشگاه های علوم پزشکی کشور گفت: هیچ عاملی نباید مانع درس خواندن و ممتاز شدن شما بشود چراکه در آینده با فارغ التحصیلان دانشگاه های لبنان، منطقه و بین المللی مقایسه می شوید و اگر می خواهید انقلابی باشید باید در لباس سپید پزشکی که محل رجوع مسلمانان و غیرمسلمانان است، اثر گذار باشید.

هاشمی ضمن تاکید بر اهمیت نقش مهم جامعه پزشکی در دوران مبارزه، خطاب به دانشجویان لبنانی گفت: شاید باور نکنید اما ممکن است تاثیر و اثر شما از 100 رزمنده مسلح خط مقدم، بیشتر باشد و در لبنان، افکار عمومی در دراز مدت، مهم است که حضور پر قدرت شیعیان و حزب الله را بپذیرند و خوشبختانه تا کنون این اتفاق رخ داده و تدوام آن مهم است.

وزیر بهداشت تاکید کرد: دشمنان ایران و لبنان به دنبال این هستند که اقبال مردم از حکومت بر گردد اما دانشجویان لبنانی دانشگاه های علوم پزشکی ایران می توانند برای لبنان، سرمایه اجتماعی ایجاد کنند و ما هم افتخار می کنیم که از این دانشجویان میزبانی می کنیم.

هاشمی با بیان اینکه از 35 سال قبل آرزوی کمک به کشورهایی مانند لبنان را داشتم، افزود: در حال حاضر باید در عمل ثابت کنیم که می خواهیم به این کشورها کمک کنیم و در حوزه پزشکی نیز تا اندازه ای موفق عمل کرده ایم.

وزیر بهداشت حل مشکلات دانشجویان لبنانی را نوعی عمل صالح برای خود و مسئولان وزارت بهداشت عنوان کرد و گفت: برای ارتباط بیشتر و گسترده ایران و لبنان در حوزه پزشکی، می توانیم گروه دوستی دو کشور در جامعه پزشکی ایجاد کنیم و یا در انجمن های علمی گروه پزشکی می توانیم با دانشجویان فارغ التحصیل شده از ایران، ارتباط مداومی داشته باشیم.

هاشمی افزود: در معاونت آموزشی و انجمن های علمی می توانیم بخشی را برای کشور لبنان در نظر بگیریم تا دوستانی که قصد ادامه تحصیل در مقاطع تخصصی، تکمیلی، آموزش های مداوم یا حضور در کنگره ها و همایش های علمی را دارند، بتوانند به راحتی در ایران حضور پیدا کنند.

گفتنی است در پایان این مراسم که با ضیافت افطاری و با حضور سید عبدالله صفی الدین، نماینده حزب الله در ایران برگزار شد، از جمعی از دانشجویان برتر لبنانی دانشگاه های علوم پزشکی ایران و نیز مسئولان مرتبط با همکاری های آموزشی دو کشور، تقدیر به عمل آمد.

۴۷۲۳۵

کد خبر 678491

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 3 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۰۷:۵۰ - ۱۳۹۶/۰۳/۳۰
  10 1
  آیا ازادی و حجاب زنان لبنانی و ایرانی ها برابر هست ؟
 • بدون نام ۰۸:۰۵ - ۱۳۹۶/۰۳/۳۰
  4 2
  وزير بهداشت سوگند نامه سقراط و بقراط ارزوي نابودي يكي نيس بهش بگه اين حرفها حداقل مربوط به رشته تحصيلي و كار تو نميشه هر چي ميكشيم از اين بادمجان دور قاب چين ها هست
 • بی نام IR ۰۸:۳۲ - ۱۳۹۶/۰۳/۳۰
  11 2
  آخه یکی نیست بپرسه به وزارت بهداشت و وزیرش چه ارتباطی داره در مورد مسائل خارجی و بود و نبود یه دولت یا کشور اظهار نظر بکنه.